logo Disk

Co je to D-ILA?

Kategorie: Film & Video - Aktuality
DISK | 28. července 2014
Témata: jvc pro

JVC projektory jsou používány v nejnáročnějších aplikací, od leteckých simulátorů přes lékařský imaging, domácí kina Hollywoodských studií až po oddané nadšence. A přestože jsou projektory navrhovány zvlášť pro každou aplikaci, všechny jsou založeny na stejné JVC technologii D-ILA.

D-ILA, neboli Direct-Drive Image Light Amplification (přímé zesílení světelného obrazu), je technologie vyvinutá společností JVC, která přináší bezkonkurenční výkon s přirozeným podáním barev a obraz tak věrný, že téměř konkuruje filmové projekci. Bezkonkurenční je rovněž kontrast, který je jinak velkou slabinou jiných technologií.

První JVC D-ILA projektor byl vyroben v roce 1997 se záměrem dosáhnout nejčistšího, nejostřejšího a co nejpřesnějšího obrazu, povedlo se, a dnes D-ILA technologii licencovanou od společnosti JVC používají i některé projektory nejuznávanějších světových výrobců.

D-ILA je technologie postavená na tekutých krystalech, ale je výrazně odlišná od tekutých krystalů použitých v LCD technologii, kterou dnes využívá mnoho současných produktů.
D-ILA je to, čemu se říká tekuté krystaly na křemíkové podložce neboli LCOS, ale JVC při vývoji D-ILA učinila několik vylepšení výchozí LCOS technologie. Podstatou je D-ILA čip, navržen a vyroben podle JVC. Každý JVC D-ILA projektor používá tři D-ILA čipy, jeden pro červenou, zelenou a modrou, základní barvy, které vzájemným mísením tvoří plně barevné palety.

Proč je D-ILA lepší než ostatní technologie?

D-ILA přináší několik výhod oproti jiným projekčním technologiím. Mezi jednotlivými D-ILA pixely je velmi malý prostor (hranice), takže výsledný obraz je vyjímečně jemný, vzhledem podobný k filmu. Některé technologie využívají pohyblivé prvky a prostor mezi pixely je pro tytop prvky nezbytný. Jiné technologie zase vyžadují pro každý pixel zabudovaný tranzistor a přívodní vodiče mezi pixely jsou což posouvá pixely dál od sebe v porovnání s D-ILA čipem. V obou těchto případech jak pohyblivé prvky, tak transistory a vodiče tvoří v celkové ploše čipu významnou překážku prostupujícímu světlu a omezují světelnost.  Mohou také způsobit tzv. "screen door effect", stíny v obraze způsobené neprůsvitným prostorem mezi pixely. Při pohledu z blízka je v obraze patrná mřížka, jako při pohledu přes sítové sklo.

Mnoho jiných projektorů používá jeden obrazový čip, zatímco všechny D-ILA projektory používají 3 D-ILA čipy. (zvlášť pro R,G,B), pro zajištění přirozeného, ustáleného barevného podání

Struktura D-ILA čipu napomáhá docílit velmi vysokého přirozeného kontrastu. Je to částečně v důsledku vertikálního zarovnání vrstev tekutých krystalů. V poslední době bylo použitím nových techologií dosaženo rovnoměrnějšího povrchu a mezery mezi pixely se ještě zmenšily. Výsledkem je bezprecedentní kontrast, poskytující hlubokou černou, jasnou bílou a jemné gradace.

D-ILA čip používá anorganické vyrovnávací vrstvy, což přispívá k jeho dlouhé životnosti. V kombinaci s vynikající kvalitou obrazu, je D-ILA čip ideální pro komerční aplikace a stejně tak je velkým přínosem pro milovníky domácího kina.

D-ILA V akci

SIMULACE
D-ILA projektorová pole navržená a instalována pro naszení 24/7 při simulaci řízení letového provozu, leteckého pilotního výcviku, nočního vidění apod.

VIZUALIZACE
4K a 2K D-ILA projektory instalované pro Debris analýzu, simulaci 3D jeskyně, planetária,  zdravotnického vzdělávání či pro vizualizace operací prováděných vzdáleně.

VEŘEJNÉ PROSTORY
D-ILA projektory v zábavních parcích, projekčních sálech filmových studií a filmových škol.

POST PRODUKCE
D-ILA projektory určené pro barevné korekce instalované v Hollywoodské postprodukci, referenční filmové laboratoři, režijní náhledové místnosti a denní projekční místnosti.

HOME THEATER
D-ILA projektory pro nejnáročnější jedince,  High-end 4K a 2K projektory dostupné s různými objektivy a video procesory.

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře