logo Disk

Realizace: Ozvučení fotbalového stadionu Blansko Kompletní dodávka a instalace ozvučení pro hrací plochu i tribunu

V letošní sezóně 2020 postoupil fotbalový tým FK Blansko do FORTUNA národní ligy. V souvislosti s touto událostí musela proběhnout modernizace hrací plochy a tribuny tak, aby byly splněny přísné technické normy. O Modernizaci zvukové techniky na fotbalovém stadionu v Blansku se postaral náš tým odborníků.

DISK | 15. prosince 2020
Témata: reference

Zadáním realizace pro naši společnost bylo ozvučení hrací plochy, tribuny pro sedící diváky a pro diváky hostí. Vzhledem k požadavkům na ozvučení stadionu jsme zvukový systém rozdělili na 3 zóny s možností ovládat hlasitost každé zóny separátně.

Ozvučení hrací plochy (první a druhá zóna)

Hrací plochu jsme pokryli 4 ks tlakových reproduktorů AUDAC HS208MKII. Reproduktory jsme umístili na střechu budovy, která slouží jako zázemí fotbalového hřiště. Hlavní srdce, systémový rack, je také umístěný v této budově v místnosti hlasatele. Rack obsahuje Mixážní pult AUDAC PRE126 s výstupy na dvě zóny. Jedna zóna ozvučí hřiště druhá zóna tribunu a ta také odděluje signál pro 3. zónu. Zdrojem signálu je přehrávač internetového rádia AUDAC ISP40 a bezdrátový mikrofon Sennheiser EW100 G4. Tento bezdrátový systém má externí antény umístěné na jednom ze stožárů budovy. Velkou výhodou tohoto systému je, že je možné se s mikrofonem pohybovat v rámci celé hrací plochy.

Problém, který museli naši odborníci technicky vyřešit, byl, jak dostat signál z hlavní budovy na protilehlou tribunu. Vzdálenost mezi těmito místy se pohybuje okolo 100 m, proto nemohl být použit konvenční bezdrátový systém pro přenos audia, ale šli jsme cestou IP. Komunikaci tedy zajišťují dvě bezdrátová pojítka pracující na rozsahu 5GHz a dvojice IP encoderu a decoderu od společnosti DEVA Broadcast. Celková latence přenosu při použití protokolu RTS se pohybuje okolo 200 ms. Čas za který dorazí zvuk z hlavního systému na tribunu je 300 ms, proto jsou v cestě zařazena digitální spojovací zařízení pro srovnání latencí.

Ozvučení tribuny (třetí zóna)

Další ozvučovací zónou byla tribuna, kam jsme instalovali reproboxy ADAC WX802 MK3 v počtu 8 ks, které jsou umístěny na konstrukci zastřešení tribuny a rozvod je realizován ve 100 V provedení. Zde jsme současně umístili i dokrývací box AUDAC HS208MKII směřovaný do místa pro diváky hostí. O distribuci signálu se stará zónový mixer ART MX225. Systémový rack pro tribunu se nachází v místnosti zázemí tribuny.

Při instalaci bylo zvlášť dbáno na to, aby byl splněn požadavek na krytí rozvodů proti vodě a povětrnostním vlivům a ochranu kabelů proti vlivu UV záření.

Pro složitější ozvučení akce je možné systém rozšířit o přenosné  tzv. „hlasatelské pracoviště“ které obsahuje mixážní pult CLUBXS8, CD přehrávač Numark MP103 USB a drátový mikrofon RODE M1. Tento přenosný systém si může moderátor umístit blíže k hrací ploše a tak pohotově reagovat na situaci na hřišti.

Přečtěte si také:

Reference: AREC KS-2 v infocentru na půdě Poslanecké sněmovny ČR

Koncem minulého měsíce se nám podařila instalace produktu AREC KS-2 v infocentru Poslanecké Sněmovny Parlamentu České republiky na Malostranském nám. společně s PTZOptics kamerou,…

Realizace úpravy vnitřní akustiky učebny bicích nástrojů na ZUŠ

Učebny bicích nástrojů jsou obecně velice exponovaným prostředím. Vysoká hladina zvuku není nic příjemného a pro vyučujícího, který tráví v takovéto třídě i několik hodin denně můž…

Realizace: Audiovizuální vybavení pro společnost LANIK s.r.o.

V průběhu roku 2020 jsme realizovali dodávku a instalaci audiovizuální techniky pro novou administrativní budovu společnosti LANIK s.r.o. v Boskovicích.

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře