logo Disk

Na dalším ročníku Rally Dakar (2022) značka RØDE opět prošla zatěžkávací zkouškou

Po roční pauze jsem se opět vydal do Saudské Arábie s týmem Aleše Lopraise na závod Rally Dakar. Letošní ročník byl ve znamení vzpomínání na Karla Lopraise, který bohužel den před začátkem závodu umřel. Celý závod tak byl věnován uctění památky na osobu, která je dakarskou legendou.

Kategorie: Film & Video - Recenze
Filip Křesálek | 24. února 2022

Přílet byl už tradičně na pobřeží Rudého moře do Džiddy, kde se odehrávají veškeré technické přejímky před začátkem závodu. Vyzvedává se auto a doprovodné kamiony v přístavu, probíhá testování během tzv. shakedownu, následně se připravuje závodní kamion k technickým přejímkám a zajišťují se akreditace pro členy týmu. Tento ročník jsme na start museli dojet více než 900 km. Na úvod nás čekal krátký 19km prolog, který rozhodl startovním pořadí do první, ostré etapy.

Velkou změnou oproti minulým ročníkům byl menší počet dlouhých přejezdů mezi bivaky. Zakomponovalo se zde několik etap, které se vždy vracely do stejného bivaku, z něhož se startovalo. Tuto změnu uvítali nejvíce mechanici, kteří si mohli přes den odpočinout a nemuseli přejíždět na jiné místo. Často pracovali na autě celou noc, a tak mohli čerpat síly do dalšího dne či noci.

Press akreditace také doznaly změn, kdy oproti minulému ročníku jsme letos dostávali body startů a cílů, kde jsme se mohli volně pohybovat a natáčet. Před rokem jsme kvůli pandemii nedostali žádný bod a k trati jsme se tedy neměli jak dostat. Pořadatelé si trať pečlivě hlídají, a tak jsme tyto body dostávali vždy ráno před etapou.

Jako každý rok, i letos jsme za KresyProduction měli na starosti mediální výstupy týmu. Já jsem tedy byl v Saudské Arábii, kde jsem točil denní vlogy, obsah na sociální sítě – Instagram, TikTok, a do toho zajišťoval technické fungování OnBoard záběrů. Následná postprodukce vlogů a obsahu na sociální sítě probíhala v České republice, kde zajišťoval veškeré koordinování mediálních výstupů můj bratr.

RØDE Wireless GO II

Letošní novinkou v mé výbavě byl set bezdrátových mikrofonů RØDE Wireless GO II. Jedná se o druhou generaci mých oblíbených portů, které jsem měl k dispozici i minulé ročníky. Wireless GO II je zaměřena na všechny tvůrce, kteří hledají spolehlivý a kompaktní systém. Největší výhodou je dle mého to, že tato verze má dva vysílače a jeden přijímač. Zjednodušilo se mi tedy natáčení, při kterém byly potřeba dva vysílače.

Co se týká velikosti a designu nových mikrofonů, tak se podobají své staré verzi. Jsou zde dvě tlačítka, kterými jde porty nastavovat – ztlumení mikrofonu, nastavení vstupního zesílení (O dB, –12 dB a –24 dB) a nastavování režimu nahrávání. Velkou výhodou, kterou jsem uvítal, je zlepšení uchycení protivětrné ochrany, která v dakarských podmínkách hraje hlavní roli. Při minulých ročnících se mi občas stávalo, že ochrany v portech nedržely a odpadávaly. To se novou generací zlepšilo a obsluha RØDE Wireless GO II se ještě více zjednodušila. Tento ročník v Saudské Arábii velmi foukalo a bez protivětrné ochrany bych se neobešel. Upřímně jsem byl překvapený z toho, jak si s větrem dokáží mikrofony poradit.

RØDE MagClip GO

Během závodu jde především o rychlost dodání aktuálních informací fanouškům, a v tom mi pomohlo další zlepšení oproti minulým ročníkům. A tím byl RØDE MagClip GO, který jsem z vysílače RØDE Wireless GO II za celé tři týdny nesundal. Naprosto skvělá vychytávka, kdy stačilo jednoduše připnout vysílač na oblečení a mohlo se natáčet. Výhodou je, že se dá použít magnet na kterékoliv oblečení a nemusí se vysílač složitě připínat za límec nebo zip.

RØDE VideoMic NTG

Osvědčenou technikou, která ani letos nechyběla, byl RØDE VideoMic NTG. Mikrofon směrového typu, který je špičkou ve své kategorii, se mi opět osvědčil z několika důvodů a potvrdil mi, že je to skvělá volba. Tím prvním je jeho velikost a hmotnost. Rozměry jsou pro natáčení denních vlogů ideální a při celodenním nošení je znát, že na kameře je připevněn menší a lehčí mikrofon. Další, co stojí za zmínku je jeho výdrž baterie. Automatické zapnutí/vypnutí nejen, že šetří baterii, ale nemůže se ani stát, že mikrofon zapomene uživatel zapnout/vypnout. Možnost nabíjet mikrofon přes USB-C jsem využil několikrát během přejezdů v autě, a to jak pomocí počítače, tak powerbanky.

Další z užitečných funkcí je schopnost mikrofonu automaticky detekovat typ 3,5mm jacku, ke kterému je připojen, a podle toho přizpůsobit úrovně. Tuto funkci využijí všichni, kteří chtějí používat mikrofon na více zařízeních – kameře, mobilním zařízení nebo počítači. Na Dakaru mnou nejvyužívanější funkcí byla možnost ovládat úroveň zesílení mikrofonu přímo na mikrofonu samotném. Je to vlastnost, která ve velké části urychluje a ulehčuje natáčení, při kterém jde o čas.

Za celý tým děkujeme společnosti DISK Multimedia, za jejich skvělý a profesionální přístup, za vstřícnost při výběru a konzultování ideální techniky a následné štědré podpoře, díky které se mohou výstupy pro fanoušky neustále zlepšovat.

Filip Křesálek, Kresy Production

Přečtěte si také:

Aleš Loprais a Dakar Live s video mikrofony RØDE

Závodíme i bojujeme společně s Alešem Lopraisem. Pro svůj FB Dakar Live, kam umisťuje své pravidelné video příspěvky, jsme jej vybavili dvěma mikrofony RODE. Cestují s ním a jeho t…

Náročné podmínky Saudské Arábie pro RODE nejsou překážkou

Filmařská splečnost Kresy Production už neodmyslitelně patří k týmu Aleše Lopraise a dlouhodobě spoléhá na profesionální techniku australského výrobce RODE Microphones. Filip letos…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře