logo Disk

Roman "Masha" Šandor o ELYSIA xfilter 500 ELYSIA xfilter 500 – stereo parametrický ekvalizér

Roman Masha Šandor si pod lupou prohlédne a poslechne Elysia xfilter. Neměcký stereofonní ekvalizér. Stojí za investici 21. 000 Kč? Barví nebo nebarví základní signál? Rozsvítí jej?

Kategorie: Studio - Aktuality
Roman "Masha" Šandor | 31. ledna 2017
Témata: elysiaapi500

Elysia xfilter je stereofonní, parametrický ekvalizér u kterého ovládáte oba kanály vždy jedním potenciometrem a máte tedy jistotu, že nastavení pro oba kanály je 100% stejné. Xfilter je vyráběn v Německu s velkým důrazem na kvalitu a je vhodný jak pro nahrávání, mixování a mastering, ale díky jeho stereo režimu hlavně pro insertování na BUSS při mixu a pro mastering. Elysia xfilter lze samozřejmě použít i jako mono EQ při použití jednoho kanálu.

Po vybalení z krabice mě překvapil opravdu masivní přední panel z hliníku v modré barvě, precizní zpracování a stříbrné knoby na potenciometrech, které mají všechny 41 poloh s aretací, takže se lépe nastavují hodnoty a lépe se můžete vracet k předešlým nastavením. Vše pevné a robustní, vše přehledné. Inu německá kvalita. Elysia patří mezi výrobce Hi – Endových signálových procesorů pro zpracování audia, kde se odráží i cena jejich výrobků a to především díky vysoké kvalitě, ať už se jedná o jejich špičkový kompresor Alpha nebo ekvalizér Museq. Xfilter patří do řady jejich levnějších výrobků, ale bez újmy na kvalitě zpracování nebo schopnosti procesingu.

 

Xfilter zabírá v šasi dvě pozice a přes svou velikost nabízí příjemnou práci při ovládání všech prvků. K dispozici jsou čtyři pásma: jedno pásmo pro basy, dvě pásma pro středy a jedno pásmo pro výšky. Pracovat lze s frekvencemi od 20Hz až do 28kHz. Pásma se překrývají a je tu spousta možností pro práci se signálem. Ať už jsou to široké nebo úzké Q pro středy nebo resonanční HI a LOW Cut filtry, to vše dává obrovské možnosti při práci. Jako třešnička na dortu je tu jejich magický „masiv pasiv“ přepínač, kdy se navíc ke čtyřem pásmům přidá ještě pro každý kanál LC filtr pro zvýraznění vysokých frekvencí, a to jemným píkem na 12 kHz, a pozvolným padáním od 17 kHz. Najdete zde i tlačítko Hit-It, což je vlastně bypas pro přímé srovnání procesovaného a čistého signálu.

Xfilter patří mezi čisté ekvalizéry třídy A, které nebarví procházející signál jako například lampové Pultec nebo Neve, ale dokáže opravdu vaši nahrávku pěkně rozsvítit a na spodním konci zvýraznit. Vždy pomůže vylepšit, ale jako s každým ekvalizérem je třeba pracovat opatrně, abychom to nepřehnali. Vyrábí se i v provedení 19“ s cenou asi o 30% vyšší než provedení pro šasi 500. Za cenu cca 21 tisíc korun je to opravdu skvělá investice a stojí za zvážení pro všechny, kteří vlastní šasi pro moduly série 500, nebo si je chtějí pořídit.

Specifikace Elysia Xfilter:

* Stereofonní, čtyř pásmový parametrický EQ třídy A se skutečným stereo ovládáním
* Funkce Masiv-Pasiv
* Potenciometry s aretací – 41 kroků
* HI a Low Cut filtry
* Široké a úzké Q pro obě středová pásma
* Prémiové součástky s nízkou tolerancí
* Přepínač Hit – It pro srovnávání čistého a procesovaného signálu
* Vyrábí se jak v 19” provedení tak i jako modul pro šasi série 500

Pokud chcete vidět a slyšet Elysia xfilter v akci:

 

 

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře