logo Disk

Obecní sál v Oucmanicích – akustické řešení

Vesnička Oucmanice je kousek od Litomyšle, a taky kousek od Vysokého Mýta. A co by kamenem dohodil od Chocně. A my se s Jiřím Sedláčkem podíváme na jednu novou hotovou instalaci.

DISK | 29. května 2024

V místním obecním sále se konají různé kulturní akce jak pro dospělé, tak i pro děti. Sál trápila špatná akustika. Dle výsledků provedeného akustického měření jsme naměřili dozvuk okolo 2,5 sekundy. Následně jsme vypracovali a zaslali obci možné návrhy řešení akustiky a po dohodě s panem starostou a s radními obce jsme dospěli k finálnímu řešení. Dle návrhu jsme nainstalovali akustické panely s potiskem a deset absorbérů se zaměřením na střední kmitočty, jež jsme umístili po postranních stěnách sálu, dále čtyři basové pasti na protilehlou stěnu k jevišti a v neposlední řadě proběhlo i částečné polepení stropu základními bílými PES‑PET panely.

A jedna designová perlička. Pět nástěnných panelů bylo vyrobeno jako fotoobraz, přičemž samozřejmostí je, že všechny použité fotografie jsou z okolí obce.

Nejpovolanější z obce, pan starosta Josef Pavlíček, nám řekl pár slov k akustickým úpravám sálu v rozhovoru s Jiřím Sedláčkem.

Pane starosto, poprvé jsme se setkali na Komunálním veletrhu v Olomouci, kde jste navštívil stánek DISK Multimedia. Stěžoval jste si, že vás trápí ve vašem sále akustika. Co to konkrétně bylo?

Hlavně nás trápily velké dozvuky. Při reprodukované muzice, plesech, kdy hrála živá hudba, ale také při promítání v rámci obecního kina, které v tomto sále také provozujeme.

Co vás na našem stánku vlastně zaujalo? Bylo to tím, že jsme měli krásný stánek, nebo tím, co jsme vlastně nabízeli?

Rozhodně tím, co jste nabízeli. Myšlenkou vyřešit akustiku sálu jsme se zabývali delší dobu a hledali jsme firmu, která se tím zabývá a které bychom mohli důvěřovat.

Během přípravy návrhu jsme například řešili podobu akustických panelů. Byl kladen důraz na přírodní materiály a přírodní vzhled, protože sál máte hodně ve dřevě. Zeptám se, jak se to povedlo z vašeho pohledu i z pohledu ostatních občanů?

Myslím, že se to povedlo velice dobře. Bonusem bylo použití fotografií s motivy z naší přírody z okolí obce… podhledové panely (basové pasti) jsou voleny tak, aby do sálu zapadaly. Jsme velice spokojeni s navrženým řešením.

A jak to dopadlo zvukově? Tedy dozvukově? :‑)

Výrazně se zlepšila akustika. Hlavní zkoušky, jako je například ples, jsou teprve před námi. Ale z proběhlých akcí už víme, že se kvalita sálu a zejména dozvuk výrazně zlepšily. Ozvěny v rozích sálu zmizely, reprodukovaná hudba jde mnohem lépe nastavit a je srozumitelnější.

A co byste řekl k samotné instalaci a naší instalační partě?

Instalace proběhla za den. Stihli to a musím říct, že naprosto bez nějakých komplikací a problémů s naprosto profesionálním přístupem.

Mockrát děkuju, že jste zvolil naši firmu a dal jí důvěru. Přeji vám, ať se vám plesová sezóna a všechny další akce vydaří a sál využíváte ještě dlouhou, dlouhou dobu. 

Taky děkuji a věřím, že se v dalších letech osvědčí.

Celková cena za úpravu akustiky

137 240 Kč bez DPH

Použitý materiál pro akustiku

12 ks PES‑PET 120 × 60 × 5 (obklad stropu)

5 ks PES‑PET 120 × 80 × 8 + potisk perforovaná bannerovina UV mesh

4 ks GIK B4 Bass trap – basová past 

10 ks GIK Impression rectangle – absorbér se zaměřením na střední pásmo

Přečtěte si také:

Jevíčko KD Astra – kompletní AV řešení

V KD Astra se podařilo úspěšně zrealizovat funkční a snadno ovladatelné AV vybavení, vhodné i pro neprofesionální obsluhu. Projekt zahrnoval přestavbu kinosálu na multifunkční kult…

Kino Boskovice malý sál – řešení akustiky

V boskovickém kině se ukázalo jako velmi potřebné vyřešit akustiku v malém kinosále pro 20 diváků: využít stávající akustické řešení, kazety ve stropě, … a hlavně dořešit akustiku…

Multifunkční sál ve Štěpánovicích

Sál na obecním úřadě ve Štěpánovicích neměl ani po nákladné rekonstrukci, která proběhla před několika lety, dořešenou akustiku. Zvolené materiály i úpravy byly nevhodné a naměřená…

Multimediální vybavení KD v Kuřimském Jestřabí

Původní budova zemědělského typu, ve které se historicky nacházel vepřín, byla v minulých letech kompletně přestavěna v multifunkční obecní sál a vznikly zde i další prostory jako…

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře