logo Disk

Kluci a holky se tady učí pracovat s programem Ableton DISK Multimedia podpořil žáky, o které pečuje organizace "Člověk v tísni"

DISK podporuje žáky, kteří hledají pomoc u organizace "Človek v tísni". Poskytli jsme jim program Ableton, se kterým se učí pracovat a který využívají při svých hudebních aktivitách. Jak? Zeptali jsme se Anny Charvátové, vedoucí sociální pracovnice v pobočce Kladno.

Kategorie: Co se děje - Události
Ondřej Jirásek | 30. srpna 2017
Témata: ableton

Můžete nám představit vaši organizaci v rámci „Člověka v tísni“ a její náplň?

Klub Křižovatka je součástí kladenské pobočky Člověka v tísni. Jsme sociální služba pro kluky a holky z tzv. nepodnětného prostředí. Rodiny dětí, co k nám chodí, jsou často v obtížné životní či sociální situaci. Některé děti mají problémy doma nebo ve škole a většina z nich z finančních či jiných důvodů nemá moc možností, jak smysluplně trávit volný čas. Proto je tu pro ně náš klub, který se jim snaží být co nejvíce dostupný. V klubu společně děláme různé dílny, klubovou radu, doučování či hudební zkušebnu, zkrátka podporujeme děti v tom, aby dělaly, co je baví. U toho si povídáme o všem možném, a kdo potřebuje, může přijít po klubu na individuální konzultace, kde s námi může probrat, co ho trápí, učit se atd. 

Kolik máte žáků a jak s nimi pracujete?

Celkem evidujeme asi 80 klientů a zájemců o službu. Máme klub rozdělený na mladší (od 7 do 13 let) a starší (od 13 do 19 let). Na mladší klub přijde za odpoledne většinou kolem 15 dětí, na starší klub kolem 10. Kluci a holky mohou během otevírací doby kdykoli přijít a odejít a nemusí chodit pravidelně, což znamená, že někoho z nich vidíme několikrát týdně a někoho jen několikrát do roka. Každý, kdo k nám chodí, by měl s pracovníkem hledat cíl spolupráce, tedy nějakou oblast, ve které mu můžeme pomoci nebo ve které se může zlepšit (jedná se například o doučování, hledání práce, hledání různých informací, povídání o vztazích, prevenci rizikového chování nebo třeba pravidelnou účast na hudební zkušebně atd.).

 

Jaké aktivity provozují žáci na poli zvuku – hudby?

Výše zmíněná hudební zkušebna probíhá většinou každý týden. Vznikla tak, že jsme měli na půdě naší pobočky polorozbité staré bicí, které se dva kluci ze staršího klubu rozhodli zprovoznit. Po dohodě s pracovníky je snesli do klubu, vyčistili, sestavili a začali hrát. Postupně zkušebna začala zajímat víc mladých lidí, tak jsme se dohodli, že pokud se budou dodržovat určitá pravidla (např. zapisování se dopředu, dodržování určitého počtu hráčů atd.), může zkušebna probíhat pravidelně, což se děje. Nyní máme díky různým projektům k dispozici velkou reprobednu, mikrofony a také program Ableton.

Proč jste se rozhodli pořídit jim Ableton? Zajímá je takový program vůbec?

Kluci, co chodí na zkušebnu, sami přišli s tím, že by je zajímal nějaký program na úpravu hudby. Jeden z nich měl již zkušenosti s jedním programem, myslím, že to byl MixPad. Snažili jsme se pak hledat programy, které by se daly zadarmo stáhnout, ale nebyli jsme moc úspěšní. Obrátila jsem se na Patrika Veltruského z ICM Kladno, který u nás měl v té době dělat hudební workshop pro děti, ten nám doporučil program Ableton a spojil nás s hodnými pány z firmy Disk, kteří nám licenci darovali. V listopadu loňského roku nám Patrik provedl první instruktáž jak s programem pracovat. Workshopu se účastnilo asi 10 klientů ze staršího klubu (převážně kluků), kteří byli seznámeni se základy práce v Abletonu. Akce měla úspěch, několik kluků práce s programem zaujala a rádi bychom, aby s programem pracovali dále. Workshopů o základech práce s Abletonem u nás Patrik realizoval ještě několik. Účastnily se jich tehdy mladší děti, které to velice bavilo, ale nedokáží ještě dělat v programu složitější kroky. Rádi bychom proto svoje aktivity směřovali více právě k dětem starším.

Pracují i s jinými hudebními programy? 

Spíše s programy na stříhání videí. Pár dětí se učí v Moviemakeru a máme stažený ještě Davinci Resolve…

Tak ať se vám pomoc a práce s dětmi daří!

Zajímavé odkazy: http://www.clovekvtisni.cz/cs/socialni-prace/pobocka/kladno

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře