Často se stává, že věci, na které nemyslíme nebo je považujeme za méně podstatné, mohou mít obrovský vliv na výsledek naší práce. Například v gastronomii to může být typ nože nebo krájecí prkýnko, které používáme. V automobilovém průmyslu třeba typ a parametry motorového oleje. A v audio a video průmyslu může mít kvalita a typ používaných kabelů také velký vliv na výsledek, i když se tato skutečnost často podceňuje.
Co je to vodič?
Bratia Slováci prominou, ale „řidič“ to v tomto případě opravdu není. Vodič je většinou měděný drát, který přenáší signál z jednoho konce kabelu na druhý. Zde je důležité číselné označení AWG – čím vyšší je index AWG, tím tenčí je vodič a tím vyšší má odpor. Naopak u silnějších vodičů je nižší odpor a číslo AWG je nižší.
Například standardní Hosa reproduktorové kabely mají 16 AWG vodič, kdežto kvalitnější kabely serie Edge mají vodič 12 AWG. Někdy to může být na první pohled matoucí, protože někteří výrobci používají tenké kabely, ale obalují je silnou vrstvou pláště, aby tak dosáhli dojmu většího průměru kabelu.
Proč jsou na trhu k mání různé AWG hodnoty vodičů? Jednoduše proto, že každá situace vyžaduje jiný kabel v závislosti na tom, jakou voltáž bude kabel přenášet. Jiný požadavek bude na kabel, který přenáší „silový“ signál ze zesilovače do pasivních reproduktorů a jiný na pouhé propojení linkového signálu například ze zvukové karty do studiových monitorů.
Ještě se na chvíli vrátíme k mědi. U kabelů se můžete setkat i s jinými kovy - například hliník, stříbro, zlato. Například Hosa kabely řady Edge používají pozlacené konektory Neutrik. Výhodou stříbra a zlata je především lepší vodivost a nižší náchylnost ke korozi, ovšem za výrazně vyšší cenu. Na druhé straně, levnější hliník je méně vodivý než měď, u levných kabelů se často používá hliník s tenkou vrstvou mědi, která vylepší vodivost při zachování nízké ceny.
Jaké jsou typy stínění a jaký je mezi nimi rozdíl?
U audio se kabelů se používají dva hlavní způsoby stínění – opletení nebo spirálové těsnění.
Opletení
Kabel je opletem tkaninou z pocínovaných nebo holých měděných drátků, které mají dobré stínící vlastnosti, ale nepokrývají plošně celý kabel. V závislosti na tloušťce tkaniny je pokrytí od 70 % - 95 %. Protože je měď lépe vodivá než hliník a opletení má obecně dobré vlastnosti stínění, je tato technologie považována za nejefektivnější stínění. Nevýhodou je větší průměr a cena kabelu a také menší ohebnou v závislosti na tloušťce opletení.
Kytarové kabely Hosa používají opletení v různé kvalitě. Kabely Standard mají pokrytí 90%, dražší kabely Edge 95%.
Spirálové stínění
je podobné jako opletení s tím rozdílem, že stínícím prvkem není souvislá tkanina, ale proudy drátku jsou omotány spirálovitě kolem kabelu. Tento způsob zajistí lepší ohebnost kabelu a je levnější a méně náročný na výrobu. Nevýhodou je však větší náchylnost k narušení stínící vrstvy vzniku nestíněných míst a tím větší náchylnosti kabelu k brumům a okolnímu rušení.
Hosa kabely označované jako „propojovací“, používají spirálové stínění, neboť u těchto kabelů se nepředpokládá častá manipulace a také většinou přenáší pouze linkové signálové úrovně, které nejsou náchylné na rušení. Mikrofonní a nástrojové kabely pracují s nižší úrovní signálu a rušení se tedy u nich projevuje výrazněji díky použití předzesilovačů a potřebě výrazného zesílení signálu.
Fóliové stínění
U některých typů kabelů Hosa, např. síťových kabelů Cat 6 se lze setkat s tímto méně tradičním typem stínění, které používá tenkou hliníkovou fólii, kterou je kabel obklopen a plně pokryt. Nevýhodou je horší manipulace s kabelem, hlavně při instalaci konektorů. Někdy se fólie používá i jako přídavná vrstva stínění k již existujícímu opletení nebo spirále
Proč tolik různých typů konektorů?
Používáte-li, stejně jako spousta ostatních lidí, hromadu kabelů různých značek a typů po dlouhá léta, jistě jste nabyli zkušenost, že mezi kabely jsou opravdu rozdíly nejen vzhledové, ale i funkční a odolnostní. Stejně tak je to i s konektory. Pro vysvětlení rozdílů mezi konektory si porovnáme Hosa kabely série Standard, Pro a Edge.
Standard kabely používají běžný konektor s poniklovanými piny, kovovým tělem a pryžovým pláštěm.
Pro kabely jsou osazeny konektory REAN, které používají postříbřené kontakty, které mají lepší vodivost než nikl nebo meď, zinkové tělo, samosvorný systém ochrany kabelu proti vytržení a ochranu proti kroucení kabelu.
Nejvyšší série Edge používá špičkové konektory značky Neutrik AG, niklové tělo v pozinku, pozlacené konektory, které mají lepší vodivost než nikl a jsou odolnější proti korozi.
Jsou dražší kabely lepší?
Zpravidla ano, ale neplatí to vždy. Nejvíce cenu kabelu ovlivňují použité komponenty a materiály, velkou roli hraje také způsob výroby kabelu, pracnost atd. Kupříkladu konektory Neutrik: jakkoliv se jedná o konektory špičkové kvality, velkou část ceny platí zákazník také za důkladnou výstupní kontrolu a nízké tolerance k odchylkám ve výrobě. Kdokoliv může vyrobit konektor ze stejných komponentů za nižší cenu (například konektory z čínské produkce), Neutrik však navrch nabízí špičkové postupy výroby a dlouholetou zkušenost a výbornou reputaci v oboru.
Věříme, že tento článek vám pomohl získat základní informace o rozdílech mezi levným a drahými kabely a vytvořit si představu o poměru ceny a kvality kabelů a konektorů. V případě dalších dotazů nás můžete kontaktovat prostřednictvím našeho support portálu.
Přečtěte si také:
Postavte si domácí studio
Toužíte po tom, nahrát nebo složit si vlastní písničku? Doby, kdy tyto touhy byly pro obyčejného člověka nedosažitelné jsou dávno pryč. Dnes si můžete vlastní nahrávací studio post…
Tipy, jak na akustiku domácího studia: díl 1. Místnost také hraje
Potřebujete akusticky upravit domácí studio, zkušebnu či učebnu? Chcete přijít na kloub tomu, jak se to dělá? Máte omezené finanční prostředky a hodláte komponenty nakoupit a insta…