Jakou banku zvuků obsahuje?
Protože jde o klávesový nástroj, nejčastěji plní na jevišti buď funkci klavíru, anebo funkci jiného klávesového nástroje. Proto bude zřejmě prvně klávesistu zajímat kvalita klávesových akustických nebo mechanicko-elektrických zvuků: akustické piano, elektrické piano (sem patří i rejstříky typu Rhodes, Wurtlizer) a další klávesové nástroje jako clavinet, spinet, celesta, ale také melodické bicí: vibrafon, marimba, xylofon aj.
Tip1: V případě akustického klavíru si ohlídejte dynamickou živost vzorků (tzv. horizontální zónování). Že má úder pianissimo přece jen měkčí, užší barvu a úder forte pak opačně barvu širší, tvrdší.
Tip2: V případě Rhodes se dají báječně využít měkčí barvy (snímané na hrotu umístěném v kameni uprostřed) a cinkavější (snímané na hrotu u kraje). Vše lze kreativně doplnit vhodnými modulačními efekty.
Klávesový nástroj od Artesia Pro nebude sloužit jen pro vás, ale i při rozvíjení hudebních schopností vašich dětí.
K barvám klávesových nástrojů určitě patří varhany, a to elektrické i píšťalové. Rovněž potom syntetizérové zvuky, přestože už byly vygenerovány čistou umělou cestou.
Tip3: Ať již u varhan kostelních či Hammond jde barva aditivně (přídavně složku po složce) řídit pomocí táhel (faderů či sliderů). Napodobujeme jimi funkci původních klávesových mechanických táhel: drawbars.
Tip4: V případě syntezátorů můžeme pro dynamičtější způsob hry a pro nastavení syntéz v reálném čase (např. AM, FM ad.) využít ovladače typu: pitch wheel, modulation wheel i otočné knoflíky.
Originální klávesy Rhodes měly vevnitř kameny s dráty (hroty), dnes jejich zvuk nahrazujeme samply uloženými v knihovně.
Mezi další „regály hudebních rejstříků“ se řadí: zvuky baskytary a kytary, rejstříky bicí soupravy, ať už akustické i elektronické. Hodí se i rejstříky orchestrálních nástrojů (dechů a smyčců, a to sólově i jako sekce), oceníme i méně frekventované nástroje jako foukací harmoniku, akordeon, drnkací nástroje, exotické nástroje a různé perkuse.
Tip5: Součástí elektronických „stage“ pian dnes už běžně bývají moduly: varhanní, syntetizérové ad.
Jakou má klaviaturu?
Jevištní elektronické piano by dnes už mělo nabídnout standardních 88 kláves buď v polo vyvážené nebo plně vyvážené mechanice. Detekce pomocí dvojitého spínače (dual switch detection systém) zachytí mnohem jemnější tlakové nuance a pomocí rychlosti či dotlačení (aftertouch) potom můžeme upravit křivky úhozu.
Klaviatura Numa Compact 2x od StudioLogic obsahuje 88 kláves s polovyváženou mechanikou.
Tip6: Dobré polovyvážené klaviatuře dnes nechybí možnost čtyř nastavených typů citlivosti: soft, medium, hard a fixed.
Efekty, které budu potřebovat
Běžné jevištní piano neoplývá obrovským množstvím efektů, protože je tolik neupotřebí. V podstatě pracuje se dvěma balíčky: s časovými efekty a modulačními efekty.
V případě časových efektů je pro nás důležitý Reverb, neboli dozvuk: užijeme jej hodně při nápodobě akustického nástroje, nebo i při doprovodu akustického nástroje. Simuluje různé druhy místnosti a jejich odrazy.
Možnost propojení kláves Performer Black od Artesia Pro přes rozhraní USB MIDI oceníte na jevišti i ve studiu.
Tip7: Jestliže budete hrát jen tou formou, že elektrické piano nebude propojeno z žádným zesilovačem a PA systémem, ale vystačí si s vlastními reproduktory zabudovanými do těla nástroje, raději dozvuku uberte. Zajistí jej místnost, ve které vystupujete.
Tip8: K zahození není funkce samorezonance strun. Napodobí zčásti rozeznívání sousedních strun – tyto rezonance vytvářejí jedinečné valéry živého klavíru.
Konektivita aneb s čím vším jdou klávesy propojit?
Podívejte se na zadní panel, jaké obsahuje vstupy a výstupy. Kolik a jakých má výstupů Audio OUT, zda obsahuje i výstup pro sluchátka, zda má vstupy pro pedály, a to typu Expression i Universal. I v dnešní době se hodí pro propojení MIDI jednotek pětikolíkový DIN, a to jak IN, tak Out. MIDI komunikace může být ovšem zabezpečena i pomocí USB rozhraní.
Tip9: Pedal Expression ve spojení se Strings resonancí zvýší živost elektronického piana.
Na to, co všechno obsahují, váží klávesy PE-88 od Artesia Pro jen 8,5 kg.
Unesu ho na malíčku?
To asi ne, ale kdo se něco natahal těžkých instrumentů a aparátů, ocení „nízkou váhu“. A ta už dnes existuje. Pokud nástroj váží kolem 7-9 kilogramů, v obalu přes ramena jej unese i starší školák (silnější jedinci s maminkou i tatínkem).
Jak vyzařuje nástroj do prostoru?
Pokud budeme chtít jevištní klávesy používat jako “samovyzařovací“ nástroj, počet a kvalita reproduktorů v těle je velmi důležitá. Pokud umělý klavír vyzařuje kulově, je to výhodou.
Numa Compact 2x od StudioLogic propojíte snadno s notebookem či tabletem.
Jaké mají klávesy ovládací prvky?
Nástroj by měl mít na horní desce dostatečný počet otočných potenciometrů i tahové kontroléry. Sedm a sedm je výhodou, protože jdou navázat na ovládací parametry v rejstřících syntetizérů či varhan. Tlačítka, pady jdou použít i pro spouštění povelů, ale také pokud jsou veliká, i pro hraní typu fingerdrumming.
Otočná kolečka wheels jsou dvojího druhu. Pitch pro ohýbání tónu a Mod (Modulation) pro hloubku či frekvenci modulace. Důležitý je i dobře čitelný display – obrazovka.
Tip10: Kolečko Modulation Wheel jde přiřadit k amplitudové modulaci AM, kdy periodickými změnami hlasitosti nosného signálu vytváříme tzv. postranní pásma a přidáváme tak k původnímu signálu nové barvy. Kolečko Modulation jde i přiřadit k modulaci frekvenční (FM), kdy periodickými změnami výšky nosné vlny vytváříme barevná postranní pásma ještě bohatší.
Vybíráte si MIDI klaviaturu? Co vše má mít na panelu a co vlastně mohu těmito tlačítky a potenciometry ovládat? A jen klávesy samé nebo i externě připojené nahrávací a editační pro…
Rozmýšlíte si, kolik kláves by měla mít MIDI klaviatura, kterou hodláte koupit? Zda miniaturní, anebo střední velikosti, či dokonce velkou s plným rozsahem? Každá má své pro i prot… Přečtěte si také:
MIDI klaviatura: jaké ovládací prvky by neměly chybět na panelu?
Kolik kláves na MIDI klaviatuře?