logo Disk

Skvělé audio pro váš podcast a streaming: RØDECaster Duo Kompaktní verze určená pro jednotlivce, podcastery, streamery, obecně pro tvůrce obsahu

Možná jste u značky RØDE zachytili větší konzoli RØDECaster Pro, která oslovuje širší skupinu zájemců, včetně muzikantů, protože zjednodušeně nabízí víc vstupů a výstupů, ale dnes se podíváme na RØDECaster Duo.

Kategorie: Studio - Recenze
Lukáš Fronk | 5. září 2023

Co se týká provedení, RØDECaster může vypadat na první pohled jako hračka, ale barvy podsvícení mají svůj organizační význam, pod voliči nechybí světelná signalizace hlasitosti, podsvícení tlačítek reaguje intenzitou na stisknutí a průběh přehrávání. Pokud by nám v nočních hodinách světlo vadilo, jas můžeme upravit a zařízení se při nečinnosti umí tlumit automaticky.

Přestože hlavním rozdílem menšího profilu Duo je méně vstupů a ovládacích prvků, stále zde máme nadprůměrnou nabídku pro jednotlivce nebo dvojici, která vede podcast. Navíc profesionální výbava se od varianty Pro neliší a nabízí množství funkcí, jichž se nemusíme jako tvůrci bát a můžeme je objevovat postupně. S tím, jak porostou naše nároky, bude na ně RØDECaster Duo schopen reagovat. Nastavení mi přišlo natolik snadné, že ho zvládnou i ti, kteří nejsou zvukovými inženýry, ale jednoduše touží mluvit do mikrofonu. Hned při startu dostaneme díky výbavě vynikající kvalitu záznamu, kterou můžeme postupně ovlivňovat. Jinak řečeno, máme zde přednastavené profily jak typů záznamu, tak i mikrofonů.

Zjednodušeně můžeme provádět recording od neutrálního profilu až po broadcast efekty, jež v reálném čase uplatňují různé filtry, od populární zřetelnosti, hlubokého basu přes kompresor až po zcela přehledný ekvalizér.

Technicky zde máme frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz, rozlišení 24 bitů / 48 kHz, velmi kvalitní předzesilovač Revolution, který oceníte, až uslyšíte, jak čistě dokáže vybudit náročnější mikrofon, protože zde máme gain až 76 dB, což je hodnota, kterou již hned tak u každého zařízení nedostaneme. Zařízení můžeme připojit jak přes síťový kabel, tak přes zabudovanou WiFi, přes niž lze provádět aktualizace. Stačilo zadat heslo sítě a hned mi byla nabídnuta nová verze firmwaru. Protože Duo sdílí stejnou technologii s verzí Pro, nic nebrání v cestě budoucím updatům, které budou vycházet společně.

Co mě mrzí? Že se nepodařilo na této zmenšené verzi zachovat fyzické tlačítko záznamu – tlačítko Record považuji za významné. Přestože jeho virtuální podoba na 5,5“ displeji funguje spolehlivě, právě kvůli všem těm pákám a tlačítkům si vybíráme podobná řešení.

Přečtěte si také:

Podcast Sweetspot

Sweetspot je podcast o všem, co se točí okolo práce se zvukem. Rozhovory s profesionály a zajímavými lidmi z oboru o nahrávání, mixu, masteringu, zvučení živých koncertů, filmovém…

Jestliže rozjíždíte podcast nebo streamujete, myslím si, že RØDECaster je jasná volba, která vám usnadní celý pracovní proces, ale pokud se s nastavením zvuku pro mluvené slovo teprve seznamujete, dovolte, abych vám nabídl ten nejlepší vstupní model, který sám využívám a byl jedním z důvodů, proč jsem přijal RØDECaster k otestování a natočení recenze. Velice často totiž využívám aplikaci RØDEConnect, jež s mikrofony RØDE částečně nabízí podobné základní možnosti recordingu, s podobnými efekty. A právě tuto spolehlivou softwarovou výbavu využívám společně s mikrofonem RØDE NT-USB Mini, když nabírám svoje voiceovery – mluvené slovo, které poté přidávám ke svým záznamům na YouTube. Chcete-li si tedy zkusit ekosystém značky RØDE, jímž nejsou pouze mikrofony, ale také jednoduché, dobře zpracované aplikace, přečtěte si recenzi minimalistického mikrofonu na mém kanále. Nemůžu si vynachválit jeho spojení s aplikací RØDEConnect.

Přečtěte si také:

RØDECaster Pro II, mašinka pro tvůrce audio obsahu

Ne, opravdu nepřeháním. Dnešní doba je technologicky kouzelná a dává nám možnosti, kterých je potřeba se chopit a využít je. Nový RØDECaster Pro II je tomu jen důkazem.…

Ale zpět k RØDECasteru Duo. Základem jsou dva vysoce kvalitní analogové vstupy. Do nich jsem měl postupně zapojené dva dynamické mikrofony PodMic, ale můžeme připojit jakýkoli další mikrofon. Zkusil jsem třeba směrový, jenž vyžaduje fantomové napájení – a zněl nádherně, bez šumu. Výrobce přímo na displeji ukazuje několik oblíbených produktů různých značek, které stačí vybrat, a RØDECaster upraví svoje nastavení na základě takto připojeného mikrofonu. Jsou zde legendární kousky vyžadující docela slušný gain. Kromě analogových vstupů je zařízení kompatibilní s vysílači Wireless GO II nebo Wireless Me, RØDECaster může sloužit jako jejich přijímač.

Proč to takhle popisuji? Protože i když má toto zařízení příponu Duo, můžeme provádět záznam do sedmi individuálních stop, které později končí jako finální mix, ale zároveň můžeme stopy ukládat zvlášť. A to s sebou přináší neomezené produkční možnosti, kdy lze se záznamem dál pracovat, ale stále mít k dispozici jeden mix, jednu nahrávku, u níž se RØDECaster Duo postará, že zní skvěle. Proč zní skvěle? Protože zde máme čtyřjádrový zvukový procesor a na něj navazuje studiové zpracování zvuku, plus efekty, které můžeme už během recordingu regulovat a monitorovat v reálném čase.

Kromě dvou zadních výstupů na sluchátka má varianta Duo třetí výstup na přední straně. Větší varianta Pro tento výstup nemá a RØDE tady jde naproti právě nám, menším tvůrcům, kteří mohou mít podobný produkt na svém stole a připojovat i spotřební sluchátka s kratším kabelem a menším konektorem. Konkrétně vám řeknu vlastní příklad. Když edituji, střídám i menší sluchátka. Voiceovery pak natáčím na velká uzavřená sluchátka a finální výstup chci slyšet na větších monitorech, tedy reproduktorech. A to vše mohu zapojit do RØDECasteru Duo a nemusím neustále něco odpojovat, abych si uvolnil obsazený konektor.

Přes USB-C můžeme připojit rovnou dva počítače, což může být zajímavé třeba pro streamery. První vstup slouží také jako datový, což znamená, že když RØDECaster přepnu do režimu přenosu dat, tak se mi na počítači objeví nové úložiště, z nějž si můžu stahovat data, která RØDECaster pořídil buď na SD kartu, protože obsahuje slot, anebo na externí SSD disk, protože i ten je možné k RØDECasteru připojit. Dovolte mi zůstat u SD karty, protože tu považuji za velice významnou. Máme zde menší zařízení, do nějž je možné ukládat zvuk, a tím pádem se vydávat do terénu bez počítače, protože vše, co potřebujeme, se spolehlivě ukládá a nastavuje v RØDECasteru.

RØDE pro tyto účely vytvořil přímo speciální batoh pro zvukaře, díky němuž se můžeme s veškerým vybavením včetně dynamických mikrofonů, ramen, kabelů a v neposlední řadě RØDECasterem zabalit do jediného zavazadla a vydat i na lokace. S ohledem na kvalitu, kterou můžeme takto pohodlně zabalit, je to podstatné.

Co říct závěrem?

Další informace můžete získat na e-shopu DISK Multimedia, kde zároveň všechny doplňky představené v recenzi na YouTube můžete zakoupit se slevou, s kódem lukasfronk. Přestože tohle je reklama, značka RØDE mi výrobní proces usnadňuje už několik let a neustále přináší nové produkty, které se vzájemně skvěle doplňují. Chtěl jsem vám ukázat, jak snadné je tohle zařízení ovládat, a poté v recenzi vyrazit na lokaci a tam natočit podcast. Přeji vám jen ty nejlepší zážitky ve vaší další tvorbě. Zpátky do práce.

Koupit RØDECaster Duo na shop.disk.cz

Přečtěte si také:

Upravujeme a vybavujeme studio pro podcasting

Co vše byste měli vzít v úvahu při stavbě, úpravě a vybavování místnosti určené pro podcasting? 5 tipů vám jednoduše a přehledně poradí, jak na to.

RØDE Backpack není batoh…

Pokud jste moderátor podcastu a nemáte vlastní studio, jste v pohybu a cestujete za svými zvukovými konzervami, pak budete muset řešit otázku bezpečného a estetického transportu sv…

RØDE: digitální kabely SC – barevně i kvalitně

Australská značka RØDE značně rozšířila nabídku vysoce kvalitních digitálních kabelů k připojení USB mikrofonů, zvukových karet a mixpultů k počítačům, telefonům a tabletům s USB i…

RØDE: Interview PRO – bezdrátový mikrofon a mnohem víc

Dlouho očekávaný produkt australské značky RØDE je na světě! Bezdrátový mikrofon Interview PRO je všeuměl dotažený k dokonalosti. Můžete jím doplnit sady Wireless, nebo jej použít…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře