logo Disk

Recenze: Akai Advance (Muzikus) Akai Advance není jen MIDI klaviatura, je to platforma

Kategorie: Studio - Recenze | Pódium - Recenze
Muzikus | 25. října 2016

Psát testy MIDI keyboardů je poměrně zrádné. Na první pohled má všechno fungovat dle textů výrobce. Sami ale víte, že tomu tak často není a existují keyboardy, které v určitých aplikacích nefungují nebo fungují špatně. Akai je zavedenou společností s doslova hvězdou minulostí a právě tato firma vyvinula poměrně dobře vybavený MIDI keyboard či kontrolér s označením Advance. A jak je vidět, i když pouze mým pohledem, funguje spolehlivě, alespoň ve výrobcem doporučených aplikacích.

Vánoční stromeček

Přiznám se bez mučení... dám hodně na design a jsou věci, které se mi líbí a u kterých je to přesně naopak. Akai Advance se po spuštění rozsvítí jako stromeček, má všechny ovládací prvky dobře viditelné, jak se říká po ruce. Levé straně vévodí dvě kolečka - pitch bend a modulation, které fungují přesně, jak se dá od keyboardu této cenové úrovně očekávat. V krabici je kromě kláves (v mém případě verze 61, ještě jsou k dispozici verze 49 a 25) USB kabel, manuály a karta k softwarovému vybavení. Na stojan si položíte poměrně lehkou klaviaturu, která je napájená z USB portu. Energii umí brát i ze sítě, trafo ale chybí a chybí i alespoň malý pedál (sustain, switch). V případě použití třeba s tabletem (jako master keyboard k aplikacím) musíte měnič napájení shánět. 

Bohatá výbava 

Akai má patrně velkorysé sudičky, Advance toho dostal do vínku víc než dost. Především to je MIDI klávesnice s masivním kontrolérem. Můžete tedy hrát a současně bohatě ovládat své aplikace v počítači, jinými slovy měkké syntezátory. Slouží k tomu osm nápadně velkých padů, které mění barvu, stejný počet velkých ovládacích otočných potenciometrů, řada tlačítek na přepínání bank, nastavení, zvuků, nechybí tlačítka na ovládání přehrávání. Úplně vlevo jsou už zmíněná velká kola - pitch a modulation. 
Na hlavním panelu jsou dva vstupy pro pedál, MIDI out/in, USB, konektor napájecího trafa. 
Samostatnou kapitolou všech podobných zařízení je klaviatura, a hlavně její kvalita. Řekl bych, že s rostoucí cenou roste i naděje na kvalitní klávesy. Říkám roste, někdy trochu zaostává. U Akaie ale ne. Klaviatura je vyvážená, přiměřeně těžká, respektive těžší, velmi příjemná, a to i při pianovém hraní. Klaviaturu bych vyzdvihl. Je rozhodně lepší než u řady konkurenčních keyboardů, které tomutu výrobku dýchají s cenou na záda. 

Kontrolér 

Akai Advance je víc kontrolér než klasický keyboard, i když klaviaturu mu odpárat nelze. Svému majiteli totiž poskytují maximální aplikační podporu, možnost téměř kompletní editace počítačových syntézátorů, a to pro rozhraní VST, AU i AAX. I uživatelé Logicu a ProTools mají vystaráno. 
Srdcem, respektive jakýmsi nádražím s mnoha výhybkami, je software zvaný VIP. Neplést si prosím s velmi zajímavou osobou (V.I.P.), tohle je Virtual Instrument Player neboli utilita, která sdružuje nainstalované plug-iny vašeho počítače pěkně pod jednou střechou. Proč to tak je? Odpověď je velmi snadná: Právě v prostředí VIP totiž fungují všechny funkce Akai Advance, a to bez ohledu na jeho verzi (resp. velikost). Syntezátory můžete vrstvit na sebe, měnit v reálném čase jejich nastavení, vytvářet vlastní zvukové složeniny a hybridy. Právě k tomu slouží ona bohatá výbava keyboardu. 
Další možnost využití je při živém hraní. Dnes se běžně stává, že muzikanti na pódium stěhují nejenom klávesy, ale i počítače. A takto můžete v klidu živě hrát, velmi jednoduchým způsobem volit potřebné zvuky, vrstvit na sebe co chcete, s čím chcete. To je funkce přímo vynikající, obecně potřebná. Na displeji Akaie si můžete předvolit vlastní nastavení zvuků, používat pady, cokoli. Zkrátka být za hvězdu.  

Pro časopis Muzikus 2016/03 napsal Milan Kopecký.

AKAI a DAW

Dalším využití Akai Advance je spojení s mulittrack softwarem, který tak krásně - nečesky - nazýváme DAW. Hned po zapnutí máme možnost zvolit platformu, se kterou pracujeme, a dokonce se nám podle toho zbarví nastavení části ovládacích prvků (padů). Mě se týká Cubase a to byste neřekli, pady zčervenaly. Podporován je také Logic, Ableton Live 9, Bitwig Studio, FL Studio a Reaper. Spuštěním této předvolby získáte optimální nastavení pro funkce toho konkrétního vícestopého programu. 
S Cubase 6.0 jsem se o tom přesvědčil velmi rychle. Zvolil jsem Cubase, pustil Cubase a v podstatě hned ho mohl ovládat nejenom z klávesnice, ale i z části ovládacího panelu. Ptáte se proč z části? Z části, ano, zbytek ovládacího panelu je totiž určený k práci s plug-iny, jinými slovy s už probíraným VIP přehrávačem. A když už jsme u toho, důležitý dovětek: VIP funguje jako stand alone, tedy samostatně stojící aplikace, ale i jako rozhraní v DAW softwarech, ze kterého si hráč vybírá potřebný plug-in. Jsme tak schopni využít dle mého názoru výborných vlastnosti „akajáckého“ přehrávače i při komponování nebo aranžování přímo v DAW aplikaci. 

Přečtěte si také recenzi na Akai Advanced od Jindřicha Kravaříka psanou pro portál Audiozone.cz a časopis Pixel.

Vlastní plug-iny

Akai Advance nestojí zrovna málo peněz. Nekupujete ale jenom klaviaturu s ovládacím kontrolérem, kupujete i 16 GB vzorků, zvuků, plug-inů. Šestnáct giga je z pohledu historického hodně, z pohledu dnešního zase tolik ne. I přesto s koupí získáte syntezátor Vacuum Pro od AIR Music Tech, Loom, Hybrid 3, Xpand!2, Velvet and Transfuser také AIR Music Tech a další. Jde o produkty firem AIR Music Tech, SONiVOX a Toolroom Records. V balení kláves ale žádný nosič nenajdete, software musíte celý stahovat z internetu. 

Uděluji rozhřešení...

Ale ne, žádné rozhřešení tu udělovat nebudu a nechci. Chci jen říci, že i přes drobné nedostatky je Akai Advance skutečně nástrojem na svém místě. Je sice dražší, za své naspořené penízky ale dostanete, troufám si říci, špičkový nástroj s neméně špičkovou výbavou a mohutnou aplikační podporou. Chcete-li spolehlivý přístroj do domácího nebo profesionálního studia, stačí vám menší rozsah kláves, a jak se říká „slyšíte na“ Akai, kupte si ho. Podle mě nebudete litovat. Už jen podpora té velké značky dává pocit jakési jistoty, že v případě problémů, nových verzí, nekompatibilit se dostaví účinná pomoc. 

Info:

Akai Advance je MIDI kontrolér určený k ovládání softwarových syntezátorů a DAW aplikací. Prodává se ve verzích s 25, 49 a 61 klávesami. Verzi s 61 klávesami pořídíte za 17 790 Kč. 

Plus:

celková koncepce, provedeníaplikace VIPvýborná klaviatura

Mínus:

chybí trafo a pedályveškerý software je nutné stahovat z internetupro někoho možná vyšší cena

TECHNICKÁ SPECIFIKACE: 

Počet kláves: 25/49/61, vyvážená klaviatura

Ovládání: pady, tlačítka, otočné kontroléry

Podporované DAW: Cubase, Logic, Ableton Live 9, Bitwig Studio, FL Studio a Reaper

Podpora plug-inů: VIP software, VST, AU, AAX

Vstupy/výstupy: 2x pedál, MIDI in/out, napájení, USB

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře