logo Disk

Traktor Kontrol Z1 očima DJ Obchodu První pohled na kontrolér Native Instruments

Malý, velmi jednoduchý a přesto úžasný... Takový je Kontrol Z1, o kterém vám dnes něco málo napíšeme. Balení a design je velmi podobný již známým MIDI ovladačům Kontrol X1 a Kontrol F1, takže zde nic nového na nás nečeká. Ale zvuk, který „leze“ z Kontrol Z1 je podle mě bezchybný...

Kategorie: DJing - Recenze
DISK | 9. července 2013

Kontrol Z1 je ovladač dle mě dělaný na míru pro iPad a iPhone, jedná se o mixážní pult a kontrolér v jednom, který obsahuje 3pásmový ekvalizér, korekci hlasitosti pro každý kanál a hlavní master korekci signálu. Dále má 2 linearfadery, crossfader, pro každý kanál odposlech na sluchátka. Dále má knob na ovládání filter efektu, pokud ale stisknete tlačítko „mode“, které je umístěno mezi knoby na „filter“ efekt, můžete tak ovládat FX jednotku v Traktor DJ aplikaci, nebo Traktor Pro v PC. My jsme zkoušeli aplikaci pro iPad, takže ovládat lze vždy ten efekt, který máte nastaven jako výchozí v Traktor DJ. Funkce vám zůstane uložena do doby, než opět zmáčknete tlačítko „mode“, poté se funkce knobu vrátí na výchozí „filter“ efekt.

Ukazetele u linearfaderů se zobrazují pomocí sedmiřádkového LED displeje s oranžovým podsvícením. Tlačítka jsou podsvíceny rovněž LED a to klasickou NI oranžovou barvou.
A třešničkou na dortu je, že Kontrol Z1 má vestavěnou zvukovou kartu s rozlišením až do 96 kHz, což tedy bohatě postačí na hraní po klubech a diskotékách.

Jak ovládat iPad a iPhone ?

Velmi jednoduše! Zde není nic ke složitému popisování. Díky Kontrol Z1 ovládáte ve vašich iPadech a iPhonech všechny základní prvky mixování (hlasitost, efekty, průbehy tracků mezi kanály A a B, hlasitosti obou kanálů, hlavní master výstup signálu, CUE a hlasitost sluchátek + přepínání kanálů do sluchátek). Bohužel ale pro nové iPady a iPhony s lightning konektorem je zapotřebí redukce z 30-pin konektoru na lightning. Zde podle mě NI nelogicky nedodává i kabel na nový konektor.
Osobně si myslím, že Kontrol Z1 pefektně zvládá ovládání iPadu a iPhone a z hraní tak udělá příjemný zážitek z celého vystoupení. Přeci jen ovládat vše v iPadu není to pravé ořechové.

Ostatní funkce...

Kontrol Z1 lze navíc použít i jako externí zvukovou kartu pro další aplikace v iPadu. Ano, dá se to sice řešit klasickým propojením ze sluchátkového výstupu do monitorů nicméně pokud program podporuje 2 kanály (ostatní hudební programy), lze využít i zde.

Výkon zvukové karty
Zvuk, který „leze“ z Kontrol Z1 je podle mě bezchybný. Nezpozoroval jsem absolutně žádnou latenci, iPad s Kontrol Z1 perfektně komunikují. Navíc hlasitost zvuku je o dost silnější, než když iPad propojíte pomocí RCA ze sluchátkového výstupu. A to o dost !

Závěr

Samozřejmě i Kontrol Z1 má nějaké nedostatky, jako např. absenci CUE bodů, vyhledávání tracků, spouštění tracků ale i přesto je Kontrol Z1 úžasný. Navíc chybějící funkce se dají možná lépe ovládat přímo z iPadu díky čemuž budete mít více času na hraní s mixem a ovládáním efektů.
Málokdy doporučím nějaký produkt na 100%, ale tento mohu skutečně všem kteří vlastní iPad, iPhone, nebo o jeho nákupu přemýšlejí s klidným svědomím doporučit, protože Kontrol Z1 je zkrátka vynikajícím zařízením

Přečtěte si také:

Native Instruments: Traktor Modular Bag – bezpečí a elegance

Hledáte spolehlivý způsob, jak přepravovat své modulární DJ kontrolery? Traktor Modular Bag z dílny Native Instruments je právě to, co potřebujete! Toto lehké a odolné pouzdro je s…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře