logo Disk

Akustické prvky vyladí zvuk studia i zkušebny Jak vybrat vhodný absorbér, difuzer, basovou past, dveře a další náležitosti?

Pokud nemáte ve studiu vyladěnou akustiku, dalšími úpravami nahrávky jen „látáte díry“. Existuje řada akustických pomocníků, které pomohou dát zvukově místnost „do cajku“. Víte ale podle jakých parametrů vybrat vhodný absorpční panel? Pro jaké účely se hodí různé basové pasti? Co za difuzory máte k dispozici? Jaký útlum mají mít dveře?

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Ondřej Jirásek | 8. září 2019

Co se stane s akustickou energií dopadající na zeď?

Podívejme se prvně, co se děje s akustickou energií dopadající na překážku. Snadněji potom pochopíme roli jednotlivých akustických prvků.

Energie, která dopadne na zeď, se rozdělí na tři proudy: část se odrazí dovnitř uzavřené místnosti, část je pohlcena a rozpustí se v teplo a část projde překážkou a pokračuje za zdí.

odražené energie je důležitá frekvenční charakteristika (zvuk změní barvu), ale také difúze (jak je energie odražena).

pohlcené energie je znovu stěžejní frekvenční charakteristika – jaká frekvenční pásma byla pohlcena a která v místnosti zůstala.

energie, která prošla, nás zajímá útlum – o jaký schodek se ztišila. A také, co se stalo s barvou – opět frekvenčními pásmy. Protože část energie dál putuje zdí, je přenášena do sousedících konstrukcí a to nechceme, zajímá nás, jak přenášení izolovat.

Absorpční prvky pohlcují

Mezi základní absorpční prvky patří akustické panely. Jejich první nejdůležitější vlastností je frekvenční charakteristika. Díky svým rozměrům - délce, šířce a tloušťce pohlcují určitá frekvenční pásma více a určitá méně či vůbec. Větší objem zabezpečí absorpci basů a naopak. Rozměry však nejsou jedinou vlastností, která se na absorpci zvukové energie podílí. Významnou roli hraje i hustota a také vnitřní struktura materiálu, ze kterého je akustický panel sestaven.

Pozn. V případě absorpce hovoříme o tzv. činiteli pohltivosti – míře, jakou je materiál schopen pohltit zvukovou energii – např. otevřené okno 100% ně ve všech pásmech, bavlněná látka od 4% do 32% (záleží na frekvenčním pásmu).

Akustický panel Cinema Round Premium pohlcuje energii v pásmu středních a vysokých frekvencí.

Protože se jedná rovněž o stavební materiál, důležité je, jak rychle a universálně z něj půjde sestavit plocha na zdi. Proto jsou akustické panely a jejich úchytky připraveny coby stavebnicové modulové díly, které do sebe zapadají.

Třída hořlavosti musí splňovat přísné stavební normy, úroveň B je v tomto případě u všech akustických prvků nebytná.

Je vzhled důležitou vlastností? Velmi! Divili byste se, ale pro řadu muzikantů dokonce důležitější než akustické vlastnosti :-). Rozličný design umožní sladit akustické panely s dalšími "gentlemany" v místnosti.

Flat Panel bývá vyráběn v nejrůznějších barvách a s bohatými variantami ozdobných vzorků.

Basové pasti uvězní nízká pásma

Basová past patří rovněž mezi absorbéry. Slouží z většiny k tomu, že pohlcuje převážně nižší frekvence. Musí být proto patřičně rozměrná – využívá se pro ni prázdný prostor v rozích či výklencích místnosti. V praxi existují basové pasti pevné, ale také přenosné, ty mají tvar válce.

Aby se zvýšila schopnost pasti pohlcovat vybrané pásmo,aby se zaměřila jen na omezené frekvence, zapojuje se "do hry" mikro perforovaná zadní deska, která působí jako laděný Helmholtzův rezonátor.

Fixní Super Bass Extreme je založen na skvělém Wavewood panelu. Zajišťuje absorpci zejména v rozsahu 60-125Hz s maximální efektivitou mezi 70-100 Hz. Vari Bass je přenosný a dá se nastavit vytažením jádra. Umožňuje tak nastavení v rozsahu 50 Hz až 100 Hz. 

Pohltivost basů nemusí být jedinou výhodou basové pasti, zároveň může díky skladbě otvorů na horní desce pracovat jako difuzor a rozmělňovat do prostoru odražené frekvence vyšší a střední.

Designově by past měla ladit s panely, difuzory, nábytkem i nástroji v sále či studiu.

Difuzory rozptylují

Difuzory mají za úkol ne pohltit, ale odrazit přicházející akustickou energii a rozptýlit ji rovnoměrně do prostoru. Vlastně eliminovat stojaté vlny. Jak toho docilují? Silně členěným povrchem, který jednolitý proud energie roztřepí do tzv. difúzního pole.

Pozn. Stojaté vlny jsou ve studiu nežádoucím jevem. Vznikají tam, kde leží rovnoběžné stěny. Odrazem od stěn jsou posilovány frekvence vlnovou délkou odpovídající vzdálenosti stěn a celočíselným násobkům této délky. Původní signál tak mění svou přirozenou barvu.

Multifuser Wood 64 dosahuje účinného všesměrového rozptylu zvuku v rozsahu od 310 Hz do 8kHz.

Jsou difuzory frekvenčně závislé? Ano, záleží velice na rozměrech, hlavně délce hranolů v difuzoru. A také velikosti plochy difuzoru. Proto je i on koncipován jako stavebnicový díl, ze kterého jde sestavit různě rozměrná plocha.

Izolační prvky zabraňují přenášet vibrace

Izolační prvky jsou ukryty uvnitř zdí či podlah, proto u nich nehraje roli design. Přerušují – izolují přenášení vibrací z jednoho materiálu na druhý (např. z kovové konstrukce na dřevěnou podlahu). Zabezpečují tak část neprůzvučnosti směrem dovnitř i ven ze studia.

Vicycle 20 je lisovaný do bloků s vysokou tuhostí (60kg/m3). Má proto výborné izolační vlastnosti.

Paravány pro mobilní užití

Paravány slouží k mobilnímu užití. Jednak aby částečně vymezily – izolovaly prostor pro nahrávaný nástroj či zpěv (akustická energie je i tak obteče), ale i utlumily odrazy v rámci vymezeného prostoru.

Jsou rovněž frekvenčně závislé, a aby umožňovaly pracovat s odrazivostí i pohltivostí, bývají na jedné straně vyrobeny jako silný absorbér, na druhé potom jako odrazivější plocha.

Flexi Wall umožňuje modulově sestavit paravány různých rozměrů.

V případě paravánů je důležitá otázka transportu, přemisťování. Buď jsou lehčí, že je snadno přeneseme (tehdy ale nepohlcují basy), anebo těžší a v tom případě umístěny na nezbytných kolečkách.

Akustická okna a dveře vytvoří neprůzvučný trezor

Kromě svých typických funkcí mají v případě akustiky zajistit rovněž neprůzvučnost ven i dovnitř.

Mohou být jednoduché, anebo dvojité. Dvojité zabezpečují mnohem lepší izolaci. Mohou být také jednodílné, anebo více, obvykle dvoudílné – to je složené s více křídel.

Počítejte s tím, že jak akustická okna, tak dveře mají vysokou hmotnost, aby šly těžko rozkmitat a přenášely pak kmity dál. Zeď, zvláště pak sádrokartonová je musí s rezervou unést!

Vicoustic Door série 49 jsou zvukotěsné dveře o tlouštce 85mm a zajištují akustický útlum 52 dB.

Pokud budete akustické dveře či okna vybírat, zvažte velice pečlivě útlum: standardní bývá 46 dB nebo 52 dB (ten zabezpečí velice výrazné odtlumení).

Materiál, ze kterého jsou dveře či okna vyrobeny, hraje svou roli – např. dveře potažené kovovými pláty vydrží mnohem tvrdší studiové zacházení (okopávání, nárazy stojanů apod.).

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře