logo Disk

Jaký mikrofon pro váš mobilní telefon? 8 tipů, které vám pomohou při výběru

Kdo natáčí, vysílá nebo streamuje přes mobilní telefon, dobře ví, že zvuk bývá často nic moc. Zašuměný, bledý, neurčitý! Dá se to vyspravit mikrofonem externím, který k mobilu připojíte. Při jeho výběru je ale užitečné ohlídat řadu věcí. Kompatibilitu, směrovou charakteristiku, kde a jak bude mikrofon umístěn a také k čemu bude hlavně sloužit.

Ondřej Jirásek | 29. dubna 2020

Proč má externí mikrofon lepší zvuk než mikrofon zabudovaný do mobilu?

Proč je zvuk zaznamenaný externím mikrofonem připojeným na některé rozhraní (lightning konektor, mini jackový vstup) telefonu lepší než zvuk „nabíraný“ přes mikrofon zabudovaný v mobilu?

Jednoduše proto, že externí mikrofon má lepší akusticko-mechanickou konstrukci. Kapsle s byť jen o několik milimetrů širším průměrem začíná mít jiné absorpční vlastnosti. A zvláště směrově užší mikrofony (kardioda, hyperkardioda, velmi úzká směrovost) potřebují být co do rozměru delší. To vše hraje roli a zvyšuje přesnější zaznamenání zvuku.

Rode - SC6-L Mobile Interview Kit: k iPhonu/iPadu můžete připojit 2 mikrofony i sluchátka pro přímý monitoring a přehrávání záznamu. 

Tip1: POZOR na kompatibilitu! Ohlídejte si, zda mikrofon pracuje jen se Smart (Android) telefony, iPhony (iOS), anebo s oběma skupinami.

A existují i externí mikrofony, které disponují vlastními převodníky, obvykle ve vyšším vzorkovacím rozlišení a detailnější bitové hloubce než ty uvnitř mobilních telefonů. A externí mikrofony mohou být rovněž vybaveny vlastními předzesilovači, které rovněž vylepší kvalitu signálu.

Tip2: Externí mini mikrofon nemusí sloužit jen pro nahrávání do mobilu, ale také i Padu a dalších zařízeních.

Když vybíráme mikrofon nejvhodnější pro náš osobní mobilní telefon, měli bychom zvážit několik důležitých faktorů.

Poslechněte si, jak zní hlas a kytara nahrané přes mikrofon uvnitř iPhonu.

Kde může být externí mikrofon umístěn?

Na klopě

K čemu vlastně “klopák“ slouží? Klopák obdržel své jméno podle místa, kam bývá nejčastěji umístěn: na klopě natáčeného moderátora či herce. Je prostě určen pro spíkra, který se potřebuje pohybovat a v pohybu natáčet audio záznam, ale i obraz. Tj. slouží převážně pro filmové nebo TV účely. A hlavně pro práci v terénu, ať interiéru nebo exteriéru.

Tip3: Podívejte se, pro jaký účel je mikrofon vhodný! Zda jen pro mluvené slovo a to např. broadcasting, zda pro hudbu, ruchy ad.

Klopové mikrofony bývají obvykle zapojeny přes lightning konektor a doplněny redukcí, přes kterou můžeme zapojit jen jeden mikrofon, ale také mikrofony 2, anebo také sluchátka (pecky do uší).

Tip4: Zkontrolujte, přes jaké rozhraní budete mikrofon připojovat, případně jakou redukci budete potřebovat!

Klopáky se vyznačují všesměrovou charakteristikou. Znamená to, že zaznamenávají zvuk ze všech směrů stejně intenzivně. Proč? Herec může totiž otáčet hlavou a tím bychom v případě užší směrové charakteristiky +- ztráceli požadovanou vyrovnanou intenzitu signálu.

POZOR: mějme na paměti, že herec tělem zadní polokruh azimutu stíní, takže zezadu je hlasitost tak jak tak redukována.

Sestrou klopáku je tzv. klipsna, tedy malý mikrofon, který umístíme na nástroj. Slouží k podobnému účelu. Muzikant se může svobodněji pohybovat, aniž by se příliš měnila snímaná barva.

iRig Acoustic od IK Multimedia slouží jako pickup mikrofon pro akustickou kytaru, ale můžete jej připojit i k mobilu..

V ruce

Mikrofon do ruky je určen buď pro reportážní účely, anebo třeba i pro zpěváka. Bude-li se jednat o reportáž nebo interview, výhodou je, že mikrofon v ruce můžeme střídavě namířit na vlastní ústa a potom na ústa hosta. Ale také na jiný zdroj zvuku. Proto bývá ruční mikrofon neboli hendka používán i pro zaznamenávání ruchů a šumů, tj. ambientních náladových barev.

Tip5: Mikrofon, který je chráněný proti manipulačním hlukům, je výhodnější!

Ruční iRig Mic: ideální pro zpěváky, vokalisty a songwritery na cestách, ale i pro záznam mluveného slova, nástrojů či projevu.

Hendky bývají obvykle připojené k mobilu přes mini jackový vstup (samici).  A protože jsou rozměrově masivní, vleze se do nich obvykle i vlastní elektronika: AD/DA převodník i předzesilovač.

Poslechněte si, jak zní hlas a kytara nahrané přes iRig Stream.

Připevněný na mobil

Externí mikrofony připevněné na mobil slouží podobně, jako mikrofony umístěné na kameru. Jen se v tomto případě kamerou stává váš mobilní telefon. Pak takové mikrofony zaznamenávají signál přesně z pozice, odkud je „nabírán“ i obraz. Jakoby z místa, kde stojí a vnímá jedina osoba – divák.

Tip6: Podívejte se, zda je mikrofon k mobilu dobře připevněn!

VideoMic Me od Rode je zkonstruován tak, aby šel připevnit na smartphone.

Dalším účelem, ke kterému mikrofony umístěné na mobil slouží, je funkce záznamového zařízení. Mobil se tak stává přenosným „hard recorderem“. Držíme jej v ruce, na displeji nastavujeme všechny parametry a zároveň jej zamíříme na akustický cíl/zdroj signálu, jak potřebujeme.

Na mobil můžeme připevnit externí mikrofon s různou směrovou charakteristikou.

Malé shotguny

Mají úzce směrovou charakteristiku. Jsou určené k tomu, abyste mikrofon namířili na zdroj - herce, zpívajícího ptáčka, lokomotivu a získali co nejčistší signál, který vydává. Abyste omezili nežádoucí přeslechy přicházející ze stran.

Tip7: Směrová charakteristika hraje důležitou roli. Jinak zní mikrofon všesměrový, jinak kardioidní a jinak úzce směrový.

iRig Mic Video je vlastně mini mikrofon typu „shotgun“.

Kardioda neboli ledvina

Ledvina je charakteristika, která je rovněž vykazuje užší směrovost, ale ne takovou jako shotguny. Zjednodušeně řečeno se soustředí na signál přicházející přímo zepředu a lehce zleva a zprava a silně omezuje signály přicházející zezadu.

iRig Mic Cast 2 od IK Multimedia je určen pro podcast, rozhovory, přednášky, hlasové poznámky, projevy ad.

Pár XY mikrofonů

V tomto případě jde už o kombinaci dvou mikrofonů s ledvinovou směrovou charakteristikou, jejichž nulové osy svírají úhel 90 stupňů. Získáme širší stereo obraz předního polokruhu před námi. V místě společného průniku ledvin bude intenzita nejvyšší a signál nejčitelnější. Směrem k bokům bude intenzity i čitelnosti ubývat.

XY technika se hodí pro zaznamenání zvuků krajiny před námi, ale také např. pro záznam šířeji rozmístěného hudebního orchestru.

iXY obsahuje 2 kapsle v pozici XY. Zajistí zcela profesionální kvalitu záznamu v rozlišení až 24-bit/96kHz.

Tip8: Existují aplikace, které nahrajete do mobilu a pomocí nich potom můžete nastavovat úroveň vstupu (gain) i úroveň poslechu.

Přes jaké rozhraní externí mikrofon připojíme?

Jak již bylo v článku několikrát řečeno, existují 2 hlavní rozhraní: přes datové vstupy, jakými jsou Lightning, Micro-USB a USB-C, anebo přes audio TRRS vstup, tedy samici pro mini jack.

Existuje samozřejmě řada redukcí, pomocí kterých mohu konektivitu mezi externím mikrofonem a mobilem zabezpečit. Na druhé straně, čím více káblů, tím větší šance, že se mi při nahrávání něco rozpojí. A po tom netoužíme!

Přečtěte si také:

Recenze: IK Multimedia iRig Acoustic (Nový Populár)

"Možno máte doma akustickú gitaru a napadlo vás, že si v dobe chytrých telefónov vyrobíte vlastné nízkonákladové hudobné štúdio. Ak teda máte aj mobilný telefón, či iné zariadenie…

Recenze: RODE VideoMic Me-L (Appliste.cz)

Podzim je sice tatam, ale "jablečné" recenze u nás nekončí. Jak dopadl externí mikrofon RODE VideoMic Me-L s lightning konektorem na portálu pro fanoušky apple technologií? Celou r…

Recenze: IK Multimedia iRig Mic Cast HD (LetemSvětemApplem)

Svět mobilních technologií se neustále vyvíjí a pozadu nechtějí zůstat ani výrobci "smart" příslušenství. Italští IK Multimedia s trendy krok drží a pravidelně přichází s novinkami…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře