Praktický, řekl bych až ergonomický, joystick ovladač pro PTZ kamery zahrnující širokou řadu komunikačních IP protokolů, o některých variantách jsem ani nevěděl: VISCA UDP, VISCA TCP, SONY VISCA UDP, ONVIF - ke každému musíte zadat odpovídající port, na kterém kamera na protokol reaguje.
Kompatibilita a funkčnost
Bohužel porty nejsou úplně ve všech kamerách sjednocené, Minrray používá pro VISCA over IP, většinou 1259 (lze v nastavení kamery přepsat). Birddog, JVC a Canon spíše 52381. A pak se ještě musíte u své kamery trefit, jestli je to VISCA UDP, TCP a nebo SONY VISCA - což v drtivé většině případů prostě musíte tipnout - pokud uvádějí standard protokol, myslí tím většinou Sony VISCA over IP a port 52381. Pokud vše nastavíte dobře, VISCA IP funguje velmi spolehlivě, kompatibilní je v 90% funkcích, některé mají opačný směr při ovládání - jedná se z části nekompatibility mezi výrobci, občas firmware hraje roli. Některé starší kamery zůstaly trochu opomenuty a výrobce se na opravu "takové prkotiny" jako je opačný směr nastavení clony, bohužel už ani nepodívá, raději se věnují vývoji nových produktů.
Odkaz: tabulka testování kompatibilních funkcí
Následující popsané problémy souvisejí s verzí firmwaru v2.0.12 k datu 17.1.2023 - v novějších můžete předpokládat, že budou odstraněny a funkce alespoň z části doplněny.
Protokol Onfiv mi fungoval u Minrray kamer u všech podobně, avšak Onvif nepodporuje některé funkce. Některé novější Lumens (VC-R30 funguje nejlépe) se podařilo spárovat a do určité míry ovládat, ale řada funkcí Onvif zde neumí a pokud kamera umí VISCA over IP v jakékoliv variantě, držel bych se VISCA IP. Co se týče Lumens kamer, držel bych se primárně jejich vlastního Joysticku, který s jejich kamerami funguje. A našel jsem bug, který snad odstraní další firmware, když kameru ovladač v síti nenajde nebo má špatný Onvif port, tak zamrzne a musí se restartovat.
Výrobce stále pracuje na lepším fungováním ovládání přes NDI protokol. K dnešnímu datu funguje pouze ovládání PTZ, hlubší nastavení kamery bohužel nefunguje vůbec a nebo vám uškodí nečekanou změnou (zezelená obraz). Dokud nebude novější firmware, raději bych se tomuto protokolu vyhnul.
Další moderní vlastností je možnost použití UDP kabelu pro propojení ovládání sériovým protokolem. Díky dostupnosti kabelů je to určitě krok kupředu, který již jiní výrobci začali využívat také. Pro RS-422 máte možnost použití i 5pin pheonix konektoru. A třešničkou, kterou jsem bohužel neměl moc jak otestovat, je výstup pro Tally světla.
Ergonomie
Už při prvním pohledu na panel si všimnete, že pro levou ruku máte hned na kraji rychlou volbu kamer C1 až C4 a funkční tlačítka F1 až F4. Doporučoval bych na funkční tlačítka nastavit VISCA příkazy pro ovládání kompenzaci expozice (pokud je vaše kamera umí) a případně si můžete vybrat z některé přednastavené funkce - Home, P/T reset, Power, Mute, Picture Freeze, Picture Flip.
Kromě otočení joysticku je možné ovládat zoom i kolébkou. Kolébka pro zoom je citlivá v několika úrovních, je tedy možné ovládat pomaleji zoom i tím, jak hluboko kolébku překlopíte. Rychlost je také ovlivněna otočným ovladačem pro rychlost zoomu. Tlačítka i otočné ovladače pro nastavování funkcí jsou na stejné a řekl bych dobré kvalitě jako u dražších Lumens a Birddog ovladačů.
Jas podsvícení tlačítek je nastavitelný, má dvě úrovně a vypnuté podsvícení. Pípání při stisku tlačítek vždy ihned vypínám na jakémkoliv joysticku. Bohužel tuto funkci ještě nikdo neimplementoval tak, aby po minutě nebyla ohromně otravná. A že při produkci bude slyšet v mikrofonech, o tom vás snad nemusím moc přesvědčovat.
Menu je velmi podobné ovladačům Lumens a Birddog, ostatně bych si dovolil tipnout, že jde o stejnou továrnu, jinou variantu. Silikonová tlačítka jsou trochu tužší a displej je lehce rozostřen průhledným krytem, který je o pár milimetrů výš, než by mohl být, a čitelnost by byla lepší. K ovládání menu lze používat ovladače pro rychlost P/T a zoom speed, které přeskakují mezi řádky nebo hodnotami a stisknutím potvrzují hodnoty. Druhá možnost je použití joystiku, nahoru a dolu skáče mezi řádky a doleva, doprava mění hodnoty v seznamech menu. Tlačítko na joysticku potvrzuje volbu. Můžete používat enter a esc pro rychlejší navigaci menu. Toto mají asi nejlépe pořešené ze všech ovladačů. Trochu méně promyšlené je úprava nastavení kamery. Vždy zadáváte úplně nové hodnoty, které přepisují staré. Tedy místo změny jednoho čísla v IP adrese, musíte vypsat adresu úplně celou a následně i všechny ostatní údaje.
Oceňuji rychlejší vyvolávání nastavení, vyvolání a reset presetů. Dříve se zadala funkce, číslo a pak enter. Teď zadáte číslo a odpálíte tlačítkem funkce. Kromě kamer - kde máte rychlé vyvolání prvních 4 kamer a další se zavolají tlačítkem CAM, vyťukáte číslo a pak Enter.
Můžete pracovat s napájecím adaptérem i přes PoE. Ze zadní strany je vypínač, který vypne ovladač i při zapojeném PoE napájení. (u předchozího ovladače od Minrray PoE obcházelo vypínač)
Konkurence
Pokud bychom srovnávali s AV Matrix PCK3000, který je v podobné cenové úrovni, ten má trochu horší rozložení ovládacích prvků, menu má trochu přehlednější a uživatelsky přívětivější - vypíše dvojnásobek řádků než AK030. Počet ovládacích prvků je trochu redukován, využívají tlačítka a otočný ovladač na více než jednu funkci.
Co se týče kompatibility jsou na tom podobně, ačkoliv oba podporují i jiné protokoly, držel bych se VISCA over IP, kde toho funguje nejvíc. PCK3000 je možná trochu přizpůsobenější pro časté úpravy barev obrazu, a manuální ostření je lépe při ruce, ale AK030 je lepší zase pro rychlé přepínání mezi kamerami, úpravy kompozice a švenkování. U PKC3000 si myslím, že nad funkčními tlačítky přemýšleli až moc dlouho, možná na úkor praktičnosti - dlouhý a krátký stisk tlačítka, člověk si musí zvyknout nebo se to prostě naučit používat. Místo dvou různých tlačítek pro kameru a programovatelnou funkci - hezky odděleně, jako je to u AK030 a nemusíte se nic učit. Za mě je tento ovladač pro fyzické stránce velmi povedený, samozřejmě bych si našel drobnosti, co by se daly vylepšovat. Například ostření a clonu bych dal doleva místo barvení, přeci jen jsou to funkce častějšího používání. Po funkční stránce se určitě dočkáme nových firmwarů, průběžně komunikuji s výrobcem, takže v tomto ohledu jsem celkem klidný. Otázka je, jak rychle vypustí další verzi firmwaru. Již jsem to zmiňoval, používal bych tento ovladač striktně s jedním z protokolů VISCA přes IP.