logo Disk

RODE iXY očima Vratislava Haissingera Recenze mikrofonu k iPhonu a iPadu

Už v okamžiku, kdy jsem se z internetu dozvěděl o novém produktu RØDE - mikrofonu iXY k iPadu a iPhonu - netrpělivě jsem očekával, až jej DISK ze Sydney obdrží iXY je malý kondenzátorový mikrofon (napájený z iPhone či iPadu) určený k nahrávání všeho možného - hudby, rozhovorů, schůzí, přednášek atp. metodou X/Y.  

Kategorie: iOS & Android - Recenze
DISK | 27. května 2013

Již na prvních internetových obrázcích mikrofonu jsem ocenil stříbřitě matný design doplněný nezbytnou zlatou tečkou (bodem), který je pro mikrofony RØDE charakteristický.

Jako zvukař v jazz klubu v Praze se s různými mikrofony setkávám velmi často a mohu říci, že s mikrofony RØDE mám velmi dobré zkušenosti. I proto jsem byl velmi pozitivně zvědavý na tento další kousek z jejich dílny.

Díky laskavosti společnosti DISK a jejímu vedením mi byl mikrofon zapůjčen k odzkoušení. Stáhl jsem si tedy do iPadu  bezplatnou nahrávací aplikaci (RØDE Rec LE) a byl pln očekávání, až mikrofon dorazí. Mikrofon uložený v plastové krabičce vybavený windshieldem, slušivou mošničkou s karabinkou k uchycení na opasek a návodem k použití dorazil do dvou dnů.

Hned večer jsem s ním zkušebně nahrál koncert v jazz klubu, kde (přiznejme si) nahrávací podmínky nejsou zrovna ideální. K mému překvapení (pozitivnímu samozřejmě) mikrofon přenesl koncert do iPadu velmi věrně. Zaznamenal nejen samotný hudební obsah včetně jasného cinkání činelů či pevné basové linky, ale i veškeré okolní zvuky jako cinkot lžiček či skleniček, smích nebo hovor posluchačů, takže výsledná surová nahrávka je opravdu hodně autentická a opravdu LIVE. Co víc, mikrofon nezkresluje a má rychlou odezvu.

V těle mikrofonu je umístěna neoslňující příjemně zeleně svítící dioda, která značí, že mikrofon je v provozu a je připojen k zařízení. Nesvítí-li, je mikrofon buď špatně zasunut do těla přístroje nebo je přístroj vybit. Dioda rovněž osvětluje nahrávací přístroj.

Nahrávací aplikace doporučená výrobcem "RØDE Rec LE" je bezplatná, jednoduchá, docela snadno se ovládá a nabízí všechny základní funkce, které při nahrávání využijete. Náročnější uživatelé si pak mohou stáhnout za 5,50 Euro aplikaci "RØDE Rec", která je vybavena o něco komfortněji. Transportovat nahraný materiál k dalším úpravám lze jak do počítačů Mac tak i do PC (zde je ale nutné stáhnout si ZDARMA z internetu software iTunes nebo využít jiného programu vhodného k úpravě muziky či vypálení nahrané sekvence).

Jediné, co bych mohl mikrofonu vytknout, jest jeho obal, který tvoří plastová krabička. Ta je udělaná tak, že jednou je vršek dnem a podruhé naopak. Pro zařízení je také docela těsná. Uložení mikrofonu zpátky do krabičky tak představuje trochu hlavolam "Ježek v kleci" a totéž platí i o krabičce/malé mošničce.

Společnost RØDE přinesla uživatelům Apple zařízení velmi dobrý produkt a jsem přesvědčen, že se najde mnoho spokojených uživatelů jak z řad milovníků mikrofonů RØDE, tak i z řad majitelů přístrojů od firmy APPLE.

Co dodat ? Nic, prostě to FUNGUJE!

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře