Na začátku jsme všichni museli řešit nespočet technických problémů a zažít si některé obvyklé začátečnické přešlapy. Možná se s takovými chybami potýkáte také, aniž byste si to uvědomovali, nebo si naopak myslíte, že jste jediní, komu se tyto problémy opakovaně stávají.
>>>Buďte kreativní a zkuste různými syntézami vyrábět nové a zajímavé barvy. Vysvětlíme vám, na jakém principu každá ze syntéz funguje a inspirujeme k tomu, abyste si formou hry a zábavy vytvořili vlastní rejstříky.
>>>Delay, ozvěna je efekt, který může vypadat na první pohled velmi jednoduše. Ale jak v profesionálním, tak domácím studiu s ním můžete překrásně čarovat. Jen je dobré vědět, jaké parametry nastavujete a jak nastavení zapadá do písničky.
>>>Určitě jste se setkali s tím, že převod do “hubenějšího“ formátu MP3 jedné skladbě ublížil více, zatímco druhé se příliš nedotkl. Čím to je? Mohu se zcizení při psaní, aranžování a mixování písničky vyhnout?
>>>Dokázat „vytunit“ nástroj tak, aby byl patřičně ostrý, ano moc, ani málo, není úplně snadné. Ještě větší dřina je to při masteringu s nahrávkou. Dá se ostrost, jako psychoakustický parametr nějak měřit a číselně vyjádřit? Dá. A pokud se seznámíte s výpočtem či křivkou, můžete ji dokonce od oka rychle porovnávat např. na třetino oktávovém filtru.
>>>Slyšíme výšku tónu stejně, jak nám ukazují měřáky? Nezní melodie či harmonie posunuté na správných místech mírně nahoru či dolů mnohem lépe? Existuje řada faktorů, které lidský sluch ovlivňují. Podívejme se, jak je využít při nahrávání, ale i mixu.
>>>Mixování hudby není jen o tom vyrobit co nejnadupanější mix, co pořád tlačí a zahltí prostor. Mělo by být prvotně o tom, donutit posluchače úměrně přemýšlet a vzbudit v něm požadované emoce. Podívejme se, jak při poslechu hudby funguje lidský mozek a jak s ním může zvukový mistr pracovat.
>>>Když mixujeme nebo mástrujeme, slyšíme stejně, jak nám ukazují programy a měřáky? Lidský sluch disponuje totiž pahy citlivosti, které fungují v různých kmitočtových i dynamických hladinách jinak. Proto senzorickou hlasitost měříme ve fónech. A do hry vstupuje řada dalších užitečných parametrů a jednotek. Zabývá se jimi psychoakustika.
>>>Dokážete rychlým pohledem na spektrum poznat, jaké obsahuje barvy? Kde je volno a můžete prostor zahustit a kde vás už clona nepustí? Víte, které barvy se dobře pojí či doplňují a které naopak mezi sebou perou? Osvojte si i vy tyto dovednosti!
>>>Milan Vyležík patří mezi vyhledávané lektory kurzů Deccart. Zároveň je velmi dobrým baskytaristou hrajícím v big bandu a sboru Ostrava Zpívá Gospel. A protože v době koronavirové nechtěli sedět jen tak za pecí, on line na mobily a tablety natočili video se 100 zpěváky. Milan dával dohromady audio stopy.
>>>