logo Disk

RME ADI-2 DAC: Nejlépe znějící převodník v dané ceně, co znám! Jan Ott prozkoumal nový hifi převodník z dílny německé RME

Vývojář a designér českých reprosoustav značky Elfton, Jan Ott, se s námi podělil o své dojmy z převodníku ADI-2 DAC, novinkou z dílny RME, která vychází z koncepce studiového převodníku ADI-2 Pro, s vylepšením parametrů pro HiFi uživatele.

Kategorie: Studio - Recenze
DISK | 1. března 2018

Hned na začátek napíšu, že ADI-2 DAC je ten nejlépe znějící převodník v dané ceně co znám, bez ohledu na funkce. Funkce jsou další velkou přidanou hodnotou, zvláště skvěle fungující ovládání hlasitosti včetně DO. Nepotřebujete pak předzesilovač, pokud vám stačí digitální vstupy, výstup je dostatečně silný. Zvuk je naprosto přirozený v nejlepším smyslu slova. Vše je spojité a hladké, ale s vynikajícím rozlišením jak ve zvucích tak v prostoru. Tón je realistický, nic navíc ADI-2 DAC nepřidává. Je perfektní pro profi práci i na mastering či ladění Hi-Fi.

Pro nebo DAC?

Zajímavé je ale srovnání s ADI-2 Pro. Na první poslech není slyšet rozdíl, což je vzhledem k ceně ADI-2 DAC velká pochvala. Po podrobnějším poslechu mě nepatrně přijde DAC dokonce nepatrně hladší a přirozenější na středech a výškách, ale je to jen můj subjektivní dojem a rozdíl je opravdu velmi malý. Ale aby chvály nebylo příliš, přece jen je něco, co by nemělo vlastníky verze Pro odradit od prodeje a koupě DACu s výhodou dálkového ovládání a výstupu i na cinche.

Verze Pro má malinko více energie a kontroly na nižších basech. Je otázkou, co je tohoto příčinou, proč má verze Pro tak autoritativní a pevný bas. Možná je to použitím jen jednoho čipu AKM4490EQ (verze Pro má 2) či použití méně kvalitních kondenzátorů (verze Pro má tuším Nichicon, DAC má od pohledu obyčejnější), nebo více zesilovacích OpAmpů ve verzi Pro?

Je to jen o malinko, ale přidáním basu ekvalizací na DACu si příliš nepomůžete v důraze a jeho pevnosti, energie a kontroly verze Pro se nepatrně nedostává (platí jen pro bas pod 40Hz, ve vyšším base není rozdíl). Přesto hodnota ADI-2 DAC je vzhledem k ceně bezkonkurenční a stojí za to si ho pořídit, před konkurencí má díky ceně velký náskok.

Postřeh z praxe

Nejlepší zvuk z ADI dostanete v režimu DSD a s napájením z akumulátoru, pak se díky aku i zlepší nižší bas, doporučuji aku s co nejnižším vnitřním odporem ideálně NiCd, Pb či LiFe s napětím v rozpětí 11-14V a kapacitou alespoň 8Ah ( 6-8h poslechu)

Dokonalý poslech i se sluchátky

Vyzdvihnout je třeba také význam ADI-2 DAC jako sluchátkového zesilovače, který i když nefunguje v DSD, přináší po ekvalizaci sluchátek dokonalý poslech. Dnes ke skoro každému typu sluchátek seženete kmitočtovou charakteristiku. S ADI-2 DAC si pak výkyvy srovnáte přidáním či ubráním zesílení v místech boulí na kmitočtové charakteristice. 

Perfektní by bylo, kdyby inženýři z RME poskytli ke stažení různé ekvalizace pro nejprodávanější modely sluchátek či studiových monitorů, které by korigovaly jejich kmitočtovou charakteristiku, která bývá pro daný model podobně zvlněná. Každý by si nahrál firmware (jde to velmi rychle a jednoduše) přesně dle jeho modelu sluchátek či repro a v DACu by měl pak přednastavený ekvalizér (vypínatelný) výrazně zlepšující zvuk konkrétního modelu sluchátek či studiových monitorů. Každý nemá měřící mikrofon a toto by amatérští uživatelé velmi ocenili. 

Jan Ott
www.elfton.cz

Přečtěte si také:

Převodník ADI-2 Pro RME doporučuji audiofilům i do studia

Jak má zvukař i bubeník Tomáš Kašpar z Kobdzey studia ve Štětí zapojen ADI-2 Pro RME? Je s ním spokojen, nebo naopak? To vše vám Tomáš prozradí v krátkém interview a navíc poskytne…

Recenze: RME ADI-2 DAC (HIFIroom.cz)

Německý RME je už více než 20 let známým výrobcem digitálního audia pro profesionální, či studiové zpracování zvuku. Není ale tak známým v segmentu Hi-Fi a high-endu. Mnichovská fi…

Recenze: RME ADI-2 PRO AE (Hi-Fi Voice)

"RME ADI-2 Pro AE je výjimečně povedený D/A převodník a sluchátkový zesilovač s nekonečnými možnostmi a hlavně - se zvukem, který vám podlomí kolena, rozpumpuje srdce a způsobí hus…

RME: ADI‑2 Remote

RME vydává ovládací software ADI‑2 Remote pro převodníky ADI‑2 DAC FS, ADI‑2 Pro AE (Anniversary Edition), ADI‑2 Pro a ADI‑2 Pro FS, ADI‑2 Pro FS R BE a ADI‑2/4 Pro SE. Softwarový…

A na závěr ještě krátké video přímo z dílny RME.

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře