logo Disk

Recenze: Studiologic Numa Compact 2 (musicstage.cz) Jednoduché a snadno přenosné stage piano.

V tradici nástrojů řady Numa, italské firmy Studiologic, pokračuje model Compact 2, který je koncipován jako jednoduché, snadno přenosné stage piano se zabudovaným ozvučením. Takový typ nástroje může být pro mnoho muzikantů (a nejen klávesistů) velmi praktický a přitažlivý.

Kategorie: Studio - Recenze | Pódium - Recenze
MUSICstage.cz | 3. července 2017

Design

Firma tentokrát vsadila na barevnou kombinaci především černé a oranžové, a nutno říci, že je velmi slušivá a poměrně nenápadná, což může být pro určitou skupinu uživatelů docela důležité. Prostorově je nástroj tak úsporný, jak jen to jde. Rozměr 88klávesové klaviatury přesahuje jen velmi nutně okrajovými lištami, do hloubky si vystačí jen s velmi úzkým pruhem, do kterého se vejdou zminimalizované ovládací prvky. To je praktické, hlavně pokud používáme tento nástroj jako spodní manuál a máme nad ním další nástroj, což může být jeho dost typické použití. Na všechno je hezky a rychle vidět a nemusíme provádět hlavou a zády více či méně sofistikované manévry pro zjišťování, jak máme nastavené parametry na objemném a hlubokém spodním nástroji. A v neposlední řadě při stěhování a převozech oceníme, že když už je nástroj dlouhý, tak není aspoň příliš široký a nezabírá zbytečně místo. V designu jsou pěkně zkombinovány plochy s hladkým i porézním povrchem, takže i přes dominantní černou barvu nepůsobí nijak chladně nebo snad dokonce depresivně.

Vlevo na panelu najdeme dnes jeden z typických poznávacích znaků firmy Studiologic, a to dvě malé stříbrné páčky; jednu pro ovládání ohýbání tónu a druhou pro dva druhy modulace (kombinace vibrata a filter cutoff). Ve středu nástroje najdeme vše další pro ovládání zvuku: sekci s malým, ale pěkně čitelným OLED displejem a tlačítky přepínání režimů a nástrojových skupin, vpravo pak multiefektovou sekci, kde se snadno dostaneme na ovládání 5 efektových jednotek (FX1, FX2, Reverb, Mastering, dvoupásmový ekvalizér). Šestou efektovou jednotkou je simulace rezonance strun pro klavírní zvuky, ta ale ovládací sekci nemá, resp. nastavuje se v režimu Global přes menu. U efektů snad jen malá výtka ohledně terminologie - od názvu Mastering nečekejme přílišnou magii nějakého složitého procesování zvuku jako ve studiu, jedná se prakticky "jen" o jednoduchý, ale hlavně na živé hraní velmi praktický, kompresor.


Na zadním panelu zaujmou po stranách hlavně dvě mřížky lemované oranžovými lištami skrývající zabudované 10W reproduktory. Mezi nimi najdeme sekci celkem obvyklého připojení - klasické MIDI IN/OUT a USB/MIDI, připojení dvou pedálů, audio výstupy L/R a sluchátka, samozřejmě také hlavní vypínač. Zde bych měl poměrně zásadní výtku k designu - označení konektorů není vůbec nijak kontrastní (např. bílý nápis na černém pozadí) ani na vrchní, ani zadní části nástroje, názvy jsou jen prolisovány do černého pozadí zezadu. Pořadí konektorů si sice uživatel může poměrně rychle zapamatovat, ale na první použití je to trochu "loterie", zejména v méně osvětleném prostoru jsou názvy v podstatě nečitelné a paradoxně nejlepším řešením je podívat se do manuálu, který jinak uživatel alespoň průměrně technologicky zdatný prakticky nepotřebuje. K nástroji je dodáván síťový adaptér nebo může být napájen jen z USB, což jeho možnosti použití ještě rozšiřuje.

(....)

*** Toto je zkrácená verze recenze. Její kompletní znění najdete na portálu www.musicstage.cz ***

Závěrem

Numa Compact 2 je přes několik drobných nedostatků (většinou snadno překonatelných zvykem a častým používáním nástroje) velmi praktickým, snadno přenosným a levným nástrojem pro všechny, kdo potřebují jednoduchý nástroj se základními zvuky, ať už "jen" pro domácí cvičení nebo pro možnost snadného použití prakticky kdekoli.

Autorem recenze je Jiří Neužil.

Přečtěte si také:

Recenze: Studiologic Numa Compact 2x (musicstage.cz)

Co zajímavého přináší inovovaná Numa Compact 2x z dílny italského výrobce Studiologic? Přečtěte si recenzi Jiřího Neužila, který se rozepsal o novinkách, které skrývá toto snadno p…

Recenze: Studiologic Numa Compact 2 (Muzikus)

"Lehká nudle, solidní zvuky, snadné ovládání. Takto jednoduše lze charakterizovat nový nástroj od tradičního italského výrobce, společnosti Studiologic. Jde o nástroj Numa Compact…

Studiologic: Balík flétnových zvuků pro Numa Compact 2

Před několika měsíci vyšla aktualizace pro Studiologic Numa Compact 2. Nejdůležitější inovací je možnost instalovat nové zvuky pomocí aplikace Numa Compact Manager. Numa Compact 2…

Daniel NG Anděl | Muzikus: "Spokojenost. Beru. :-)"

"Hned jsem se do Studiologic Numa Compact2 pustli a došel jsem velmi rychle k závěru, že to je přesně co potřebuju na takový to hospodský hraní, když si jedu někam zahrát třeba tramvají. Zvukově je to dost slušný, dvě efektový sekce včetně zkreslovadla na varhany super a masteringovej čudlik funguje hezky na srovnání dynamiky. Vestavěný repráky na hospodu se španělkama úplně stačej. Klaviatura je taková jaká je, při týhle váze to asi ani jinak nejde - neni to až zas tak strašný a dá se na to zvyknout. Kdybych na to uměl, tak by jistě hrála i líp:-))"

Zdroj: Daniel NG Anděl, majitel hudebního magazínu Muzikus

 

     
     
  Kde koupit Studiologic Numa Compact 2?  
     
     

Chcete se dozvědět více?

Pavol Behún

Pavol se dlouhodobě věnuje vybavení pro kytaristy, klávesisty i další hudebníky. Jako zkušený a dlouholetý kytarista a producent má k těmto produktům velmi blízko.

Kontaktovat jej můžete na studiologic@disk.cz 

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře