logo Disk

Cubase: Letmý střih Rychlý tip pro práci s DAW

Jak v Cubase dočasně přeskočit určité místo, aniž bychom hned museli stříhat? S tímhle dotazem se setkávám poměrně často a má poměrně jednoduché řešení. 

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Martin Jirsák | 8. prosince 2014

Jsou situace, kdy se hodí vyzkoušet si střih "nanečisto", protože nevíme, jestli ho nakonec budeme aplikovat (například si nejsme jisti, jestli nahrávka bude lépe znít s daným úsekem nebo bez něj) nebo chceme zkusit, jestli je střih v daném místě vůbec možný. Tomuto se říká letmý střih a v Cubase lze snadno provést. Stačí na místo střihu umístit lokátory, ale opačně – pravý lokátor na začátek střihu a levý lokátor na konec střihu. Oblast mezi lokátory se na pravítku vybarví červeně. Nyní stačí aktivovat Cycle, stejně jako když chceme oblast lokátorů přehrávat dokola. Při přehrávání se nyní oblast mezi lokátory bude přeskakovat.

A pokud potřebujete náhled ještě sofistikovanějších letmých střihů (třeba vícero) a nebo chcete zkusit, jak by nahrávka zněla, kdyby různé části byly v jiném pořadí, použijte Arranger Track, ketrá je k tomu to určená.

Arranger Track je speciální stopa, ve které si pomocí regionů definujeme různé části projektu/skladby, jako například "Předehra", "Sloka 1", "Bridge", "Refrén", "Sloka 2", atd. Následně je možné pomocí editoru Arranger stopy libovolně přehazovat pořadí jednotlivých částí. Rychle tak lze vytvořit několik různých variant jednoho songu, například na CD, pro rádio, pro video-klip a další.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře