logo Disk

MixChecker ULTRA – tvůj mix je perfektní! …seš si tím jistý?

Naše partnerská společnost AUDIFIED, která se více než 25 let zabývá vývojem a výrobou hudebního softwaru a hardwaru, představila významnou novinku. Jedná se o plug‑in modul kompatibilní se všemi běžně užívanými DAW, určený pro pokročilou a detailní kontrolu vašeho mixu/masteru. Ovšem jeho použití může být mnohem širší…

Kategorie: Studio - Aktuality
DISK | 14. června 2024

Pokud jste profesionální zvukař, mix / masteringový inženýr, nebo svou muziku mícháte v domácím studiu pro své fanoušky či kapelu, všichni usilujeme o jeden společný gól: aby naše nahrávky zněly stejně tak dobře, jako v našem studiu i na všech ostatních zařízeních, kde posluchači naši hudbu budou poslouchat. Ať už je to domácí poslechová Hi‑Fi souprava, televize, počítač, sluchátka nebo třeba audio automobilu.

Každé takové poslechové zařízení má svůj specifický zvukový přednes a rozdíly jsou zde opravdu drastické. Nahrávka, která zní frekvenčně vyváženě ve vašem studiu, může znít tence na malých sluchátkách, nemluvě o mobilním telefonu, kde se basy vytrácejí úplně — naopak ale v autě či na velkém PA systému může být nahrávka zase totálně přebasovaná a objevíte v ní nežádoucí zvukové artefakty, které jste ve svém studiu nebyli schopni zaregistrovat a odladit. Cílem každého mixu by měl být tedy kompromis, který hraje dobře zkrátka všude, nebo alespoň na co nejširší paletě běžně používaných poslechových zařízení.

Máte v podstatě jen dvě možnosti: svou nahrávku na těchto zařízeních doopravdy otestujete – a není to nic neobvyklého. Ve většině velkých nahrávacích studií, vedle profesionálních hlavních poslechových monitorů za desítky i stovky tisíc, najdete i zcela obyčejný boombox, ohranou Hi‑Fi věž, komerční sluchátka nebo inženýři s nahrávkami a zápisníkem odbíhají na poslech do auta. Zkouší se tak celá plejáda různorodých zařízení.

A pak je tu možnost druhá – MixChecker ULTRA

MixChecker ULTRA (dále jen MXCU) má ctižádost být tím jediným plug‑inem, ve kterém otestujete zvukovou kvalitu vašeho mixu do posledního detailu, napříč širokou paletou běžně dostupných audiopřehrávačů.MXCU nabízí více než 90 přesně nasimulovaných poslechových zařízení. Najdete zde otisky nejpoužívanějších studiových a masteringových monitorů, stejně jako běžné PC reproduktory, rozličná sluchátka, televizory, notebooky, audiosystém osobního automobilu, bluetooth přenosné repráčky a známé hlasové asistenty, ale stejně tak můžete vyzkoušet, jak by vaše nahrávka zněla třeba na velikém PA systému.

A nejedná se jen o obecná zařízení, ale konkrétní modely. Snadno tak v menu najdete například váš osobní mobilní telefon, tablet, či konkrétní notebook.

Jak to funguje?

Zeptali jsme se výrobce:

„Při tvorbě jednotlivých zvukových otisků jsme každé emulované zařízení proměřili do posledního detailu v poslechové komoře naši zvukové laboratoře a za pomoci specializovaných mikrofonů a mnoha výpočtů zreplikovali nejen frekvenční křivky každého z nich, ale snažili jsme se zachytit a napodobit všechny psychoakustické vlastnosti: dynamický rozsah, šíři sterea, nelineární chování zařízení, clipping, zkreslení a mnoho dalších veličin, abychom docílili co možná nejpřesnějšího zvukového otisku, který pak promění vaše studiové monitory na libovolné poslechové zařízení. A co víc, do MXCU máte možnost nahrát i vlastní IR profil libovolného zařízení.“

Analytická sekce

Další, zásadní přidanou hodnotou MXCU je analytická sekce. Ta obsahuje specializované moduly pro měření a zobrazování hodnot jako je dynamický rozsah vašeho mixu, frekvenční spektrum, šíře sterea, jeho rozložení a vyvážení. Dále je zde měřák LUFS s možností výběru nejpoužívanějších LUFS standardů, jako je příprava pro CD, užití na streamovacích platformách, TV nebo podcasty. Všechny užitečné, nebo spíše nezbytné nástroje pro kontrolu vašeho mixu tak máte přehledně v jediném nástroji, což výrazně ušetří váš čas i výpočetní výkon vašeho počítače.

Player

V neposlední řadě zde najdete užitečný player, do kterého můžete nahrát libovolný referenční track, se kterým chcete váš mix porovnávat nebo kterému se chcete přiblížit a zobrazit si hodnoty obou zdrojů (DAW a Reference) v každém z modulů. No není to chytré?

Co dál?

Grafické rozhraní

Nemůžeme opomenout také zcela nové moderní grafické rozhraní a přehledné, uživatelsky přívětivé rozložení všech ovládacích prvků, díky kterému na první pohled poznáte, že je nový MixChecker ULTRA výrazným pokrokem od staršího MixCheckeru PRO a ne jen pouhým updatem.

Presety

Z palety přednastavených presetů si můžete vybrat ten ideální pro váš způsob práce. Ať už chcete otestovat nejpoužívanější studiové monitory nebo komerční poslechová zařízení, chcete MixChecker ULTRA využít jako nástroj pro sound design nebo pro podrobnou analýzu vašeho mixu. Možnosti využití jsou opravdu široké.

Samozřejmě si vše můžete upravit také dle vašich specifických preferencí.

Ještě něco?

Samozřejmě, mluvíme přece o verzi ULTRA!

AUTO

V samotném středu MXCU objevíte užitečné ovládací prvky jako je Auto Scroll Time pro automatické přepínaní předvybraných emulovaných zařízení. To pokud chcete věřit více svým uším, než‑li očím, anebo se při kontrolním poslechu pohybovat po studiu. Občas je prostě fajn zvednout se od míchacího stolu, lehnout si ideálně na gauč v režii, zavřít oči a jen poslouchat, jestli vás něco, co je třeba zlepšit, netrkne právě jen soustředěným poslechem. Všichni víme, že po dlouhé práci v mixu občas věříme spíše tomu, co vidíme na displeji a trochu zapomínáme na samotný poslech.

NOISE

Pod tímto tlačítkem najdete více než 10 (a další se chystají) zvuků prostředí, jako je rušná ulice, park, stanice metra nebo zvuk jedoucího auta. Všechny tyto zvuky na pozadí mohou ovlivňovat přednes vašeho mixu v daném prostředí a tak pokud jste opravdu detailisté, můžete svůj mix otestovat i v těchto podmínkách. Hučení jedoucího auta může být v konfliktu s low‑endem vašeho tracku a tak dále.

Další využití této funkce může být v sound designu. Ať už vytváříte zvukové stopy pro film, videohru nebo podcast, v kombinaci s emulacemi různorodých zařízení (TV, mobilní tel, PA…), může být náš MixChecker ULTRA v šikovných rukách silným nástrojem.

BYPASS

Tlačítko Bypass slouží pro vyřazení MixCheckeru ze signálové cesty a rychlému A/B porovnání s vaším původním zvukem.

MONO

Poslech vašeho mixu v mono je samozřejmostí, odhalí to hromadu nežádoucích zvukových artefaktů. V MXCU můžete navíc v mono přeměnit jen levý či pravý kanál, kanály prohodit anebo změnit jejich fázi.

DISTORTION

S toutu funkcí vyzkoušíte, jak váš mix bude znít, pokud ho přebudíte či v jaké úrovni hlasitosti bude na vybraném emulovaném zařízení clipovat.

Shrnutí

Pokud hledáte všestranný a pokročilý nástroj pro důkladnou kontrolu vašeho mixu, MixChecker ULTRA rozhodně stojí za prozkoumání. A pokud nemáte jasno, zda‑li byste všechny jeho pokročilé funkce využili, neváhejte vyzkoušet i bezplatnou 14denní zkušební verzi.

Pokud si vystačíte s minimalističtější verzí s výrazně nižším počtem emulovaných poslechových zařízení, nepotřebujete analytickou sekci ani další kontrolní nástroje, vyzkoušejte původní MixChecker PRO.

A nezapomeňte omrknout i další užitečné plug‑iny, které v Audified vyvíjeli s opravdu detailní precizností, což věříme, že poznáte na první poslech.

MixChecker ULTRA je komplexní nástroj pro kontrolu vašeho mixu na široké paletě precizně emulovaných komerčních i profesionálních poslechových zařízení.

Koupit MixChecker ULTRA na shop.disk.cz

Více o MixChecker ULTRA na Audified.com

Přečtěte si také:

Audified MixChecker

Přemýšleli jste někdy, proč vaše mixy znějí skvěle ve studiu, ale v autě nebo na počítači se nedají poslouchat? Česká firma Audified (divize DISK) přichází s převratným nápadem, kt…

Audified: MixChecker Pro

Na scénu přichází vylepšený MixChecker Pro od společnosti Audified. Oproti původnímu pluginu se pyšní simulací hluku okolí, možností ovládání na dálku z mobilů a tabletů s operační…

Audified: 1A Equalizer – mix a mastering s radostí

Značka Audified vypustila další ze svých softwarových lahůdek pro zpracování zvuku. Masteringový plug-in 1A Equalizer vám nabídne nejen korekční úpravu vašich tracků a mixů. Díky e…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře