logo Disk

Miraval Studios Francie – stylové obnovení kultovní značky Za znovuotevřením kultovního studia stojí Brad Pitt, který se podílel na designu i přestavbě.

Pokud se o hudbu zajímáte, aktivně se v ní pohybujete či patříte přímo mezi zvukové profesionály, jistě jste zaslechli o Miraval Studios.

Kategorie: Studio
Tomáš Bouda | 19. ledna 2023

Tedy o legendárním nahrávacím studiu, kde vznikla například slavná Zeď od Floydů (album The Wall) a natáčely zde takové kapely a umělci jako AC/DC, Sting, The Cure, Sade, Yes, Muse, Rammstein a nespočet dalších velkých jmen, která se nesmazatelně zapsala do soudobé hudební historie.

Původní studio, založené již v roce 1977 francouzským pianistou, skladatelem Jacquesem Loussierem, tehdejším majitelem panství, zaniklo před více než dvaceti lety prodejem. O několik let později celou nemovitost s přilehlým vinařstvím a rozsáhlými pozemky koupil slavný herecký pár Brad Pitt a Angelina Jolie, kteří se rozhodli studio již dále neprovozovat.

Foto: Miraval a Billboard

Brad Pitt – náš nový kolega :-)

O to větším překvapením je nedávné ohlášení návratu a znovuotevření tohoto kultovního studia, na jehož realizaci, designu a přestavbě se podepsal samotný herec Brad Pitt se svým kolegou, francouzským zvukovým inženýrem Damienem Quintardem.

Foto: Miraval a Billboard

A návrat je to opravdu více než stylový. Už z prvních fotek je jasné, že se zde jedná o něco zcela výjimečného. Unikátní futuristický vzhled režie, bohatá historie studia, ale i samotná nemovitost ponořená do středu Provence s luxusními apartmány pro klienty a přilehlý 36metrový bazén se slanou vodou – to celé se jeví jako sen či vizuální svátek.

Foto: Miraval a Billboard

Směr budoucnost se zachováním (a hýčkáním) minulosti

Studio One

Celá režie s přímým výhledem do krajiny, plná přirozeného světla, je vybavena pro práci v Dolby Atmos Audio nebo Sony 360. Vedle klasického zpracování audia je zde možné kompletně tvořit i filmovou hudbu (včetně střihu a filmové postprodukce). O zvuk se stará téměř celá produktová řada reproduktorů/monitorů renomované značky ATC. V režii těchto monitorů najdete až neuvěřitelných dvacet pět kusů s tím, že o hlavní poslech se stará nejvyšší a nejvýkonnější řada ATC SCM300-ASL.

Celé režii známé jako Studio One vévodí hybridní konzole, obsahující unikátní originály analogového hardwaru jako Fairchild 670, Urei 1176, mikrofony RCA, EMT 240 nebo TR808. Stejně tak ale konzole reaguje na způsob práce a potřeby současné digitální produkce a nabízí možnost plug-and-play pro každého, kdo přijde jen se svým laptopem s Logic, Ableton či jakýmkoliv jiným DAW.

Foto: Miraval a Billboard

Vedle hybridní konzole se v režii nachází také svatý grál, kompletně zrestaurovaný původní pult SSL 4000 G+. Ano – ten, na který zde nahrával například Roger Waters. Celé studio tak představuje jedinečný způsob, jak spojit to nejlepší z analogového a digitálního světa.

Foto: Miraval a Billboard

Live room určená pro nahrávání nabízí sekundový dozvuk (ideální pro většinu žánrů) a organický bohatý zvuk, o nějž se stará směs původních kamenů a dřeva na stěnách.

Budova dále obsahuje tři střihové kabiny pro video a zvuk, dozvukovou místnost, umělecký salon, produkční kanceláře, kuchyň a „sklad“, ve kterém se vedle dalších hudebnin nachází také Quintardova sbírka více jak 170 raritních mikrofonů.

Foto: Miraval a Billboard

Za celé provedení a futuristický vzhled studia včetně všech detailů zodpovídají skutečně Pitt s Quintardem.

Studio se za krátkou dobu svého znovuotevření dočkalo i prvních klientů. Režisér David Fincher zde sestříhal film, zatímco Pittův dlouholetý přítel, baskytarista Red Hot Chili Peppers Flea, se sem přijel odreagovat před aktuálním celosvětovým turné kapely. Prvním, kdo by v současné době měl ve studiu natáčet svou desku, je královna R & B – samotná Sade, či Till Lindemann z kapely Rammstein. To je celkem slušný start. :-) Nicméně studio má být komerční, otevřené široké veřejnosti a ceny jsou prý „lidové“. Ovšem to říká Brad Pitt, který celý tento malý-velký technický zázrak vybudoval za necelý rok.

Je potěšující vidět vznik či návrat takto ohromného studia klasického stylu v dobách, kdy je trend spíše opačný a desky si natáčíme v obýváku. Držme palce a doufejme, že si Brad po nekonečných hodinách za pultem udrží figuru. :-)

Damien Quintard

Ten už v pouhých jednatřiceti letech spolupracoval s takovými osobnostmi, jako jsou Brian Eno, Parcels, L'Impératrice či Arca, a etabloval se také v produkci klasické hudby. Získal cenu Emmy za mix zvuku pro slavnostní zahájení evropských her v Baku v roce 2015 a založil pařížskou produkční společnost The Mono Company a SoundX, jež se zabývá inovátorstvím zvukových technologií. Pomohl s rozvojem formátu Dolby Atmos, díky čemuž se The Mono Company stalo prvním studiem s touto certifikací. Loni na tento seznam přibylo také Miraval Studios, které spoluzakládal.

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře