logo Disk

Cubase: Pár rychlých tipů Jak na poslední verzi DAW softwaru

Zvykli jste si možná, že v pondělí přinášíme na magazínu video tutoriály pro Cubase 7.5. Po dvanácti dílech se na chvíli odmlčíme, ale abyste nepřišli o svou dávku tipů a triků, tady je pár drobných rad... 

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Martin Jirsák | 1. prosince 2014

Jak v Cubase rychle sjednotit výstupy vícero stop?

Někdy mají různé stopy nastavené různé výstupy, ale nám by se hodilo nastavit všem stopám výstupy stejné. Nastavování stopu po stopě by bylo zdlouhavé a nehodné moderní doby. V takovém případě stačí označit všechny stopy, jejichž výstupy chceme sjednotit, přidržet Shift+Alt a v okně Project nebo MixConsole kliknout na výstup stopy. Hotovo, všechny označené stopy mají nastaven stejný výstup, jako měla první z označených stop. Stejný postup lze samozřejmě použít i na vstupy.

Jak v Cubase nastavit různým stopám různé vstupy (inkrementovat)?

V případě, kdy vytvoříme větší počet Audio stop najednou, Cubase přiřadí všem stopám stejné vstupy. To obvykle není výsledek, který bychom potřebovali. Proto je v Cubase možnost rychle nastavit to, že se pro označené stopy jejich vstupy inkrementují – tedy nastaví se vstupy 1-2-3-4, atd. Stačí tedy označit požadované stopy podržet Shift a v okně Project nebo MixConsole kliknout na vstup. Hotovo, vstupy jsou inkrementovány od vstupu, který byl v první označené stopě. Stejný postup lze pochopitelně aplikovat i na výstupy.

Samozřejmě je nejdříve potřeba mít všechny vstupy aktivované ve VST Connections, pořadí vstupů odpovídá pořadí v tomto okně.

Jak v Cubase rychle inkrementovat vstupy/výstupy ve VST Connections okně?

Během nastavování VST Connections obvykle potřebujeme různým virtuálním sběrnicím přiřadit různé fyzické vstupy/výstupy. Velmi často se postupuje tzv. inkrementací, tedy 1. sběrnici vstup/výstup 1, 2. sběrnici vstup/výstup 2, atd. Postupné proklikávání všech sběrnic by zabralo zbytečně moc času. Proto je v Cubase možnost inkrementovat jedním kliknutím. Nejdříve je potřeba sbalit zobrazení všech sběrnic kliknutím na tlačítko "-" u popisku "All". Pak stačí označit všechny sběrnice vstupů/výstupů, které chceme nastavit, kliknout na první označenou sběrnici, přidržet na klávesnici stisknutý Shiftkliknout na fyzický vstup/výstup, který má být jako první. Od něj se pak inkrementují všechny další vstupy/výstupy. Hotovo.

A pokud z nějakého důvodu chceme naopak všem sběrnicím přiřadit stejný vstup/výstup, stačí na místo klávesy Shift použít Shift+Alt.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře