logo Disk

Pavel Novák: Jen zbabělec zůstane ležet! Jak změnila karanténa život tvůrce zábavných pořadů?

Pandemie všem změnila život. Ke komplikacím došlo všude v zaměstnání, ale nejhůře na tom byli lidé, kteří pracují „na sebe“. V rozhovoru s muzikantem a tvůrcem zábavných pořadů pro děti i dospělé, Pavlem Novákem, jsme se zaměřili na to, jak se s touto situací popasoval a k jakým změnám musel v jeho práci přistoupit s příchodem karantény.

Kategorie: Pódium - VIP
DISK | 2. října 2020
Témata: stage

Jaká byla Vaše první reakce, když jste zjistil, že se ruší veškeré akce, tudíž to co Vás živí?

Tak ta věta a slova nejsou zrovna publikovatelné. Hned potom mi v hlavě začalo šrotovat spíše spoustu otázek, na které jsem neznal odpovědi já, ani nikdo z vlády. Oni je vlastně neznají dodnes. Ihned jsem začal zjišťovat stav mých financí. Já je totiž popravdě moc neřeším. Vždy si vzpomenu na krásnou větu mého otce: “Za penězi se nehoň. Nikdy je nedoženeš. Pracuj, jak nejlépe umíš a ony si tě najdou samy.“

Jenže teď jsem zjišťoval, jak dlouho jsem schopen s úsporami vydržet. Nejenom já, ale naše rodina. Manželka vlastní obchod s pánskou módou a ta musela také zavřít ze dne na den. Oba jsme najednou zůstali bez příjmu. Já jsem to bral s větším klidem, ale příjemné to nebylo. Hledal jsem cesty, jak omezit náklady na provoz. Začal jsem na všech frontách šetřit. I když jsem většinou životní optimista, tak hned po pár dnech jsem si to vyhodnotil tak, že budu skoro bez příjmu do podzimu. Což se nakonec ukázalo, že to je správný odhad. Mně hlavně živí pořady pro děti MŠ a ZŠ, menší část příjmu jsou potom koncerty pro dospělé. Školky a školy zavřené, velké akce v letních měsících se rušily jedna za druhou. Pořadatelé naštěstí akce s omluvou přesouvali na rok 2021, tak pokud se svět nezblázní, budu mít krásně zaplněné koncerty příští léto. Těch otázek mi v hlavě šrotovalo opravdu mnoho a jen na pár znám dnes odpovědi. Jinak se situace mění velmi rychle a určitě nejsme u konce a nemáme řešení.

Pavel má svůj vlastní video pořad Pavlova bigbítová kuchyně

Co považujete za největší změnu ve Vaší tvorbě v tomto období? 

Jsem člověk, který se celý život od svých osmnácti let pohybuje po pódiích. Neustále čerpám inspiraci a sílu z koncertování. Energii publika. Najednou ze dne na den nic. Zavřený doma, bez kontaktu s publikem, kapelou. Já moc neumím sedět doma na zadku a tak jsem hned asi po týdnu začal vymýšlet.

Začal jsem si dávat malinko dohromady věci, které jsem neustále oddaloval. Moc mě nebaví virtuální svět. Je to ale nutné zlo, které k naší práci patří. Tak jsem přemýšlel, jak se dostat k divákům, fanouškům. Hned za pár dnů jsem měl jasno, že musím pro ně něco vymýšlet na internetu. Tak začala má práce na mých youtube kanálech. Rozdělil jsem si práci pro děti a dospělé a začal vymýšlet pořady. Oprášil jsem starou techniku, koupil střižnu, začal zjišťovat, jak techniku musím doplnit a v tom mi strašně pomohl DISK Multimedia. Nejenom radami, ale také mi vyšel vstříc s cenami a proto jsem strašně rád za to, že jsem DISK Multimedia objevil a dobré lidi v něm.

Pavel je nadšeným užívatelem mikrofonu RODE NT-USM MINI.

Pojďme se dále věnovat Vaší tvorbě, ta je založená na živé komunikaci s lidmi, především s dětmi. Jak jste si zvykal na karanténu a sociální distancování? 

Podle mě si na to nejde zvyknout. Já jsem prostě koncertní živel. Nikdy není koncert stejný přes kopírák. Vždy se nechám vést intuicí, chemií mezi interpretem a posluchači. Jsem schopný na pódiu improvizovat. To je ta krása koncertování. Mě nikdy nezajímala sterilita a bezchybnost. Vždy jsem hledal na pódiu emoce, atmosféru. A to nejenom u sebe. Miluji interprety, kteří dokážou lidem předávat svou náladu, radosti, starosti. Pro mě je to ubíjející. Proto, když se to s létem malinko rozvolnilo a začaly menší akce, tak si každou užívám a těším se na ni, jako malé dítě. Hrál jsem nedávno v pravé poledne, kde bylo na sluníčku 52°C a pořadatelka mi říkala: „Pavle, v tomto počasí stačí, když mi uděláte 40 minut.“ Já vytřeštil oči a řekl: „To já neumím, jsem vždy nastavený na 110 %.“ Koncert nakonec trval 80 minut a to jsem rychle ještě přejel do druhého města a za dvě hodiny po skončení jsem dělal druhý koncert. Večer byl sice krutý, ale na pódiu to bylo skvělé.

Co se týče dětí, tak jsem nakonec rozjel projekt: Zábavná školka Pavla Nováka. Děti nemohou do kulturních domů a kin a dlouho ještě nebudou moci. My děláme vystoupení pro děti se vším všudy. Kvalitní aparatura, světla, projekce, světelné efekty. Prostě plnohodnotný koncert. Projekt zábavné školky je zcela odlišný. Jedu sám, bez muzikantů, s minimem techniky, ale zase s velkou energií a zábavou pro děti. Zatím mě do školek pouští a je o to velký zájem, tak jen doufám, že se něco nepokazí a budu takto moci ještě objet část republiky v září a v říjnu.

Myslíte si, že Vám tato změna přinesla do Vaší práce něco pozitivního? 

Naučil jsem se nové věci ohledně virtuálního světa. Vznikly nové projekty. Musel jsem najít způsob, jak ušetřit. Vznikl projekt Zábavné školky, jak jsem psal v předešlé otázce. Napsal jsem nový scénář „Doktora se nebojíme, bacily a viry porazíme“. K tomuto pořadu vznikly krátké naučné a zábavné říkanky, které nakonec ilustroval Ivan Křemeček. Vydal jsem Zábavné omalovánky. Chystám i knižní publikaci. Dotáhli jsme do finální verze DVD z koncertu Pavel Novák „10“-LIVE. Mě baví hledat neustále nějaká řešení a nové způsoby realizace. Čím složitější podmínky, tak tím je potom výsledek podle mě více od srdce. Já si rád sahám na dno a doluji ze sebe nápady, pocity, emoce.

V neposlední řadě jsem se opět přesvědčil o tom, že naše rodina skvěle funguje, držíme pospolu a máme se rádi. Nepocítil jsem za celou dobu žádnou ponorku.

Zvuková karta Komplete Audio 6 MK2 od Native Instruments hraje v Pavlově studiu klíčovou roli.

Existuje něco, co byste teď udělal jinak, kdybyste věděl, že tato situace nastane?

Nejsem člověk, který by po nějakém bilancování přemýšlel o tom, že jsem měl něco dělat jinak. Nikdy nelituji toho, co jsem udělal. Rozhodl jsem se tak sám, svobodně. Není to vždy dobře, ale jen to vás donutí hledat příště jiné cesty a postupy. Prohry jsou v životě nesmírně důležité. Ty Vás posouvají daleko více, jako výhry a úspěchy.

Určitě bych asi více přemýšlel o investicích a malinko ubral a šetřil. Jenže investic do svého podnikání nelze litovat. Já neutrácím za blahobyt, ale co se týče vybavení pro práci, tak tam občas přestřelím své síly a potom mě to stojí spoustu úsilí. Jenže teď mám kamarády v DISKu a tak už nemám strach.

Jak se Vám daří vrátit se zpět na živou stage?

Tak jak jsem rychle stage opustil, stejně rychle a jednoduše jsem se na ně vrátil. Můj obdiv patří všem, kteří se rozhodli v této těžké době cokoliv pořádat. Já sám vím, jak je složité vyprodukovat nějakou větší akci. Také to bylo malinko o kompromisech. Všichni jsme na tom nyní špatně /tedy aspoň v kultuře/, tak musíme hledat kompromisy. Ne ve výkonech, ale ve financích. Pokud je to seriózní jednání, nikdy se nebráním dohodě. Mám určité mantinely, ale jinak jsem nakloněný vždy jednání. Mám velkou radost, že se nám podařilo zrealizovat náš charitativní projekt „Na dětech záleží“.  Už to vypadalo, že to se svým synem /Filip Novák, fotbalový reprezentant, hráč Fenerbahce Istanbul/ letos vzdáme, ale to jsme my Nováci. Nevzdali jsme to. Dokonce jsme sportovní akci rozšířili o mini hudební festival a pro Dětskou hemato onkologickou kliniku FN v Olomouci nakonec vybrali kolem 123.000,-Kč. Na to jsem pyšný.

Teď mám víkendový kalendář do konce října plný. V týdnu budu jezdit po školkách. Práce mám dostatek. Chystám se také na start své moderátorské činnosti. Letos bych měl moderovat celorepublikový projekt „Babička roku“. A další projekty v hlavě. Chtěl bych letos potěšit fanoušky do konce roku ještě vydáním DVD LIVE a taky CD s legendární kapelou Pirillo, se kterou jsme po letech letos už odehráli dva koncerty /smích/. Víc už stejně nezvládneme.

Co byste dělal, kdyby se (nedej bože) karanténa vrátila? 

Teď to neberte jako strašení, rouhání... Podle mě ještě nejsme zdaleka u konce COVID-19. Přijdou další vlny, restrikce. Jestli se mýlím, tak je to skvělé. Pokud se nemýlím, tak budu dělat vše stejně, jako doposud. Budu pracovat, vymýšlet, tvořit a věřit, že se mi to jednou vrátí. A pokud ne, tak si aspoň mohu říct: “Udělal jsem pro to maximum. Asi to tak má být“

Kdybyste měl ostatním umělcům, kteří se ocitli v podobné situaci dát nakonec rozhovoru nějakou radu, jaká rada by to byla? 

Život je krásná a zábavná záležitost. Není třeba ho promrhat s rukama v klíně. I ta nejvíce neřešitelná situace má vždy minimálně dvě řešení, tak je vyzkoušejte. Pokud se vydáte špatně, nestyďte se vrátit zpět a zkusit jinou cestu. Padnout na hubu může každý, ale jen zbabělec zůstane ležet a nepokusí se vstát. Mně vždy pomůže citát Johna Lennona:

„Na konci vždy vše dobře dopadne. A jestli to dobře nedopadlo, tak to potom ještě není konec.“ - John Lennon

Přečtěte si také:

Představujeme Vám NT-USB Mini

Seznamte se: NT-USB Mini, náš nový elegantní, kompaktní USB mikrofon. Nahrává ve studiu přímo do počítače nebo tabletu!

Pavel Novák: V mé branži nejde bez kvalitní techniky nic.

Kvůli koronavirové pandemii se mnohé změnilo k horšímu, ale pojďme se zaměřit i na ty přínosné věci. Díky objevování nových online technologií vznikla spousta zajímavých projektů a…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře