logo Disk

Postavte si domácí studio Co potřebujete pro vlastní hudební tvorbu a jak vybírat?

Asi každý muzikant někdy toužil po tom, nahrát nebo složit si vlastní písničku. Byly doby, kdy tyto touhy byly pro obyčejného člověka nedosažitelné, ale ty jsou dávno pryč. Dnes si může vlastní nahrávací studio postavit v podstatě kdokoli. Třeba i doma v obýváku a za cenu, která možná překvapí.

DISK | 1. září 2018

Máte-li doma počítač, ať už stolní nebo notebook (postačí i 2GHz procesor a operační paměť alespoň 2GB RAM), první a vlastně nejdůležitější část studia máte vyřešenou. Teď jde jen o to, doplnit ho o další komponenty, kterými z něj uděláte plnohodnotné domácí hudební (nahrávací) studio.

Nezbytným vybavením pro každé studio je zvuková karta, produkční software, poslechové monitory nebo sluchátka a ideálně také MIDI ovladač, kterým budete celý systém řídit. Máte-li v úmyslu pracovat i s vlastním (nebo klidně i cizím) hlasem, pak se rozhodně neobejdete bez schopného mikrofonu. K čemu slouží a jak je vybrat?

Vybavte si studio s 15% slevou

Zadejte heslo "M-Audio do studia" a my vám vrátíme 15%

Máme pro vás speciální akční nabídku, díky které si vybavení pro domácí studio můžete pořídit za ještě nižší cenu. Jak? Je to jednouché. Vyberte si jakékoli produkty značky M‑Audio na shop.disk.czdo poznámky v objednávce připište heslo "M‑Audio do studia". Za odměnu od nás dostanete zpět 15% z ceny objednaných produktů značky M‑Audio.

Vybrat z nabídky M-Audio + využít slevu 15%

Zvuková karta

Klasické počítače, které má každý doma, jsou už většinou vybaveny vestavěnou zvukovou kartou, ovšem ta se na práci se zvukem se nehodí. Je proto dobré pořídit si zvukovou kartu externí – vyhnete se nejen praskání a zkreslení zvuku, ale díky linkovým a mikrofonním vstupům a nízké latenci (zpoždění zvuku) ji oceníte především při nahrávání.

Pro pohodlnou práci naprosto dostačuje USB zvuková karta se 2 vstupy a 2 výstupy. Výhodou je rozhodně phantomové napájení pro kondenzátorové mikrofony (ke kterým se ještě dostaneme) a samostatně regulovatelný výstup na sluchátkový odposlech. Všechna tato kritéria splňuje například M-Audio M-Track 2X2, která navíc obsahuje i slušnou softwarovou výbavu v podobě produkčního softwaru Avid Pro Tools | First, Eleven Lite pluginu, 2GB zvukové knihovny od Touch Loops a trojice virtuálních nástrojů od AIR Music Technology.

Podívejte se i na další modely zvukových karet M-Audio.

Přečtěte si také:

Jak vybrat správnou zvukovou kartu: Ovládací prvky na panelu

Rozhodujete se, jakou zvukovou kartu si pořídit? Jsou tu naše RADY a TIPY.

Jak vybrat správnou zvukovou kartu: Kolik jakých vstupů a výstupů?

Jaké výstupy a vstupy by měla mít běžná zvuková karta? K čemu vůbec všechny slouží? Co by nemělo chybět? Které prvky budu běžně potřebovat a které jen občas?…

Software

Program pro tvorbu a editaci hudebních souborů je srdcem každého studia. Umožňuje práci s více stopami, jejich mixáž, efektování i následný mastering. Výhodou je, že základní verze některého z nejrozšířenějších produkčních DAW (Digital Audio Workstation - označení programů pro hudební tvorbu) jsou u kvalitních zvukových karet nebo MIDI ovladačů vždy součástí balení a už zmiňovaný M-Track, jehož součástí je produkční software Avid Pro Tools | First ,není vyjímkou. Tyto základní verze pro začátečníka naprosto dostačují a navíc umožňují následný cenově zvýhodněný upgrade na plnou verzi.

Přečtěte si také:

Vybíráme nahrávací a editační program: který a pro jakou úroveň?

Začínáte? Rádi byste nahrávali a upravovali sami hudbu? Přemýšlíte, jaký program si koupit? Na každý jste slyšeli chválu, ale i velkou kritiku? Nevíte, komu věřit a pro který se ro…

Poslechové monitory

Poslechové monitorySkládáte-li hudbu, je nutné výsledek slyšet přesně tak, jak skutečně zní. Na klasické „bedničky k počítači“ proto raději rovnou zapomeňte, protože většina z nich zvuk zkresluje a to je při hudební produkci nežádoucí. Poslechové monitory jsou naopak konstruované právě pro co nejvěrnější reprodukci. Kvalitní poslech je důležitý pro výsledný zvuk celé nahrávky, a proto se nebojte do monitorů investovat – vyplatí se to. Uslyšíte sami. Vynikající poměr ceny a výkonu nabízejí monitory série BX – menší BX5 D3 nebo větší BX8 D3 (prodávané po kusech). Ovšem velmi dobrou práci za příjemnou cenu odvedou i menší AV42 (prodávané v páru).

Přečtěte si také:

Vybíráme poslechové monitory: mix hudby na sluchátkách ano či ne?

Neušetřím tím, že budu míchat jen na sluchátka? Vždyť je tam zvuk mnohem čitelnější, detailnější a vlastně i pocitově silnější? Ale na reprobendnách už to tak pak nezní. Proč?…

Vybíráme audio monitory: podle místnosti a vzdálenosti od posluchače

Hledáte nejvhodnější poslechové monitory do svého studia? Jaké se hodí pro menší místnost, kde budete poslouchat blízko u počítače? A jaké byste měli vybrat do místnosti střední? A…

Sluchátka

Jako doplněk pro poslech se určitě hodí také studiová sluchátka – nejen pro případ, kdy nechcete rušit sousedy, ale především tehdy, když potřebujete příposlech při nahrávání kytary pomocí mikrofonu snímajícího kombo. Sluchátka můžete pořídit samostatně – nejlépe s uzavřenou konstrukcí a velkými náušníky pro pohodlné nošení – ale cenově mnohem výhodnější je celý nahrávací komplet jako je třeba M-Track 2X2 Vocal Studio Pro, zahrnující zvukovou kartu se softwarem, sluchátka a také univerzální kondenzátorový mikrofon.

Mikrofon

Mikrofon už jsme nakousli v předchozím odstavci. Nejlepší volbou pro domácí studio je mikrofon kondenzátorový, který je velmi univerzální, takže s ním můžete nahrávat jak vokály nebo mluvené slovo, tak stejně dobře poslouží i pro snímání kytarových a basových komb nebo jiných nástrojů. V nabídce najdete jak klasické analogové mikrofony tak nově stále oblíbenější USB mikrofony. Obě varianty mají svá pro a proti, nicméně pokud sáhnete po USB mikrofonu, pak už nutně nebudte potřebovat zvukovou kartu s mikrofonním vstupem (což většinou znamená ušetřené peníze). Velmi dobrou volbou mezi USB mikrofony je aktuálně díky skvělému poměru výbavy a ceny Uber Mic značky M-Audio.

Přečtěte si také:

Proč si pořídit USB mikrofon?

Vysíláte na netu? Na facebooku? Anebo prostě pořizujete mobilní nahrávky v terénu? Nechce se vám tahat zvukovka nebo ji i složitě doma připojovat k počítači? Přemýšlíte, že si poří…

Mikrofon přes XLR versus USB mikrofon

Rozhodujete se, zda si pořídit tradiční analogový mikrofon, propojený kabelem se zvukovou kartou, anebo USB mikrofon? Každý má své pro i proti. Podívejme se na ně.

MIDI ovladač

Nechcete-li neustále nastavovat parametry efektů a hlasitosti myší nebo naklikávat bicí pomocí klávesnice, určitě si pořiďte MIDI ovladač. Pro nahrávání melodie se určitě bude hodit víceoktávová (minimálně 2oktávová) MIDI klaviatura, pro nahrávání bicích zase například padový ovladač a pro pohodlné řízení efektů, hlasitosti a jiných parametrů rozhodně využijete ovladač s tahovými fadery a otočnými knoby. A opět platí, že každý z nich můžete pořídit samostatně, ale výhodnější volbou jsou takové ovladače, které nabízejí více druhů ovládacích prvků (tahové fadery, otočné knoby, pady i klaviaturu) na jednom kusu hardwaru – někdy se označují jako masterkeyboardy. Jednou z nejuniverzálnějších sérií tohoto druhu jsou ovladače Oxygen (nabízejí klaviaturu, fadery, knoby i pady). Sáhnout můžete ovšem i po některém ze série CODE série, která má navíc i dotykový X/Y touchpad a opravdu nadstandardní výbavu a nebo dokonce po ještě vyšším modelu CTRL49. Nicméně pokud přecijen dáváte přednost klasické jednoduché klaviatuře, řada Keystation patří dlouhodobě mezi vůbec nejprodávanější USB/MIDI keybardy na trhu.

Přečtěte si také:

MIDI klaviatura: jaké ovládací prvky by neměly chybět na panelu?

Vybíráte si MIDI klaviaturu? Co vše má mít na panelu a co vlastně mohu těmito tlačítky a potenciometry ovládat? A jen klávesy samé nebo i externě připojené nahrávací a editační pro…

Podtrženo, sečteno

Postavit si dnes doma hudební nebo nahrávací studio může opravdu každý. Ceny a výbava jednotlivých komponent mohou být různé, záleží pouze na tom, jaké máte požadavky a potřebu, ale také na finančních možnostech. Základní vybavení ve formě cenově výhodného balíčku zvukové karty, mikrofonu, sluchátek a nahrávacího/produkčního softwaru lze pořídit už za 5-6 tisíc korun. Za stejnou cenu koupíte i pár spolehlivých poslechových monitorů a přidáte-li k tomu ještě malý klávesový MIDI ovladač s cenou do 3 tisíc korun, máte kompletní domácí studio, za které nezaplatíte více jak 15 tisíc korun.

Ještě nižší cena? Vybavte si studio s 15% slevou

Zadejte heslo "M-Audio do studia" a my vám vrátíme 15% z ceny produktů M-Audio

S naší akční nabídkou si vybavení pro domácí studio můžete pořídit za ještě nižší cenu. Jak? Je to jednouché. Když objednáte jakékoli produkty značky M-Audio na eshopu společnosti DISK a do poznámky v objednávce připíšete heslo "M-Audio do studia". Za odměnu od nás dostanete zpět 15% z ceny objednaných produktů značky M-Audio.

Tak co, už víte, jak si doma postavit studio?

Vybrat z nabídky M-Audio + využít slevu 15%

Pošlete nám fotky vašeho domácího studia s produkty M-Audio a my Vám dáme slevu 5% na další nákup studiového vybavení na našem eshopu.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře