logo Disk

Muzika a iOS (1. díl) Deccart spouští online video seriál

Deccart ve spojení s časopisem Muzikus rozjel sérii článků a videí, která vám pomohou překonat různá úskalí světa digitální hudby. Články najdete v tištěném časopise, videa naopak hledejte u nás. 

Deccart | 8. července 2014

Když se ohlédnu zpátky do doby, kdy jsem začínal s domácím nahráváním, které se pak proměnilo v plnohodnotné studio, musím se pousmát. V té době jsme Pentium III na 500 MHz s 256 MB paměti považovali za nabušený stroj, který dokáže zvládnout celou hudební postprodukci – od nabrání stop až po mastering. Současné iPhony a iPady ve své minimální velikosti skrývají víc než dvojnásobný výkon. Byl by tedy hřích tyto mikrokompjůtry k muzice nevyužít.

iPhone je poměrně drahý telefon, ale protože je jeho systém stabilní a neměnný, spousta firem do vývoje na iOS investuje, takže iPhone (iPad) nemusí být jen drahý mp3 přehrávač, ale může sloužit taky jako nahrávací zařízení, efektový procesor, kytarový aparát, syntezátor, kontrolér, DJ stanice a mnoho dalších věcí, které muzikantovi ušetří spoustu práce. Proto jsme se v Deccartu rozhodli, že uděláme na tuto problematiku workshop (proběhl v červnu).

Jak nabírat?

Abyste využili co nejvíce síly iPhonu, musíte samozřejmě dostat signál do něj. Pro základní práci může stačit vestavěný mikrofon, ale předpokládáme, že pokud čtete tenhle článek, se základní prací se nespokojíte. Cesty, jak do iPhonu dostat kvalitní signál, jsou dvě. Existují „redukce” které vstup a výstup iPhonu přemění ve vysokoimpedanční nástrojový vstup se sluchátky a pracují s AD/DA převodníkem telefonu. (Řada výrobců také nabízí velmi kvalitní mikrofony pro sluchátkový výstup.)

Druhá možnost je využít digitálního rozhraní telefonu. Ke starším iPhonům lze pomocí Camera Connection Kitu (malá redukce, která konektor iPhonu změní na USB port) připojit USB zvukovky (s většími či menšími obtížemi).

Modernější externí zvukovky se už přímo dodávají s kabely pro iPhone 4 i 5, takže nemusíte vůbec nic řešit a můžete rovnou nahrávat s mikrofonními preampy, kvalitními nástrojovými vstupy, využít digitálních vstupů vašich zvukovek, nebo čehokoliv dalšího, co potřebujete. Samozřejmostí je, že pro iPad a iPhone existuje i řada MIDI rozhraní a šikovných malých klaviatur, které vám umožní nahrávat třeba v autobuse...

Na co hrát?

Když jsme zmínili možnost přeměnit mikrofonní vstup na kytarový, pojďme se nejdříve ze všeho věnovat kytaře. Spousta firem, které vytváří profesionální aplikace pro iPhone, zároveň v rámci své propagace nabízejí ořezané, ale funkční verze zdarma.

A tak, pokud si pořídíte kytarový vstup, můžete svůj telefon (iPad) zadarmo přeměnit pomocí Amplitube na hlavu od Marshalla a bednu se čtyřmi dvanáctkami nebo kombo od Fendera. Obě aplikace Amplitube Free umějí vám dovolí kromě zesilovače použít ještě delay a noise filter, nabízejí ladičku, metronom, ale i možnost nahrávání (i když jen jedné stopy, ale jako záznamník kytarových riffů je to dostačující).

Je fajn, že i Free verze lze za pár korun vylepšit, aniž byste platili za plnou verzi Amplitube. Lze přikoupit čtyřstopé nahrávání, jednotlivé aparáty (i basové) a krabičky. Musíte dát ale pozor, abyste po pár kourunách nakonec neutratili víc, než za plnou verzi prográmku. Nákupy v Appstore jsou totiž až příliš jednoduché, takže se mohou vymstít...

Pokračování už brzy... 

Napsáno pro časopis Muzikus 8/2014

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře