logo Disk

Jak připojit externí mikrofon k smartphonu S mikrofony a mini zvukovými kartami RØDE je to hračka

Chytré telefony mají odlišné vstupy či výstupy: USB-C, Lightning a 3,5 mm jack. Do nich můžete zapojit externí mikrofon a nahrávat ve studiové kvalitě. Potřebujete ale vědět, jaké máte použít redukce, mini zvukové karty i mikrofony. Poradíme vám, jak na to. A seznámíme vás s produkty RØDE, které tohle bezvadně dovedou.

Kategorie: Film & Video - Tipy & Triky
DISK | 17. března 2022

Kvalita videa v chytrých telefonech se v průběhu let výrazně zlepšila a většina lidí s malým zařízením v kapse je dnes schopna natáčet video na profesionální úrovni. Je smutné, že zvuk smartphonu nezískal stejnou technickou přízeň. I když díky vestavěným mikrofonům do telefonů došlo v průběhu let k řadě vylepšení, kvalita zvuku, kterou jsou schopny mobily produkovat, má stále mnoho rezerv. Použití externího mikrofonu je jediný nejlepší způsob, jakým zvuk smartphonu zlepšit. Při používání mikrofonu s jakýmkoli mobilním zařízením je však třeba vzít v úvahu několik věcí. Abychom vám pomohli zrychlit nahrávání, sestavili jsme užitečného průvodce, který popisuje různé typy připojení, jež má většina telefonů: jaké mikrofony jsou nejvhodnější a další důležité rady, na které byste měli při natáčení myslet.

AI-Micro je jednoduché řešení pro připojení dvou mikrofonů s 3,5 mm jacky k chytrému telefonu pomocí portu USB-C nebo Lightning.

Váš smartphone má port USB-C nebo Lightning

Vzhledem k tomu, že většina výrobců chytrých telefonů upouští od používání 3,5 mm audio vstupu, nejjednodušší způsob, jak připojit mikrofon k vašemu zařízení, je přes USB-C nebo Lightning port. Existují dva hlavní způsoby, jak toho dosáhnout: buď použijte mikrofon, který má USB-C nebo Lightning výstup, nebo, pokud máte mikrofon s 3,5 mm výstupem, použijte rozhraní nebo adaptér pro připojení k vašemu zařízení.

Začněme tím prvním. Použití mikrofonu, který má USB-C nebo Lightning výstup, je velmi jednoduché. Jediné, co musíte udělat, je zapojit jej do smartphonu. Okamžitě bude rozpoznán jako výchozí zvukové zařízení a tím se obejdete bez interního mikrofonu. Externí mikrofon vám navíc poskytne mnohem lepší kvalitu zvuku. To je vše, jste připraveni nahrávat.

Řada RØDE obsahuje několik mikrofonů, které jsou navrženy tak, aby šly právě takto přímo zapojit do smartphonů. RØDE VideoMic Me-CVideoMic Me-L jsou dobrou volbou, pokud hledáte kvalitní zvuk. A velmi snadno se používají. Tyto superkompaktní mikrofony se zapojují přímo do jakéhokoli smartphonu s portem USB-C (Me-C) nebo Lightning (Me-L). Jdou připevnit přímo na telefon bez nutnosti dalšího vybavení. Umožňují vám rovněž sledovat zvuk přes 3,5 mm výstup na zadní straně mikrofonu, a to je jednoduchá, ale nesmírně důležitá funkce (více o tom níže).

Kompaktní mikrofon VideoMic Me-L nahrává živé vystoupení.

Pokud chcete posunout kvalitu vašeho zvuku na vyšší úroveň nebo pokud potřebujete mikrofon, který hodláte používat s fotoaparátem, počítačem nebo i se smartphonem, VideoMic NTG je perfektní. Tento vysílací mikrofon je nabitý funkcemi, které vám pomohou přizpůsobit se jakékoli nahrávací situaci. Obsahuje např. pad, vysokofrekvenční filtr, vysokofrekvenční zesílení a další. VideoMic NTG rovněž umožňuje sledovat zvuk pomocí sluchátek, kde si můžete nastavit různou výstupní úroveň. K připojení ke smartphonu budete potřebovat pouze správný kabel pro vaše zařízení – buď SC15 pro iPhone s portem Lightning, nebo SC16 pro telefony s portem USB-C. Na rozdíl od řady VideoMic Me je VideoMic NTG vybaven tlumičem nárazů, takže k montáži mikrofonu budete potřebovat buď stativ (jako je Tripod 2) nebo pouzdro na telefon s tzv. chladící botičkou.

VideoMic NTG je skvělou volbou pro nahrávání zvuku pomocí smartphonu ve vysílací kvalitě.

Další vynikající možností je Wireless GO II. Tento dvoukanálový bezdrátový systém se skládá z přijímače – který se zapojuje přímo do libovolného smartphonu s portem USB-C nebo Lightning přes výstup USB – a dvou vysílačů, které bezdrátově posílají zvuk do přijímače. Pokud potřebujete při nahrávání trochu větší vzdálenost mezi vámi a kamerou (Wireless GO II má bezdrátový dosah až 200 m), výborně vám to pomůže, 

Připojení mikrofonu s 3,5 mm jackem k USB-C nebo Lightning smartphonu

Pokud máte mikrofon s 3,5 mm konektorem – jako je RØDE VideoMic, Wireless GO nebo klopový mikrofon – a chcete jej připojit ke svému smartphonu, budete potřebovat zvukové rozhraní, jakým je AI-Micro. Toto praktické malé zařízení se velmi snadno používá a je prostřednictvím univerzálního výstupu USB kompatibilní s téměř jakýmkoli mobilním zařízením. Disponuje dvěma vstupy pro připojení dvou mikrofonů a výstupem pro sluchátka, kterými monitorujete zvuk. Je také kompatibilní se dvěma aplikacemi, RØDE Reporter a RØDE Central. Ty pak poskytují plnou kontrolu nad mikrofony a další zařízeními. K připojení 3,5 mm mikrofonu můžete použít adaptér, jako je RØDE SC4, ve spojení s dalším adaptérem z 3,5 mm jacku na USB-C/Lightning. Tady ale nebudete moci monitorovat zvuk pomocí sluchátek nebo ovládat úroveň mikrofonu jako u zařízení AI-Micro.

Sledujte svůj zvuk

Rozhodujícím faktorem, který musíte vždy zvážit, je sledování zvuku během nahrávání. Poslední věc, kterou chcete, je natočit dlouhé video nebo podcast, abyste si později uvědomili, že vstupní úrovně byly příliš vysoké nebo příliš nízké nebo že váš mikrofon vůbec nenahrával. "Monitorování" mikrofonu - tzn. poslech v reálném čase přes sluchátka – umožňuje v případě potřeby provést úpravy již před nahráváním. Vzhledem k tomu, že k připojení mikrofonu používáte právě port pro sluchátka telefonu (port USB-C nebo Lightning), není pak už kam zapojit sluchátka. Pokud ovšem takovým výstupem nedisponuje právě mikrofon. Důrazně doporučujeme, abyste měli při nahrávání po ruce velká či malá sluchátka, tzv. špunty. Naštěstí všechna zařízení RØDE zmíněná výše budou fungovat dobře.

Připojení dvou mikrofonů k chytrému telefonu

Představa, že budete nahrávat do smartphonu s více než jedním mikrofonem byla dříve doprovázena složitými problémy s konektivitou. Abyste mohli vůbec začít, potřebovali jste více adaptérů, kabelů a rozbočovačů aj. Díky AI Micro je to dnes neuvěřitelně jednoduché.

Pomocí dvou mikrofonních vstupů s jedním univerzálním USB výstupem, který připojíte k chytrým telefonům přes porty USB-C nebo Lightning a sluchátkovému výstupu pro monitorování zvuku můžete nahrávat skvěle znějící podcasty pro dvě osoby, rozhovory a videohovory, ať jste kdekoli.

Nahrávání rozhovoru pro dvě osoby, podcastu nebo videohovoru je s AI-Micro hračkou.

TRS versus TRRS: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Než budeme pokračovat, je důležité pochopit, jak se liší konektory TRS a TRRS 3,5 mm .

Termíny TRS a TRRS označují typ konektoru u mikrofonu nebo u audio kabelu. TRS je zkratka pro Tip-Ring-Sleeve a TRRS zkratka pro Tip-Ring-Ring-Sleeve, což jsou vlastně segmenty zástrčky kabelu. Lze je snadno odlišit podle černých pruhů na zástrčce: dva pruhy = TRS, tři pruhy = TRRS.

Kabel RØDE SC7 TRS to TRRS – černý konec kabelu je připojení TRS (dvě pásma) a šedý konec je připojení TRRS (tři pásma).

Většina mikrofonů s 3,5 mm výstupem má TRS konektor. Ty nebudou správně fungovat, když se zapojí přímo do smartphonu, který má obvykle TRRS vstup. Aby váš mikrofon fungoval, budete potřebovat kabel TRS na TRRS, jako je SC7, nebo adaptér, jako je SC4. Existují také některé mikrofony s výstupem TRRS, které jsou navrženy pro připojení přímo do smartphonu, jako je smartLav+ nebo VideoMic NTG.

Váš smartphone má otvor pro 3,5 mm jack

Pokud máte smartphone s 3,5 mm konektorovým výstupem pro sluchátka (a bez USB-C nebo Lightning portu), můžete použít jakýkoli mikrofon se stejným 3,5 mm výstupem. Protože většina smartphonů má konektor TRRS, budete se muset ujistit, že váš mikrofon má buď konektor TRRS, nebo používáte kabel nebo adaptér z TRS na TRRS, jak je uvedeno výše.

Chcete-li lépe porozumět tomu, jaké kabely a adaptéry jsou vhodné pro vaše potřeby, prohlédněte si našeho průvodce kabely a adaptéry. RØDE VideoMic Me je skvělý mikrofon pro chytré telefony s 3,5 mm jackem. Kromě zachycování vysoce kvalitního zvuku je vybaven také výstupem na sluchátka, takže můžete svůj záznam průběžně sledovat.

Připojení externího mikrofonu k chytrému telefonu může vypadat na první pohled poněkud komplikovaně, ale se správným vybavením a instrukcemi, co je potřeba udělat pro uvedení do provozu, je to ve skutečnosti velmi jednoduché.

Přečtěte si také:

Jaký mám vstup na mobilu a jaký video mikrofon do něj?

Miniaturní mikrofony z řady VideoMic Me nasadíte na váš chytrý telefon a zvuk se okamžitě rapidně zlepší. Pozor ale! Záleží, jaký vstup na vašem zařízení máte. Podle něj vyberte te…

Kompletní průvodce redukcemi a kabely RODE

Pokud chcete mít u videa krásný čistý zvuk, měli byste pro připojení mikrofonu k zrcadlovce, ke kameře, k počítači, k rekordéru, k mobilnímu telefonu použít správný kabel se správn…

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře