logo Disk

Karta Black Lion Revolution 6x6, co je víc interface než jen zvuková Nakrmíme počítač nulami a jedničkami té nejvyšší kvality

Výrobce ji neoznačuje zvuková karta, ale zvukový interface. Je jako vybraný sporťák. Nabízí pár sedadel, omezeně místa, má malý kufr. Ale zato svezení je luxusní.

Kategorie: Studio - Recenze
Ing. Ladislav Ptáček, Ph.D. | 19. března 2024

Koukáme

Masivní krabice má promyšlený design, karta je v ní uložena jako v bavlnce – vlastně jako v bezpečném trezoru. V balení dostaneme USB‑C kabely, napájecí adaptér a kartičku s kódem pro stažení softwaru.

Celá Revolution působí solidním dojmem. Nic se neviklá, nekroutí, všechno je kompaktní a pevné. Nesetkáme se zde s žádnými kompromisy v podobě plastových náhražek. Potenciometry jsou kovové, otáčejí se opravdu ztuha. Přístroj má poctivou váhu. Na stole karta neklouže, drží jak přibitá. Uživatel cítí, že jde o kus železa, který je vyroben pořádně a bytelně. 

Bývá obvyklé, zvláště u levnějších zvukových karet, že uvnitř je pár čipů a hotovo. Šetří to náklady, hmotnost i proudový odběr. Ale limituje dosažitelnou zvukovou kvalitu.

Při pohledu na vnitřek Revolution je zřejmé, že tady šel výrobce opačnou cestou. Je zde velké množství diskrétních součástek. Celé elektronické osazení působí precizně. Výrobce ubezpečuje, že použil kvalitní komponenty od renomovaných značek. 

Když jsem před chvílí zmínil poctivost, tak se musím opakovat – to když je řeč o udávaných technických parametrech v manuálu. Nejen že jsou skutečně na vysoké úrovni (třeba vyrovnanost frekvenční odezvy činí +/–0,021 dB, zkreslení 0,001 %), ale navíc jde o reálně naměřené hodnoty. Nejsou to numera nastřelená konstruktérem ve spolupráci s marketingovým oddělením.

Karta nemá porty MIDI. Pokud potřebujeme dělat s muzikou a ukládat MIDI data, je nutné to řešit jinou cestou.

Proč je v názvu 6x6, když disponuje dvěma analogovými a dvěma digitálními porty? Nemělo by to být spíše 4x4? Kdepak! Je tu totiž ještě jedna dvojice, a sice OTG. Po připojení do OTG konektoru máme k dispozici celkem šest dvojic vstupů a výstupů, takže 6x6 je správně.

Koncepce

Karta pracuje ve třech režimech: jako zvuková karta, samostatná funkce bez počítače (stand‑alone) a mobilní zařízení.

1. Zvukovka: Máme dva analogové a dva digitální vstupy. Připojíme mikrofony, efekty, kytary, klávesy atd. Do analogových výstupů poslechové monitory, do digitálního výstupu třeba FX procesor. V počítači lze vše libovolně propojovat, využívat v DAWu. Prostě klasika.

2. Stand‑alone: Samotný Revolution bez počítače můžeme využít několika způsoby. Jako mikrofonní předzesilovač, jako mixážní pultík či sluchátkový předzesilovač. Nebo jako převodník mezi digitálními S/PDIF a analogovými vstupy. Nebo jako zdroj World Clock pro synchronizaci studia.

3. Zařízení na cesty, on‑the‑go, OTG: Umožňuje vzájemné propojení mobilních zařízení (tablet, mobil a notebook). Jednu mašinku připojíme do samice Computer, druhou do konektoru OTG. Využití? Vzájemný přenos audia, streamování, nahrávání podcastů, natáčení zvuku v terénu. Možností je bezpočet.

Soft a přibalený soft

Kromě driverů je k dispozici mixážní pult, který umožní nastavit vzájemné virtuální propojení vstupů a výstupů. Zjistil jsem, že zvlášť v režimu OTG je dobré si rozmyslet, čeho chci dosáhnout. A taky špetka praxe byla ku prospěchu, abych se vyhnul slepým uličkám. Ale platí, že ve výsledku je vše jednoduché a přehledné, na žádné záludnosti jsem nenarazil.

Koupí Revolution získáváme nárok na software zdarma. Ten – jak už to bývá – buď nepotřebujeme vůbec, anebo naopak přináší přesně to, co jsme hledali. Zabaleno je pět kousků, snad si každý vybere. Pro stažení se musíme registrovat.

Prvním softwarem je DAW Studio One od PreSonus. Jde o nejlevnější verzi Artist, nad ní jsou ještě Plus a Pro. Oproti vyšším verzím chybí některé funkce, například Chord Track s editací harmonie, knihovna zvuků, score editor nebo omezení na 28 stop. I přes zmíněné jde o bezvadnou možnost, jak se zdarma podívat a naučit práci s DAWem.

Dále dostaneme balík od Izotope Elements: Nectar, Neutron, Ozone, RX. Ty jsou obecně určené pro mastering a opravu nahrávek.

Dalším v řadě je EchoMelt3, což je v zásadě všeho schopný modulátor plus echo, rozlaďování a další srandičky. Využití najde hlavně v elektronické hudbě pro různé rozfázování, filtrování a podobně. Výrobce jej označuje jako Psychic Modulation, což je docela trefné.

Jako zajímavý se jeví BrainWorx bx_digital, což je ekvalizér s rozsáhlými možnostmi nastavování, včetně de esseru. 

A konečně je zde plugin Lindell 6X500. Jde o předzesilovač s analogovým vzhledem. Místo klasické EQ trojice nabízí samostatně dolní a horní propust, zesílení výšek a basů (tedy něco podobného jako klasika Pultec EQ) a Gain i Volume. S podobnými plug‑iny bývá příjemné pracovat, mají své kouzlo díky nezvyklému ovládání.

Zkušenosti

Začneme s využitím jako zvukové karty pro náš DAW. Připojení k PC proběhlo rychle a bez záludností. 

Hned po připojení je znát, v jaké cenové relaci, resp. kvalitativní třídě se pohybujeme. Tady opravdu nečekejme kompromisy. Žádné nečekané šumy, ruchy ani bzučení se nekonají. Karta je čistá a tichá. I při zesílení na vysokých hodnotách byl šum minimální, objevil se až při vytáčení potenciometrů na maximum.

Též mikrofonní předzesilovače zaslouží pochvalu: zvuk je pevný, čistý, skleněný. Přesně takový, jaký od podobného digitálního zařízení očekáváme. Nezaznamenal jsem žádné ovlivnění barvy zvuku, karta je přísně neutrální. Stačí si tedy ohlídat, abychom nepřebudili vstupy. Pak máme jistotu, že nakrmíme počítač nulami a jedničkami té nejvyšší kvality.

Výše zmíněné platí pro celý zvukový projev. Obzvlášť zjevné to bylo v režimu stand‑alone, kdy jsem kartu využil jako předzesilovač i převodník.

Pojďme na režim OTG: Připojení testovacího iPhonu proběhlo v pohodě. Ledka USB status začne nejprve svítit zeleně, po připojení notebooku žlutě. A my máme hotovo. V mobilu i notebooku se nám nabízí možnost výběru mezi šesti vstupy a výstupy z Revolution.

Zkusil jsem několik možností. Snímání zvuku mobilem a záznam do notebooku. Nebo poslání zvuku z mobilu do aktivních beden, kdy mobil stačilo připojit do konektoru OTG. Pak přišlo na řadu streamování. Zkoušel jsem nahrát instruktážní video hry na kytaru. Ta šla z Kemperu do Revolution a nahrávala se do notebooku. Stejně tak můj hlas z mikrofonu v mobilu. Obraz samozřejmě snímal a nahrával mobil. V tomto režimu vlastně karta fungovala jako zvuková karta pro náš mobil. Jednoduchá logika, snadné využití. 

Počet možností, jak využít režim OTG, je hodně, až mě to překvapilo. Nejdříve jsem jej totiž trochu podceňoval. Ale chyba lávky. Schválně mrkněte na videa, dá se nalézt opravdu hodně inspirací.

A jak to všechno šlo? Bezva a bez zádrhelů!

Konektory computer a OTG pro připojení počítače (resp. mobilu) jsou USB‑C. Výrobce upozorňuje, že ne každé mobilní zařízení bude kompatibilní, některá budou vyžadovat redukci. Před finálním rozhodnutím proto doporučujeme navštívit stránky výrobce a prozkoumat zde detaily.

Další postřehy aneb nahodilá skládačka

Karta umí generovat a také přijímat Master Clock, tedy s ní lze synchronizovat zařízení ve studiu.

Příjemná je přítomnost dvou sluchátkových výstupů, což oceníme třeba při natáčení podcastu s hostem, kdy každý máme sluchátka a můžeme si nastavit vlastní úroveň. Podobně výhodné jsou při nahrávání muziky; toto dále popisovat by bylo nošením dříví do lesa.

Karta nabízí špičkové rozlišení 192 kHz na 24 bitů. Na základě zkušeností musím konstatovat, že zde nejde jen o pěkně vypadající marketingové číslo, ale o reálně využitelnou hodnotu.

Disponuje digitálním vstupem i výstupem S/PDIF. Otestováno s Kemperem i procesorem Eventide. Vše fungovalo bez potíží, plná spokojenost, navíc omezíme nadbytečnou konverzi ADDA. Přístrojů vybavených S/PDIF už máme dnes ve studiu každý několik a často o tom ani nevíme.

Karta vychází ze staršího modelu Revolution 2x2. Kromě drobných funkčních rozdílů se liší chybějícím druhým sluchátkovým výstupem a absencí konektoru (i funkce) OTG. Cena je zhruba poloviční. Uživatelé naklonění značce Black Lion si tak mohou vybrat, co chtějí, využijí a co jim peněženka dovolí.

Závěr

Celková koncepce je určena pro ty, kteří využijí jen pár vstupů, ale přitom chtějí a mohou si dovolit letenky do business class. Revolution 6x6 v tomto ohledu zasluhuje pochvalu. Protože zvukovou kvalitu, kterou v této třídě očekáváme, také beze zbytku dostaneme.

Jaká jsou omezení? V režimu OTG jsme limitovaní nutností připojení napájecího zdroje. Ve studiu o nic nejde, na cestách to bude protivné. Dále stojí za zmínku absence MIDI.

Pokud vám výše zmíněné nevadí, pak tři pracovní režimy, kvalitní provedení a výborné zvukové vlastnosti hovoří jasně ve prospěch tohohle mazlíčka. Přinejmenším byste si ho měli prohlédnout.

+

  • Zvuková kvalita 
  • Tři režimy 
  • Adaptér v ceně 24 bitů / 192 kHz 
  • Samostatný vypínač  

-

  • Napájecí zdroj pro OTG 
  • MIDI  

Koupit Revolution 6x6 na shop.disk.cz

Přečtěte si také:

Hudební software (DAW)

Zajímavým, ale často opomíjeným kritériem při výběru nové zvukové karty může být, nebo by měl být i hudební software tzv. DAW (Digital Audio Workstation), který je dnes již celkem…

Zvuk bez kompromisů na cestách i ve studiu s Universal Audio Volt 2

Universal Audio je značka, jejíž věhlas lze jen těžko přehlédnout, už toho o ní totiž bylo napsáno spoustu. Pro mě byla vždy synonymem dokonalosti a preciznosti, ale také cenové vý…

RME: Fireface UFX III – více než jen zvuková karta

RME představuje svou nejnovější zvukovou kartu, Fireface UFX III, která přináší revoluční zvukový zážitek pro profesionály i hudební nadšence. Tato karta je postavena na zbrusu nov…

Recenze: Black Lion Audio – Revolution 6x6 (Audiozone.cz)

Zvukovou kartu s precizním čistým zvukem - Revolution 6x6 od Black Lion Audio podrobil důkladnému testu zvukový odborník Ondřej Urban. Špičkové komponenty karty v kombinaci s velm…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře