logo Disk

Používáte vhodné kabely pro správná propojení? Proč mi to brumí? A proč to najednou hraje mnohem tišeji?

Správný kabel na správném místě zajistí čistý užitečný signál. Vyhnete se nežádoucím brumům, šumům i poklesu úrovně signálu, a tím také snížení jeho čitelnosti. Ať už se jedná o cestu od mikrofonu či snímače do nahrávacího zařízení, propojení přístrojů, či cestu od převodníku k reprobednám.

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Ondřej Jirásek | 18. ledna 2020

Mikrofonní kabely pro nízkou úroveň signálu a fantomové napájení 

Mikrofonní kabely, jak je dle názvu zřejmé, jsou určeny pro propojení akustickoelektrického měniče - mikrofonupředzesilovačem (PREAMP), který bývá obvykle součástí mixážního pultu. A protože je většina mikrofonů zakončena výstupem XLR (M - male, samcem) a standardně i většina předzesilovačů začíná vstupem XLR (F - female, samicí), bývá i mikrofonní kabel zakončen tzv. kanóny, tedy jako XLR (F samice pro mikrofon) - XLR (M samec pro předzesilovač). Pro úplnost uveďme, že jde o vedení symetrické, tedy třemi cestami. Důvodem je nízká úroveň citlivého mikrofonního signálu. Jestliže se do kabelu indikuje nežádoucí brum, při zesílení by byl slyšet. Proto jej potřebujeme odstranit.

Pozn. Zkratka XLR vznikla z iniciál X=eXternal, L=Live, R=Return.

Funguje to tak, že signál posílaný pinem 2 (hot) se pošle dál i pinem 3 (cold), ale předtím se fázově převrátí (invertuje). Signál tak prochází kabelem dvakrát, vlastně v protifázích. V mixážním pultu převrácený signál cold z pinu 3 znovu invertujeme - vrátíme do původní podoby. Pokud se do signálu indikoval nežádoucí brum, v pinu 2 bude v plusu a v pinu 3 mínusu. Stačí oba signály složit, brumy se odečtou a zbude původní čistý signál, navíc 2× zesílený.

Pozn. Třetí cestu je vhodnější ze strany odesílatele nevést přes PIN1, ale přes stínění kabelu (tzv. CSE).

Důležitou vlastností XLR - XLR kabelů je to, že dovedou vést napájení 48 V, které je životně nezbytné pro fungování citlivých kondenzátorových mikrofonů.

Nástrojové kabely pro silnější signál

Nástrojové kabely slouží nejčastěji pro propojení nástroje, např. kytary, baskytary, klávesových nástrojů se zesilovačem. Důležité je, že ve všech případech se jedná o Jacky velikosti ¼, tedy čtvrtpalcové s průměrem 9 mm. Jde o větší typ Jacku, který mechanicky více vydrží a také se s ním v případě zasouvání do nástrojů lépe manipuluje.

Jack-Jack hlavně pro kytary

Vedení Jack - Jack je dvoužilové (dvě žíly + stínění kabelu). Požívá Jacky typu TS - dvoucestné. Červený hot signál bývá umístěn na hrot Jacků na obou stranách, černý na země Jacků, ale je lepší, když stínění kabelu ze strany odesílatele zůstává nezapojené.

Tento typ slouží hlavně pro kytary, kdy kabelem vedeme pouze monofonní signál, u kterého navíc počítáme, že bude mít oproti mikrofonu silnější úroveň signálu. Není třeba jej proto symetricky odstínit.

TRS-TRS pro klávesové nástroje

Vedení TRS - TRS je trojžilové. Červený signál je položen na hrotech (tip) Jacků, modrý signál na tzv. kroužcích (ring) Jacků a černé stínění zůstává umístěné na tzv. „zemi“. Díky třem žilám je kabel TRS - TRS schopen vést STEREO signál, což se hodí pro klávesové nástroje. Nebo i zabezpečit napájení 48V.

Warm Audio vyrábí v řadách Premier a Pro kabely v konfiguracích XLR-XLR, XLR-TRS, nástrojové kabely TS-TS ad. Jsou si kvalitou tak jistí, že nabízejí na obě série doživotní záruku.

Reproduktorové kabely sladěné do páru

Reproduktorové kabely slouží pro propojení převodníku čí zesilovače a reprobeden. Je bohatší na zakončení, až se již jedná o Jacky, tzv. banánky, konektory SpeakON ad. Důležité je i to, že jsou stejně dlouhé a stejně složené (tj. dráty jsou o stejném průměru ze stejného materiálu - tedy kladou +- stejný odpor). 

V případě Jacků jde obvykle o pár dvojžilných nesymetrických kabelů typu Jack-Jack (jinak TS -TS). Standardně se jedná o ¼ Jacky s průměrem 9 mm, které jsou velikostně kompatibilní s OUT výstupy na zesilovačích a s IN vstupy na poslechových monitorech.

Banánky jsou vlastně konektory končící dvěma hroty, které se zasouvají do IN vstupů v reprobedně, ale stejné zakončení může být i na OUTech zesilovačů.  

Kabely s konektor SpeakON - SpeakON, speciální pevným spojením jsou vyhledávány pro svou vysokou pevnost a mechanickou odolnost.

Potom samozřejmě existují varianty jako Jack (TS) - banánky, Jack (TS) - SpeakON ad. Zopakujme si, že vždy jede o vedení jen dvěma žilami.

Kamerové kabely prostorově úsporné 

Kamerové kabely jsou určeny pro propojení mikrofonu se zrcadlovkou, která má mikrofonní IN vstup pro tzv. mini TRS Jack o průměru 3,5 mm. Jde tedy o klasický mikrofonní trojžilný kabel. Na druhé straně je zakončen velkou samicí XLR. XLR konektor může být rovný, ale také lomený. Lomený proto, že na velikostně úsporné zrcadlovce nebo i menší reportážní kameře, na kterou připevníme video mikrofon typu Shotgun či Rycote, nemusí být pro rovný XLR konektor již místo.

Propojovací kabely: pozor na brum!

Propojovací kabely slouží k propojení různých zařízení. Zároveň se může jednat i o tzv. redukce, kdy jedno zakončení měníme na druhé. Můžeme je rozdělit na kabely mono, stereo nebo kabely typu Patch.

Mono propojovací kabely jsou buď nesymetrické (vedení dvěma žílami), nebo i symetrické (třemi žílami). Mohou být zakončené čtvrtpalcovými - ¼ nebo mini Jacky, ale také konektory XLR. Obsahují však jen po 1 konektoru na koncích kabelu.

Pozn. V případě redukce Jack stereo na Jack mono by mělo být stínění raději vedeno ze země stereo Jacku na zem mono Jacku (zde spojen s čenou linkou z mono Jacku). V případě redukce stereo Jacku na XLR by měla být zem Jacku napojena přes stínění kabelu na CSE v přijímajícím konektoru XLR (lépe než na PIN1). Zabráníme tak vzniku zemnící smyčky.

Stereo propojovací kabely jsou nesymetrické i symetrické. Mohou být rovněž zakončené čtvrtpalcovými Jacky, mini Jacky i konektory XLR. Obsahují však vždy jen po 2 (stereo) konektorech na koncích kabelu.

Patch kabely pro Patch bay

Patch kabely jsou určeny propojování cest v tzv. Patch bay - propojovacím panelu. Jsou krátké a barevné, abychom snadno poznali, co s čím jsme propojili. Mohou být jak symetrické tak nesymetrické.

Sluchátkové kabely prodlouží váš dosah

Jde o prodlužovací kabel pro sluchátka. Aby přenášel stereo signál je vždy trojcestný (symetrický). Může však začínat i být zakončen různou velikostí male i female Jacků - buď 3,5, nebo 9 mm.

Multipárové kabely: více v jednom

Multikabel neboli párák obsahuje ve svém těle různý počet dílčích kabelů: 8, 16, 32 atd. Nemusíme tak rozmotávat, smotávat a špinit desítky různých „šňůr“. Zásadní je jeho délka a také způsob zakončení. To může být formou Jacku, XLR, ale také speciální komplexní zástrčky DB25.

Rozbočovací kabely: naše cesty se rozdělují

Rozbočovací kabely umí rozbočit jednu kabelovou cestu do dvou.

Stereo break je kabel, který je obvykle napojen na počítač, tj. na OUT symetrický výstup typu female a velikosti 3,5 mm Jacku. Rozbočuje se pak na dva monofonní, nesymetrické kabely, připojené znovu přes Jack či RCA (cinch) rozhraní k poslechovým monitorům.

Y kabely jsou dělící kabely, které rozdělují jak symetrický nebo nesymetrický signál do dvou větví. Jsou ale na obou stranách zakončeny stejným typem konektoru.

Přečtěte si také:

Mikrofon přes XLR versus USB mikrofon

Rozhodujete se, zda si pořídit tradiční analogový mikrofon, propojený kabelem se zvukovou kartou, anebo USB mikrofon? Každý má své pro i proti. Podívejme se na ně.

Záleží na kabelech?

Určitě už jste slyšeli, že je kabel jako kabel a že použití levného nebo drahého kabelu není nijak poznat na výsledku. Není to úplně pravda. V tomto článku se zaměříme na konstrukc…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře