logo Disk

AV Matrix PKC3000 recenze

Moderní form-faktor PTZ ovladače vypadá pěkně, funguje s většinou kamer a funkce, které v základu nemá, můžete pomocí VISCA příkazů doprogramovat na funkční tlačítka F1 až F6.

Kategorie: Film & Video - Recenze
Vít Valenta | 22. července 2022

AV Matrix PKC3000 je z nové generace IP ovládacích pultů k PTZ kamerám - poznáte to na první pohled, má moderní tichá silikonová tlačítka, ovládací prvky s barevným podsvícením, vypadají dobře, reprezentativně. PKC3000 je aktuálně také jeden z nejlevnějších a funguje stejně dobře jako ty prémiových značek. Ty mají samozřejmě nějaké ovládací prvky a funkce navíc, ale to je pochopitelné. PKC3000 podporuje ovládání pomocí VISCA over IP a Onvif. Rychlé navigování v menu usnadní nastavování a automatické vyhledávání kamer - v případě VISCA to musí kamera podporovat, Onvif tuto funkci má v základní výbavě komunikace.

 

PKC3000 PTZ ovladač na eshopu

Při testování ovladač spolupracoval lépe přes VISCA over IP, některé příkazy přes Onvif nejsou podporovány, jako One-Push AF a One-Push WB. VISCA IP toto podporuje a navíc, pokud vám chybí nějaká konkrétní funkce, např.: kompenzace expozice, můžete VISCA HEX příkaz vložit pod funkční tlačítko a přistoupit k funkci tímto způsobem. Instrukce jsou dohledatelné vždy v manuálu kamery, případně je zašle podpora výrobce. V základním nastavení jsou funkční tlačítka F1 až F6 nastavené na rychlé vyvolání kamer 1-6. Urychluje to práci s ovladačem při natáčení. Místo zmáčknutí čísla kamery a následně zmáčknutí tlačítka Cam - pro zavolání kamery přistupujte ke kameře pouze jedním stiskem funkčního tlačítka. Kamer k ovladači můžete přiřadit až 255. Nezávisle na výrobci. Podpora komunikace na portech 1259 a 52381 - což u většiny kamer odpovídá, a dokonce by to mělo jít i v případě potřeby přenastavit v kameře.

Joystick je standardní, reaguje na úroveň vybočení pro pohyb a otočení pro zoom. Kolébka pro ovládání zoomu má vždy rychlost maximální hodnoty nastavené otočným ovladačem PTZ speed, je možné korigovat rychlost jinak než pouze úrovní zmáčknutí ovládacího prvku. Já osobně preferuji ovládání zoomu joystickem, a levou rukou mám pro korekci obrazu a ostření.

Můžete si všimnout, že je zde několik komunikačních konektorů, RS232 sériový konektor, využití RJ45 kabeláže pro RS-422/485 je čím dál častější a jsme za to rádi, široká dostupnost kabelů a tím pádem snadné nahrazení poškozeného kabelu je vítaná. IP komunikace je samozřejmě s RJ45 ethernetovým kabelem a podporou napájení PoE. Tally GPIO konektor indikuje právě ovládanou kameru, nikoliv kameru střiženou, ale i tak se může někomu tato funkce hodit. I například zaslání této informace střihačovi.

 

První dojmy jsou velmi pozitivní, ovládání je příjemné, manuální ostření fungovalo u všech testovaných modelů (z mé zkušenosti to není pravidlem u levnějších ovladačů) a nejvíc se mi líbí možnost doprogramovat funkci. V případě specializovaných kamer to dává možnost ovládat právě ty funkce, kterými se liší. Například zapnutí trackingu, kalibrační funkce nebo spuštění stěrače na venkovních kamerách.

 

Potvrzená kompatibilita (k datu 22.7.2022) u kamer:

Minrray UV510 30x, UV510 20x, UV510 12x, UV510 10x, UV510 5x,

Minrray UV570 12x

JVC KY-PZ400

Lumens VC-A71PN

Birddog P200

Salrayworks Sharon20, Sharon360

 

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře