Desetiletá záruka a žádná Čína
Všechny mikrofony RODE, nejen ty z M-série, jsou navrhovány a kompletně vyráběny přímo v Austrálii, kde je dohlíženo na maximální kvalitu výroby. Za tou si ostatně značka RØDE stojí, což jasně dokazuje i to, že na své mikrofony poskytuje záruku 10 let a na model M1 pak dokonce záruku doživotní. Ostatně, o výrobě RØDE mikrofonů se můžete dočíst více v reportáži časopisu Muzikus.
Kus železa
Pódiové mikrofony RODE M-série vynikají ještě jednou vlastností, a tou je obrovská odolnost. Všechny modely mají robustní kovové tělo, které dokáže odolat i pádům nebo drsnějšímu zacházení. Velmi dobře padnou do ruky a díky příjemné váze kovového těla také poznáte, že držíte v ruce opravdu kvalitní kus mikrofonu.
Právě odolnost byla jedním z důvodů, proč si mikrofon RØDE M1 vybral i beatboxový světoběžník Dub FX. Čeho dalšího si na mikrofonu cení? Podívejte se na video.
Pětice univerzálů
M-série mikrofonů RODE obsahuje celkem 5 produktů: dvojici dynamických a trojici kondenzátorových modelů, které jsou určeny především pro pódiové použití, ale díky své zvukové kvalitě najdou uplatnění i ve studiu. Jak znějí vybrané modely při náběru vokálů nebo různých nástrojů si můžete dokonce hned poslechnout díky unikátní aplikaci SoundBooth, kterou značka RODE poskytuje. Přímý odkaz do tohoto "zvukového stánku" jsme přidali i k jednotlivým mikrofonům, které si teď představíme blíže:
M1 a M1-S
je dvojice vokálních mikrofonů osazených dynamickou kapslí s kardioidní směrovou charakteristikou a vestavěným POP filtrem (mřížka kolem snímací kapsle). Oba modely mají velmi dobrou odolnost vůči zpětné vazbě a nízkou úroveň manipulačního šumu. Díky těmto kvalitám a pořizovací ceně patří mezi nejoblíbenější vokální mikrofony na trhu.
Modely se liší pouze tím, že verze M1-S obsahuje vypínač, kdežto verze M1 vypínač nemá.
Jak zní mikrofon RODE M1 a M1-S? Poslechněte si je v aplikaci SoundBooth.
Čím jsou specifické dynamické mikrofony a jak fungují? Odpověď na tuto i další otázky vám nabídne náš videoseriál "Vše o mikrofonech", konkrétně jeho druhý díl.
M2
je třetím vokálním mikrofonem M-série, ovšem v tomto případě jde o mikrofon kondenzátorový. Díky hyperkardioidní směrové charakteristice a tudíž ještě vyšší odolnosti vůči zpětné vazbě je M2 výbornou alternativou k dynamickým mikrofonům. Integrovaná technologie pro snížení manipulačního hluku navíc zaručuje bezproblémovou funkčnost i v těch nejhorších podmínkách, které si při živém hraní dokážete představit.
Poslechněte si mikrofon RODE M2 v aplikaci SoundBooth.
Co je kardioidní směrová charakteristika?
Směrová charakteristika je označení způsobu, jakým mikrofonní kapsle snímá přicházející zvuk. Kardioidní nebo také ledvinová charakteristika znamená, že mikrofon snímá s nejvyšší citlivostí zvuk, přicházející do mikrofonu zepředu v jeho ose a naopak citlivost snímání zvuků přicházející ze stran (mimo osu) je potlačena. Mikrofony s kardioidní směrovou charakteristikou jsou tak velmi odolné vůči zpětné vazbě a proto oblíbené při živém zvučení.
M3
M3 je stejně jako předchozí M2 osazen kondenzátorovou kapslí a díky své univerzálnosti se řadí k vůbec nejvyhledávanějším mikrofonům na trhu. Nabízí možnosti napájení pomoci 9V baterie přímo v těle mikrofonu, což je ideální všude tam, kde není možnost napájení phantomem přímo z mixu. Je použitelný pro snímání vokálů, akustické kytary a díky přepínači útlumu citlivosti ve dvou krocích (-10dB a-20dB) umožní i bezproblémové snímání hlasitých zvukových zdrojů jako kytarový box nebo bicí. Je vhodný také pro moderátory. Výhodou je i High-pass filtr pro omezení nežádoucích nízkých frekvencí a manipulačního hluku.
Jak zní jednotlivé nástroje snímané mikrofonem RODE M3 si také můžete poslechnout v aplikaci SoundBooth.
Čím jsou specifické kondenzátorové mikrofony a jak fungují? I tuto odpověď vám nabídne náš videoseriál "Vše o mikrofonech", tentokrát díl číslo tři.
M5
M5 je kompaktní kondenzátorová „tužka“ s kardioidní směrovou charakteristikou, nízkým provozním šumem a širokým frekvenčním rozsahem. Je perfektní volbou jak pro studiové nahrávání, tak při ozvučení na pódiu. Lze ho použít na řadu akustických nástrojů, sborů, nebo všude tam, kde situace vyžaduje nasazení malomembránových kondenzátorových mikrofonů, a to buď jednotlivě nebo ve stereo páru.
Chcete se dozvědět více?
Pavol Behún
Pavol se dlouhodobě věnuje studiovým mikrofonům a pódiovému vybavení pro kytaristy, klávesisty i další hudebníky. Jako dlouholetý kytarista a zkušený producent má k těmto produktům velmi blízko.
Kontaktovat jej můžete na rode@disk.cz.