logo Disk

Kompletní průvodce redukcemi a kabely RODE Používejte správná připojení!

Pokud chcete mít u videa krásný čistý zvuk, měli byste pro připojení mikrofonu k zrcadlovce, ke kameře, k počítači, k rekordéru, k mobilnímu telefonu použít správný kabel se správnými konektory. Vytvořili jsme proto pro vás kompletního průvodce, ve kterém najdete všechny kabely, redukce a adaptéry od RØDE.

Kategorie: Film & Video - Tipy & Triky
DISK | 4. ledna 2022
Témata: rodevideokabely

Pokud se řadíte mezi filmaře, existuje značná pravděpodobnost, že při točení používáte více mikrofonů s více nahrávacími zařízeními, a to navíc v množství různých filmových scén. Může se stát, že kabel, který byl dodán s mikrofonem, neplní přesně to, co v každé scéně potřebujete – buď nemá správnou délku, nebo jde o nesprávný typ, který nejde připojit k vašemu nahrávacímu zařízení. Naštěstí vám dokážeme nabídnout řadu vysoce kvalitních kabelů a redukcí (adaptérů), které vyhoví vašim rozmanitým požadavkům.

Abychom vám pomohli rozhodnout se, který z nich je pro vás ten pravý, sestavili jsme dokonalého průvodce kabely a redukcemi od RODE. A během mžiku můžete začít nahrávat.

Kabel RODE SC17 USB-C na USB-C propojující RODECaster Pro s MacBookem Pro.

Pochopte rozdíly v připojení kabelů

Prvně je důležité vědět něco o různých typech kabelových připojení, se kterými se v tomto článku setkáte. Než se ponoříme hlouběji do jednotlivých druhů kabelů a redukcí, poznejme, k čemu se používají a na jakém typu zařízení se běžně vyskytují.

TRS versus TRRS

TRS: Písmena TRS znamenají Tip-Ring-Sleeve. Zkratka se týká tří segmentů kabelových konektorů, ke kterým jsou připojeny různé části (žíly) kabelu. Jsou odděleny dvěma černými proužky, jenž usnadňují identifikaci typu kabelu. Kabely TRS se běžně používají s profesionálním audio vybavením pro přenos audio signálů, například z mikrofonu do zařízení se stereo vstupem, včetně kamer, mixů a audio rozhraní. Dodávají se v různých velikostech, nejběžnější jsou 3,5 mm a ¼ palce. 3,5 mm TRS kabely jsou součástí mnoha mikrofonů RODE, slouží obvykle pro jejich připojení ke kamerám.

TRRS: Písmeny TRRS rozumíme Tip-Ring-Ring-Sleeve, což jsou čtyři díly v zástrčce kabelu. A ty jsou odděleny třemi černými pruhy (zapamatujte si: dva pruhy = TRS, tři pruhy = TRRS). Tento extra kroužek se používá pro různé přístroje podle toho, ke kterému je kabel určen. Mnoho smartphonů a počítačů disponuje TRRS vstupem pro připojení sluchátek, jež v sobě mají i vestavěný mikrofon (s dodatečným vstupem pro přenos signálu z mikrofonu). Některé mikrofony RØDE, jako například smartLav+, obsahují speciální konektor TRRS právě pro připojení přímo do mobilních zařízení.

Poznámka: Pokud se pokusíte připojit mikrofon s konektorem TRS do zařízení se vstupem TRRS, nastanou problémy. Kontaktní části konektoru a vstupu do sebe nebudou zapadat.

USB-A versus USB a versus Lightning

USB-A

Tento typ kabelu byste měli dobře znát. USB-A je jedním z nejběžnějších připojení, který najdete prakticky na každém moderním počítači (a mnoha dalších zařízeních). Je snadné jej identifikovat, protože je větší než jiné typy USB. Znáte jej – klasický obdélníkový USB kabel.

USB-C

USB-C je v několika ohledech všestrannější připojení než USB-A. Umožňuje rychlejší přenos dat a také vyšší výkonové propojení, a to znamená rychlejší nabíjení a možnost provozovat zařízení s vyšší spotřebou energie. Konektory USB-C jsou menší než USB-A. Stále více se používají v počítačích a mobilech, stejně jako v mikrofonech a dalších zvukových zařízeních.

Lightning

Lightning je používaný výhradně u produktů Apple. Jde o kabel s 8pinovým konektorem, jež je určen jednak pro napájení, ale který rovněž přenáší digitální data. Pokud jste za posledních 10 let vlastnili iPhone, je pravděpodobné, že abyste mohli nabíjet své zařízení nebo jej připojit k počítači, už jste se s tímto kabelem setkali.

(Zleva doprava) Kabely RODE USB-A, Lightning a USB-C.

Jack 3,5 mm versus XLR a versus USB

Většina mikrofonů obsahuje buď jack 3,5 mm, USB nebo XLR audio výstup (nebo i jejich kombinaci) sloužící pro připojení k různým zařízením.

Jack 3,5 mm výstupy se obecně používají pro připojení mikrofonů do kamer a do odpovídajících audio rekordérů. 3,5 mm propojení se běžně se vyskytuje i u mikrofonů pro filmaře, jako je v řada RODE VideoMic a lavalierů.

USB výstupy se obvykle nacházejí na mikrofonech určených pro použití s ​​počítači a mobilními zařízeními, jako jsou RODE NT-USBNT-USB Mini, řada VideoMic Me nebo Wireless GO II.

XLR výstupy se používají pro mikrofony určené k zapojení do profesionálního audio zařízení, jako jsou mixpulty a audio rozhraní, mezi které paří i řada studiových a „shotgun“ RODE mikrofonů.

Jak můžete vidět u různých připojeních uvedených výše, je důležité věnovat pozornost tomu, jaký typ kabelu je vyžadován pro váš mikrofon i pro vaše záznamové zařízení. Není nic víc frustrujícího než zapojovat mikrofon a přitom si uvědomit, že nemáte správný kabel!

Dobře, pojďme se detailněji ponořit do široké nabídky kabelů určených pro všechna potřebná připojení.

SC1: prodlužovací kabel TRRS (6 m)

SC1 je prodlužovací kabel TRRS na TRRS. S délkou 6 metrů je ideální pro rozšíření dosahu mikrofonů s konektorem TRRS pokud jej potřebujete zapojit do počítač nebo mobilu a plánujete při natáčení stát dále od zrcadlovky.

SC2: kabel z 3,5 mm TRS na TRS

SC2 je jack 3,5 mm propojovací kabel z TRS do TRS používaný pro připojení mikrofonů nebo bezdrátových přijímačů ke kamerám. Jde o tzv. svinutý kabel a to znamená, že SC2 snadno prodloužíme ze 170 mm až na 400 mm.

Kabel RODE SC2 TRS na TRS používaný k připojení do kamery VideoMicro.

SC3: 3,5mm redukce z TRRS na TRS

SC3 je jack redukce z TRRS na TRS navržená tak, aby umožňovala připojení mikrofonů s konektorem TRRS (jako je RODE smartLav+) k zařízením s 3,5 mm vstupem TRS, což jsou kamery a audio rekordéry.

SC4: redukce 3,5 mm TRS na TRRS

SC4 je jack redukce z TRS na TRRS navržená tak, aby umožňovala připojení mikrofonů s 3,5 mm výstupem TRS k zařízením se vstupem TRRS. Je ideální, pokud chcete připojit RODE VideoMic, lavalier nebo Wireless GO k počítači, smartphonu i tabletu.

SC5: 3,5mm kabel z TRS na TRS pro Wireless GO II

SC5 je jack kabel TRS to TRS, který je dodáván s Wireless GO II (neprodává se samostatně) pro připojení ke kamerám a dalším zařízením se vstupem TRS. Je vybaven kabelem s paměťovou linkou uvnitř, a to usnadňuje jeho zhapojení napřímo, nemusíme jej vést kolem kamery jako SC2.

RODE SC5 spojující Wireless GO II s fotoaparátem.

Kabel SC7: redukce 3,5 mm z TRS na TRRS

SC7 je jack propojovací kabel z TRS to TRRS, navržený tak, aby umožnil mikrofonům s 3,5 mm výstupem TRS, jako je RODE VideoMic nebo Wireless GO, připojit se k zařízením se vstupem TRRS, tedy do počítače nebo mobilního zařízení.

SC8: 3,5 mm kabel z TRS na TRS (6 m)

SC8 je jack šestimetrový kabel z TRS do TRS, který je ideální pro připojení mikrofonů s 3,5 mm TRS výstupem na dálku ke kamerám a audio rekordérům.

SC9: kabel z 3,5 mm z TRRS na TRRS dlouhý 1,5 metru

 SC9 je jack kabel z TRRS do TRRS navržený pro připojení široké škály audio zařízení. S délkou 1,5 metru je zvláště vhodný pro připojení chytrého telefonu k RODECaster Pro.

SC10: 3,5 mm kabel z TRRS do TRRS

SC10 je jack kabel z TRRS do TRRS navržený pro připojení VideoMic NTG (který má výstup TRS/TRRS s automatickým snímáním) ke kamerám nebo mobilním zařízením, ale lze jej použít  i s jakýmkoli zařízením TRRS.

RØDE SC10 spojující VideoMic NTG s kamerou.

SC11: 3,5 mm TRS rozbočovací kabel

SC11 je jack TRS rozbočovací kabel určený pro připojení dvou mono výstupů k jedinému stereo vstupu. Je zvláště vhodný pro připojení dvou mikrofonů ke kameře, například duálních přijímačů Wireless GO nebo Wireless GO a VideoMic.

SC15: Lightning kabel z USB-C do „Lightning“

SC15 je kabel „Lightning Accessory Cable“ (z USB-C do Lightning) určený k připojení mikrofonů USB-C s certifikací MFi k zařízením iOS. Je zvláště vhodný pro připojení VideoMic NTG k iPhonům nebo iPadům s lightning vstupem.

SC16: kabel USB-C na USB-C dlouhý 30 centimetrů

SC16 je 300 mm dlouhý kabel z USB-C na USB-C určený k připojení mikrofonů RODE s výstupem USB-C k zařízením kompatibilním s USB-C.

SC17: kabel z USB-C na USB-C (1,5 m)

SC17 je 1,5 metrů dlouhý kabel USB-C na USB-C určený k připojení mikrofonů RODE s výstupem USB-C k zařízením kompatibilním s USB-C. SC17 má také certifikaci Hi-Speed, takže je ideální pro připojení NT-USB Mini nebo RODECaster Pro k zařízením se vstupem USB-C, jako jsou počítače a tablety.

Kabel RODE SC17 spojující RODECaster Pro s počítačem.

SC18: kabel z USB-C do USB-A (1,5 m)

SC18 je kabel z USB-C na USB-A. S délkou 1,5 metru je ideální pro připojení zařízení USB-C, jako je NT-USB Mini nebo RODECaster Pro, k zařízením se vstupem USB-A.

SC19: Lightning kabel příslušenství (USB-C do Lightning)

SC19 je 1,5 m dlouhý kabel Lightning Accessory Cable (USB-C to Lightning) určený k připojení mikrofonů USB-C s certifikací MFi k zařízením iOS.

SC20: z USB-C na USB-A pro Wireless GO II (není k dispozici samostatně)

SC20 je kabel z USB-C na USB-A používaný k připojení Wireless GO II k zařízení USB-A. Je kratší než 1,5 m dlouhý SC18 a je součástí pouze Wireless GO II (neprodává se samostatně).

VC1: 3,5mm TRS prodlužovací kabel (3 m)

VC1 je 3 metry dlouhý stereo audio prodlužovací kabel používaný ke zvýšení dosahu jakéhokoli mikrofonu nebo páru sluchátek s 3,5 mm výstupem.

VXLR: 3,5 mm TRS mini jack to XLR adaptér

VXLR je 3,5 mm TRS mini jack na XLR adaptér pro převod jakýchkoli nenapájených mikrofonů s 3,5 mm TRS výstupem, jako je řada Wireless GO, na zařízení se vstupem XLR, jako jsou mixpulty, mikrofonní předzesilovače, přenosná nahrávací zařízení a audio rozhraní.

VXLR+: 3,5 mm adaptér z TRS mini jack na XLR (s konvertorem napájení)

VXLR+ je 3,5mm TRS mini jack z redukcí na XLR adaptér, který také převádí 12 - 48 V fantomové napájení na 4V plug-in napájení, takže je ideální pro použití s ​​3,5mm mikrofony, které vyžadují plug-in napájení, jako jsou VideoMicro, VideoMic GO a klopové mikrofony.

VXLR Pro: redukce z 3,5 mm mini jack na XLR s transformátorem (měničem napájení)

VXLR Pro je redukce z 3,5 mm mini jackového adaptéru TRS na XLR, která převádí 12 - 48 V fantomové napájení na 4 V plug-in napájení a také obsahuje interní transformátor používaný k převodu nesymetrického signálu na symetrický signál. Díky tomu je ideální pro použití shotgun mikrofonů, jako je VideoMic NTG, chceme-li je připojit k fotoaparátu. Tyto mikrofony bývají umístěny na filmařské boom tyči, kde jsou vyžadovány delší kabely.

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře