Zadání bylo výzvou. Obsahovalo ze strany zadavatele logické požadavky, které však někdy mohou jít vzájemně proti sobě a není jednoduché je naplnit. Náš záměr spočíval ve skloubení technického a designového uchopení problému s cílem snadného ovládání i mobility.
V závěru tohoto článku vám nabídneme rozhovor se zástupcem firmy Furch Guitars Janem Smichovičem a něco málo z historie této renomované značky.
ZADÁNÍ
Umístění setu
Prostředí, v němž měl být nový konferenční systém používán, je luxusní reprezentativní firemní showroom. Ten se nachází v zrenovovaném starém mlýně s původními dřevěnými prvky a skvěle architektonicky vyřešeným interiérem. Návštěvník si od vchodu může prohlédnout historické nástroje značky Furch Guitars včetně fotodokumentace z historie firmy, aby postupně doputoval k velkému přehledu současných modelů, které jsou kromě jiného součástí pozadí multimediální video komunikace.
Design a mobilita
Vzhledem k prostředí, v němž se měl set nacházet, byl kladen i nemalý důraz na estetické provedení setu a jeho vizuální integraci do prostředí. Protože se v showroomu odehrávají i jiné reprezentativní aktivity, byla důležitým požadavkem i snadná a rychlá mobilita komunikačního systému včetně okamžitého zprovoznění.
Technické a uživatelské požadavky
- umožnění komunikace až tří nezávislých účastníků na straně zadavatele
- hlasitý poslech bez použití sluchátek
- zvuková i obrazová kvalita na nejvyšší možné úrovni
- snadná a jednoduchá obsluha
- bezpečné a rychlé přemístění
Vysokou spolehlivost a variabilitu jednotlivých komponentů včetně několika záložních řešení pro případně vzniklé problémy v komunikaci jsme v DISKu považovali za samozřejmost.
ŘEŠENÍ
Technické provedení setu
Srdcem konferenčního setu je podcastová streamovací konzole RODECaster Pro komunikující s aplikacemi nainstalovanými na PC pomocí propojení USB. Ke vstupům konzole jsou připojeny tři kanály bezdrátových systémů Wireless GO a Wireless GO II. I když se jejich vysílače dají díky integrovaným mikrofonům použít samostatně, doplnili jsme je „neviditelnými“ mikrofony Lavalier GO v černé barvě. Tak se zvýšila estetická úroveň videokonference a současně zlepšila srozumitelnost mluveného slova. Vysílače se po ukončení komunikace ukládají do přihrádky s dobíjecím dockem, aby byly připraveny pro příští použití. Hlasitý kvalitní poslech je vyřešen pomocí studiových aktivních monitorů Eris E3.5. Zpětné vazbě nebo ozvěnám je zabráněno pomocí funkce Ducking a dalších parametrů RODECaster Pro.
Připojení další audio techniky
Přes konzoli se kromě mikrofonů ovládá i zvuk z jakékoli aplikace nainstalované na PC. Pomocí TRS 3,5 mm (malý jack) nebo bezdrátově přes Bluetooth se k ní mohou připojit i jiná audio zařízení. Tak lze jednoduše do streamu operativně začlenit i tablet, smartphone nebo notebook s příspěvky nebo dalším účastníkem na telefonu.
Video a obraz
Vzhledem ke spíše estetickému nasvícení showroomu jsme použili PTZ kameru V20C s vysokou světelností, rozlišením Full HD a připojením pomocí USB. Optický zoom a polohování ve dvou osách (obojí je možné ukládat do pamětí) dávají možnost snadné plynulé změny záběrů a scén i během streamování.
K vizuálnímu kontaktu s účastníky konference i práci s aplikacemi slouží nepřehlédnutelná 43“ tv LG, k níž je počítač připojen pomocí HDMI. Tak je možné konferenční set použít i k prezentacím pro návštěvníky showroomu nebo k jiným multimediálním činnostem.
Záložní řešení a možnosti rozšíření
Pro případ nepředvídatelných situací nebo možnost operativního řešení problémů jsme do projektu zapracovali následující možnosti:
- set obsahuje náhradní a záložní komponenty
- volný mikrofonní vstup na RODECaster Pro
- lavalier mikrofony lze zapojit přímo do RODECaster Pro
- možnost rozšíření na 4 účastníky konference
- řešení případných problémů s bezdrátovým přenosem zvuku
Snadná mobilita a aktivace
Zvolili jsme kompaktní řešení, kdy je veškerá technika umístěna ve speciálně navrženém a na zakázku zhotoveném pojízdném racku. Propojení jednotlivých prvků komunikační techniky je řešeno interně v rámci racku. Připojení k internetu je realizováno bezdrátově pomocí WiFi. Vysílače Wireles GO i s lavalier mikrofony jsou v čase mimo používání umístěny v přihrádce, která současně slouží jako dobíjecí dokovací stanice.
Po umístění racku na potřebné místo a zapojení přívodního kabelu je zprovoznění celého setu snadné a velice rychlé. Je otázkou několika snadných úkonů, jako je start počítače, umístění vysílačů na oděv a jejich spuštění. Ovládání mixu RODECaster Pro je intuitivní. Po nastartování zvolené komunikační aplikace je vše připraveno pro pohodlnou komunikaci s úsměvem.
Design setu a začlenění do showroomu
Povrchová úprava racku v černé dýze koresponduje s celkovým pojetím showroomu. Pomineme-li velkou obrazovku televize, ve složeném transportním stavu je u racku znát pouze z čelního pohledu, že se jedná o dodatečné technické zařízení. Až po aktivaci a rozsvícení některých přístrojů je patrná i jeho funkce. Přesto ani během používání svým vzhledem nijak neruší a zapadá do celkového estetického pojetí showroomu. Rack je dokonce plně funkční i ve složeném stavu.
Podpora
Protože je nutno počítat i s nepoučenou obsluhou, byl součástí dodávky podrobný manuál s vizualizacemi. Obsahuje návod k jednotlivým pracovním postupům, nastavení a řešení běžných i nestandardních situací. Online nebo osobní pomoc při řešení problémů či nejasností je pro nás v DISKu samozřejmostí.
ROZHOVOR
Velice nás zajímalo, jak jsou ve Furch Guitars s novým multimediálním komunikačním setem spokojeni. V čem jim pomohl, usnadnil komunikaci, zvýšil komfort i technickou úroveň komunikace a jestli celkově splnil jejich očekávání. Proto jsme vyzpovídali zástupce firmy, ředitele marketingu Jana Smichoviče.
Jsou pro vás videokonferenční komunikace nezbytné?
Naše kytary v současnosti prodáváme ve více než 35 zemích světa. To s sebou přináší potřebu pravidelně komunikovat s tamními obchodními partnery. Videokonferenční hovory dělají tuto komunikaci osobnější a zároveň efektivnější z hlediska prezentace našich produktů.
Jak jste je realizovali dříve?
V minulosti jsme s partnery komunikovali skrze komunikační platformy umístěné na počítači či mobilním telefonu.
Je pro vás důležitá i zvuková kvalita přenosů?
Naše společnost je součástí hudebního průmyslu, v němž je kvalita zvuku velmi důležitá. To se samozřejmě odráží i v našich požadavcích na komunikační zařízení. Během hovorů je mnohdy potřeba kytaru prezentovat také po zvukové stránce, případně vyřešit určitý zvukový problém. Bez vysoké kvality přenosu by toto nebylo takřka možné.
Co jste od konferenčního setu očekávali?
Naším hlavním požadavkem na konferenční set bylo zajištění kvalitních audiovizuálních přenosů. Profesionální kamera s dálkovým ovládáním poskytuje zcela jiný druh obrazu než vestavěná kamera v počítači. Stejně tak „klopový“ mikrofon, individuálně dostupný každému účastníkovi hovoru, posunuje zvukovou stránku komunikace na zcela jinou úroveň. Dalším takovým požadavkem byla možnost účasti až tří osob z naší strany.
V čem vám nové řešení pomohlo?
Díky tomuto řešení jsme schopni našim partnerům nabídnout kvalitní audiovizuální přenos i srozumitelnou komunikaci. To vše zasazené do prostředí našeho stylového showroomu.
Je obsluha setu složitá?
Stejně jako u každé jiné techniky, je potřeba se zařízení naučit ovládat a vytěžit z něj tak maximum jeho užitných vlastností. To chvilku trvá, nicméně pro člověka zvyklého denně používat počítač se nejedná o žádný mimořádně náročný úkol.
Splnilo zařízení vaše technické i designové požadavky?
Naším zásadním požadavkem byla v tomto směru integrace veškerých nutných komponentů do jednoho celku v podobě pojízdného racku, díky čemuž jsme dosáhli značné flexibility. Zařízení lze po použití bez problémů přemístit do našeho zázemí a nechat tak prostor showroomu volný návštěvám. Černá lakovaná úprava těla přístroje navíc ladí s vybavením showroomu a krásně tak zapadá do jeho prostoru.
Vidíte i další možnosti využití setu?
V současnosti využíváme zařízení pro konferenční hovory s našimi obchodními partnery. Do budoucna však počítáme také s on-line školeními a technickými instruktážemi.
Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů.
S Janem Smichovičem, marketingovým ředitelem Furch Guitars vedl rozhovor Roman Jež.
Furch Guitars – historie v kostce
Značku de facto založil Fratišek Furch v 80. létech minulého století vyrobením svého prvního banja a následně i akustické kytary. Od roku 1981 začal v malé dílně vyrábět kytary a mandolíny s pověstným „F“ vesměs pro tuzemské zájemce.
Po listopadu 1989 přešla již známá značka Furch na profesionální bázi. Od poloviny 90. let se v nových a větších prostorách starého mlýna mohla rozšířit i nabídka modelů, a tak postupně začala expanze i mimo hranice naší republiky.
V roce 2006 se k vedení již světově uznávané firmy připojil Františkův syn Petr, který má zásluhu na modernizaci a inovaci výroby včetně vývoje nových technologií a modelů. Společnost s více než šedesáti zaměstnanci nyní využívá nejmodernějších poznatků z oblasti akustiky i vlastních zkušeností. Roční produkce představuje zhruba 8 000 nástrojů prémiové kvality.
Značka Furch je v současnosti pevně zakotvena na všech pěti kontinentech. Jedním z nejčerstvějších důkazů je i otevření centrály přímo v Mekce akustických kytar – v Nashvillu. O kvalitě produktů s „F“ v logu svědčí reference špičkových hudebníků, jako je Al di Meola, Suzanne Vega, Per Gessle, David Koller, Vlasta Redl a mnozí další.
zdroj: https://furchguitars.com/cs/o-nas/nas-pribeh/
Přečtěte si také:
Art Master: Akustická kytara pro začátečníky on-line
Chcete se konečně naučit hrát na kytaru, zábavně a rychle? Honza Ponocný vás provede od úplných začátků. Jak třeba vůbec naladit kytaru, držet trsátko, chytnout první akord, až po…
Recenze: IK Multimedia TONEX Pedal (musicstage.cz)
Kytarový ekosystém TONEX společnosti IK Multimedia, věrně emulující kytarové zesilovače, kabinety, efekty a kompletní kytarové sestavy, vzbuzuje mezi kytaristy stále více emocí a d…