logo Disk

Martin Hájek: Mít tak RØDECaster Pro dřív, vše by bylo jednodušší! Zkušený rádiový producent otestoval malé, plně integrované přenosné produkční a podcastové studio.

Dostává se mi do ruky další krabička, kterou kdybych měl na začátku devadesátých let, kdy jsme začali “dělat” rádio, bylo by to pravděpodobně mnohem jednodušší. Na druhou stranu je pravda, že bychom k ní asi krom mikrofonů nic nedokázali připojit. Takže o čem to tady vlastně mluvím? Jmenuje se to RØDECaster Pro.

Kategorie: Studio - Recenze
Martin Hájek | 20. srpna 2019

Nebudu tady popisovat parametry, jak a kde se co nastavuje. To si každý najde v bezpočtu popisů přístroje. Dělal jsem si poznámky, když jsem to poprvé strčil do sítě, a přesně to bude předmětem tohoto článku.

V první řadě mě zaujal šroubovací konektor napájení. Jeho výhodou je to, že když si drknete do stolu a náhodou zavadíte o kabel, svou práci můžete lehce ztratit. To se tady nestane a ani se nestane, že byste konektor špatně zastrčili. Bez zašroubování prostě nejde napájení. 

Na první "dotek"

Pak jsem přístroj nastartoval. Hned na první pohled mě zaujal poměrně velký display. Aniž bych před tím četl návod, automaticky jsem na něj sáhl a ani na vteřinu mě nenapadlo, že by nebyl dotykový. Přehledné menu pro nastavení nejrůznějších presetů na mikrofony a ostatní vstupy jsem projel během jedné či dvou minut. Vše najdete na pár dotyků. Žádné dlouhé hledání. I bez návodu! Do menu jednotlivých mikrofonních vstupů se dokonce dostanete jedním tlačítkem nad každým potenciometrem. Tady si snadno navolíte typ mikrofonu a gain vstupu, můžete použít kompressor, gate, De-esser, High-pass filter a dokonce tady najdete i preset, který vám pomůže s barvou vašeho hlasu. Tyto funkce donedávna neměly ani profesionální odbavovací stoly a nastavení zvládne opravdu i batole. 

Co mě opravdu zaujalo, je osm padů, kam si můžete přes počítač nahrát jingl (znělku), podkres nebo jakýkoliv další zvuk, který by dokreslil vaše vysílání, váš podcast. I tyto pady mají samozřejmě samostatný potenciometr, takže si řídíte úroveň na celém balíku samostatně. Škoda, že nemají ještě možnost rozdělení na banky. Ale i tak je pro tento záměr osm padů dostačujících.

Jednoduše, rychle, přehledně...

Velmi praktická je možnost připojení tabletu nebo chytrého telefonu přes Bluetooth. Nastavení bylo tak jednoduché, že jsem začal mít pocit, že už umím opravdu všechno. Na telefonu jsem si našel nastavení Bluetooth a po aktivaci v RØDECasteru jsem jen přiřadil zařízení a bylo to. Na zkoušku jsem vytočil svojí ženu, tedy nemyslím jako naštval, ale navolil její číslo a už jsem si s ní povídal jako do vysílání v rádiu. Žádný telefonní hybrid, krabička na simku a složité nastavování zpětné vazby a podobně. Nic takového. Takže se ukázalo, že tohle zařízení by užil kdokoliv, kdo potřebuje třeba jen nahrávat rozhovory přes mobilní telefon. 

Na zadní straně zařízení jsou jednak 4 mikrofonní vstupy XLR, dále výstup na monitory, ale také vstup na mikro sd kartu. Zastrčíte a nahráváte. A nepotřebujete k tomu vůbec počítač. Nicméně USB pro připojení počítače na zadní straně samozřejmě je. Zprvu jsem tomu nevěnoval žádnou pozornost, zajímala mě spíš stránka RØDECasteru Pro jako přenosného studia, ale pak jsem si říkal, že připojit můžete i notebook a tak jsem to udělal. A dobře jsem udělal. Ukázalo se, že zařízení umí poslat nejen smíchaný signál všech použitých vstupů, ale i jednotlivé kanály samostatně. Takže nahráváte, odbavujete a pak zjistíte, že s tím nejste celkově spokojeni. Žádný stres. S RØDECasterem to zase až tek nevadí, protože si to v počítači prostě dotvoříte k obrazu svému.

Přečtěte si také:

RØDECaster Pro: Malý technický zázrak pro vysílání rádia

Chtěli jste být někdy moderátorem rádia? Nebo jen tak vypouštět do světa své hluboké myšlenky? Teď máte možnost, jako nikdy dřív! Australené vyrobili zařízení, které budete milovat…

Drobnosti, které dotváří celkový dojem. 

Sluchátka: I při zatížení všech čtyř sluchátkových výstupů neklesne jejich hlasitost. Nehledě na fakt velice nízkého šumu i při vyjetí všech vstupů nebo maximálním zesílení sluchátek.

Podsvícená tlačítka: Možná jsem právě tímhle měl začít. Když jsem přístroj zapnul, všechna tlačítka svítila jako by byla zapnutá. Je to ale jen klam. Abyste mohli na RØDECasteru pracovat i večer při mírném osvětlení, jsou všechna tlačítka podsvícena a jejich svit si můžete přizpůsobit tak, jak vám to bude pro oči příjemné. 

Závěrem bych chtěl napsat, že již 25 let pracuji v rádiu jako moderátor. A dodnes se setkávám jak při vysílání, tak hlavně při přípravě pořadů dopředu s problémy typu: nedostatek mikrofonů, nelze nahrávat stopy mikrofonů samostatně, problémy s nastavením hybridu na telefon… je toho bezpočet. A tahle malá krabička šoupne mnohá “studia” do kapsy. A za ty peníze? Neváhal bych ani minutu!

Martin Hájek
moderátor, dj, skladatel, producent a majitel nahrávacího studia Prorecords
www.prorecords.cz

Přečtěte si také:

Recenze: RØDE Microphones - RØDECaster Pro (Audiozone.cz)

"V dnešním testu máme zařízení, které se také vymyká běžnému mainstreamu. Jedná se o oblast podcastů, tedy audio nahrávání hlasových komentářů, zpráv apod. V našich končinách podca…

RODE Microphones představují softwarovou novinku RODE Connect

RØDE Connect nabízí intuitivní, plně vybavené nahrávací rozhraní inspirované podcastovým produkčním studiem RØDECaster Pro. Je schopen připojit až čtyři mikrofony NT-USB Mini k jed…

RODE Microphones: RODECover Pro

Australská značka RØDE představila další z řady bohatého příslušenství pro svoji podcastovou konzoli RØDECaster Pro. Čirý ochranný kryt RØDECover Pro vyrobený z vysoce kvalitního p…

„Gadget“ RØDE VESA Mount zásadně zlepší vaše „workflow“

Mohla by to být opět jedna z nejkratších recenzí na světě. Stačilo by napsat – pokud to potřebujete, funguje to – kupujte. Ostatně co více očekávat od stojánku pod mix, že?…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře