logo Disk

Produkční interkomy: nutná výbava produkce

Zažil jsem různé způsoby komunikace při natáčení: telefonování, vysílačky pro děti, průmyslové vysílačky, co rušily bezdrátové mikrofony moderátorů, nebo se do toho vyjadřoval nějaký nadšenec, který neměl s produkcí nic společného. Dokonce jsem viděl snad i aplikace v telefonu na způsob vysílačky. Některé věci byly trochu zoufalá řešení.

Kategorie: Film & Video - Aktuality
Vít Valenta | 17. května 2021

Nakonec si ale člověk stejně dojde k tomu, že dedikovaný systém pro tento účel nejlepší. Protože ne každá vysílačka má zakódovaný přenos a při nákupu 8 a více kvalitních vysílaček utratíte stejné nebo větší peníze jako byste kupovali dedikovaný produkční interkom. Ten je jednak odladěný, aby nedělal paseku zvukařům, ale hlavně je spolehlivější než aplikace přes internet, nebo vysílačka za pár korun. A správa kanálů z mateřské stanice a je velkou výhodou. Máme v nabídce systémy, které používají týmy ve Formuli 1, záchranáři a samozřejmě produkční společnosti.

Pro-X

Pro-X je spíše pro menší specializované týmy o několika lidech, rozprostřených na ploše, například na koncertech, či v TV studiu. Mateřské stanice se bezdrátovými sluchátky integrovaným přijímačem, s mikrofonem, ve verzích se 2, 4 a 8 kanály - "vysílačkami". Podporuje také přenos signalizace tally, dosah 250m. Nabízí zvolit režim komunikace Full Duplex, Half Duplex a Simplex.

Sady:

 • XW-IS-2 - 33 967 Kč bez DPH
 • XW-IS-4 - 68 017  Kč bez DPH
 • XW-IS-8 - 108 017  Kč bez DPH

Nebo sada s beltpacky se sluchátky místo sluchátek s integrovanými přijímači

Jak jsem již naznačil Pro-X je interkom vyjímečný svým zpracováním přijímačů, které jsou zabudované spolu s mikrofonem ve sluchátku. Uživatel není omotán kabely, sluchátko přes ucho je lehké, dobře drží na hlavě. Samozřejmě je možné si stejnou sadu zakoupit s se sluchátkem přes obě uši, nebo s klasickými beltpacky a sluchátkem do ucha.

 

Klíčové vlastnosti:

 • dosah až 250m bez překážek
 • podpora přenosu tally
 • komunikace Full Duplex, Half Duplex, Simplex
 • až 8 kanálů

PRO-X NA ESHOPU

Nayatec

Nejnovější značka v našem arzenálu, výrobce dodává tento systém nejen produkcím pro Audio/Video ale také záchranným složkám, které využijí dobré prostupnosti signálu až přes 6 pater a dosahem 2 km na přímý signál bez překážek.

Nabízíme v sadách, kde je stanice s 4-8 beltpacky se sluchátky, dvě různé verze s jinými frekvencemi

Stanice AFDI-BS450 - podporuje propojování stanic mezi sebou a tím docílí většího pokrytí a podpory více beltpacků

Stanice FDI-BS350 - oproti té první slibuje trochu silnější signál při průniku překážek 6-8 pater.

 

Sady:

 • Wireless Intercom System (FDI) 4+1 - 102 884 Kč bez DPH
 • Wireless Intercom System (FDI) 8+1 - 135 942 Kč bez DPH

 

 • Wireless Intercom System (AFDI) 4+1 - cena na dotaz
 • Wireless Intercom System (AFDI) 8+1 - cena na dotaz

obdobná cenová relace jako u FDI sad - lehce dražší, v závislosti na aktuální tržní situaci

 

Klíčové vlastnosti NayaTec interkomů:

 • Beltpacky mohou mluvit ve skupině mezi sebou. (Lze to také zakázat)
 • Stanice může mluvit do skupiny nebo jednoho beltpacku.
 • Rozdělení kanálů do skupin pro lepší organizaci. Podpora bezdrátového Tally až 12 kanálů.
 • Při propojení 16 stanic můžete komunikovat se 128 beltpacky. Full duplex komunikace
 • Přenosová vzdálenost: 2000 m Průnik NLOS 6 pater
 • Oblasti využití: televize, film, divadla, zdravotnictví, sportovní akce, záchranáři, hasiči, výrobní haly, stavebnictví
 • Podpora bezdrátových tally světel. Propojovací kabel se stanicí pro tally střižny BlackMagic Design i Tricasteru jsou součástí balení.

NAYATEC NA ESHOPU

Riedel

Riedel interkomy používají například týmy na závodišti F1 a další podobné velmi masivní produkce. Kompletní sestava se skládá na míru pro každou firmu či instalaci individuálně, pokud máte zájem o zaběhlou, světově používanou značku, kontaktujte nás pro cenovou nabídku na email video@disk.cz

 

Anténa-základna obslouží až 10 uživatelských stanic. Základny se propojí Ethernetovými kabely, buď na přímo nebo přes síťové prvky. Díky propojení po Ethernetu a rozšiřování přidáváním stanic můžete pokrýt velkou plochu i velké množství aktivních uživatelů. U nás se F1 zatím nejezdí, ale máme jiné závodní šampionáty, a velké hudební festivaly, kde se Riedel využívá a ještě dlouho používat bude.

RIEDEL NA ESHOPU

Enkodéry + Inrecom Software pro NDI produkci

Pak pro vás mám ještě třešničku na dortu: Pokud přemýšlíte o NDI produkci, adaptování kamer NDI převodníky a novou střižnou, nebo jste to již udělali, tak pro vás mám dobrou zprávu: Někteří výrobci mají funkcionalitu interkomu vestavenou ve svých NDI převodnících.

BirdDog

BirdDog má již víc jak rok vlastní funkční software se dvěma variantami licencí - verze Comms LITE, která je zdarma je pro 4 účastníky a profi verze - Comms Pro je za 299 USD, ta je propracovanější, nabízí 5 skupin po 6 účastnících + režisér, ten má možnost mluvit s jednotlivci, se skupinami i ke všem najednou.

Kiloview

Společnost Kiloview v srpnu 2021 má dostupný software pro komunikaci přes převodníky (momentálně pouze pro verze bez NDI). Využívají 3,5mm jack na převodnících, který můžete použít jako vstup audia pro embedování zvuku do IP streamu, nebo pro komunikaci interkomem. Připojíte sluchátka s mikrofonem (ty samé jako do mobilu) a podrobnější nastavení provedete v softwaru pro interkom. Během pár měsíců se určitě můžeme těšit na upgrade firmwaru s interkomem i pro NDI převodníky.

Kiloview také zdarma nabízí zajímavý doplněk NDI multiview - software proseskupení více NDI streamů do multiview zobrazení.

 

Newtek - matka NDI videa - na svých převodnících má také vstup/výstup s ikonkou pro headset, ačkoliv je momentálně používán jako záložní Audio vstup, tak si dovolím domnívat, že v budoucnosti můžeme očekávat alespoň kompatibilitu se softwarem od Kiloview nebo vlastní Newtek Software. Momentálně tento vstup je používán, buď pro line in vstup / mic in v případě Spark Plus IO 4K, a při dekódování slouží jako sekundární výstup zvukové stopy z dekódovaného videa.

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře