logo Disk

Nahráváme ve zkušebně se zvukovou kartou ESI U168 XT Recenze studentky audio-inženýrtsví, Anety Mikuláškové

Jaký zvuk má písnička folk-punkové formace Cigarety nahraná ve zkušebně na audio kartu ESI U168 XT? A jak vůbec převodník funguje? Na zoubek se mu podívala drsná rockerka a audio inženýrka Aneta Mikulášková.

Kategorie: Studio
Ondřej Jirásek | 27. srpna 2017

Své „studio“ tahám s sebou

Když to vezmu popořadě, karta je na zařízení se 16-ti vstupy cenově velmi dobře dostupná a skladná. Není sice do racku, ale upřímně to považuji spíše za plus. Má velice pěkný oblý design a cihlově oranžovou barvu, takže ji snadno rozpoznáte v záplavě jiné černé zvukové techniky. Snad jen jediným drobným nedostatkem jsou odstávající RCA konektory, které by se mohly při přenosu poškodit.
Na předním panelu se našlo místo i pro 2 sluchátkové výstupy, každý se samostatným potenciometrem hlasitosti a vypínačem. Jelikož si své skromné „studio“ tahám většinou s sebou na různá místa, ocenila jsem výhodu těchto výstupů, kdy ve zkušebně zkrátka nebyly dobré reproduktory a půjčování si sluchátek mezi více lidmi bylo po hodině už opravdu nepohodlné.

Instalujte aktuální drivery ze stránek ESI

Tahle oranžová karta je novinka, na internetu se dosud neobjevily žádné recenze, tutoriály a manuál přiložený k produktu je stručný. ESI U168 XT nespadá do kategorie plug-and-play a vyžaduje napájecí adaptér. Dva večery jsem si zabojovala s instalacemi driverů, protože software na přiloženém DVD mi DAW zkrátka nerozpoznal. Poučka stahovat nejaktuálnější verzi tady platí dvojnásob. Naštěstí na stránkách byl snadno přístupný, jen nejnovější verze AVG free s ním měla problém.
Po odpojení od internetu mi konečně v toolbaru zablikala nová ikonka ESI s odkazem na panel se softwarovým ovládáním hlasitostí jednotlivých vstupů i výstupů.

Drivery lze nalézt na: http://download.esi-audio.com/?w=esi&p=96&g=2&l=en
S podporou pro WIN (Vista, 7, 8.1, 10) i Mac OS X

Každý z mikrofonních vstupů má svůj vypínač i indikaci

Samo nahrávání už šlo jak po másle. Nutno podotknout, že každý z mikrofonních vstupů má svůj vypínač, což jsem ocenila při zapínání a vypínání napájení +48V. Phantom napájení lze také zapnout na těchto vstupech jednotlivě, nemusíte tedy z různých důvodů manipulovat s ostatními vstupy, kterých se to netýká. Světelná VU LED indikace se rozsvítí u každého vstupu po zapnutí. Se třemi barvami - zelenou oranžovou a červenou se stala cenným pomocníkem, jelikož neukazuje jen PEAK, ale i celkovou úroveň.

První ukázkou nahranou na ESI U168 XT je krátká píseň v klasickém obsazení bicí souprava, baskytara, dvě elektrické kytary a zpěv. Bicí soupravu jsme snímali dynamickými mikrofony značky AUDIX do čtyř stop. Kopák samostatně, 2x overhead v konfiguraci XY a snare vrchní blánu zároveň s hi-hat. Obě kytary a baskytara byly zapojené do Hi-Z vstupů na zvukové kartě, stejně tak i zpěv.

Další ukázkou poté je nahrávka španělské kytary známého tématu Godfather na jeden kondezátorový mikrofon NT2-A s kardioidní charakteristikou ze zhruba metrové vzdálenosti před rezonančním otvorem.

Třetí a čtvrtou ukázkou je part elektrické kytary snímáné přes linku.

Nabušený folk-punkový zvuk

Nahrávala jsem brněnskou folk-punkovou skupinu Cigarety, takže jsme i celé nahrávání pojali punkovějším stylem. Kapela se skládá původně ze čtyř členů a má stejné obsazení jako Rozsypané Glukometry, kde si akorát kluci přehodili nástroje mezi sebou a svoji tvorbu se rozhodli zařadit pod jiné jméno, aby si sami sobě nekazili pověst. Veškerá tvorba od Cigaret vychází z reálných situací nebo se inspiruje reálnými lidmi (převážně známými) a baví jednoduchým a prvoplánovým humorem. Jelikož bubeník je dlouhodobě pracovně v Norsku, ujala jsem se v této nahrávce bicích já. Štěpka byla původně narozeninová píseň pro stejnojmennou oslavenkyni. 

Zvukové karty ESI jsou určeny pro běžné muzikanty, kteří nemají peníze na drahá zařízení, ale přesto hledají kvalitní zvuk. Zkrátka do zkušeben, učeben, domácích studií, na cesty ad.

Pozor na zahřívání

Zvuková karta se trochu zahřívá, nedoporučuji na ní tedy nic zbytečně nechávat ležet. Narazila jsem na jediný problém, při připojování zvukové karty mi dvakrát po sobě spadl Windows a přiznám se, že nevím, kde byla chyba. Jedna z možností je, že jsem měla zapnutý vstup, připojené jsem to měla na jiné USB, anebo to prostě můj notebook momentálně nezvládl. Po třetí už se mi to nestalo a v průběhu práce vše běželo 100%ně. Opět platí pravidlo, sžít se s novým přístrojem a být trpělivý.

Profesionální zvuk za velice dobrou cenu

Jako vždy záleží na Vás, co od zvukové karty budete očekávat. ESI U168 XT nabízí velice kompaktní řešení s profesionálním zvukem za velice dobrou cenu, která se odvíjí i od docela malého jména firmy ESI na trhu. MIDI rozhraní je téměř nutností. V instalačním DVD navíc naleznete jako bonus balíček softwarů od Audified a Stanton. Karta je spolehlivá a má velice dobrý zvuk aza dobrou cenu!

Někomu by nemusel stačit počet XLR vstupů, jinému zase nevadí řešit jejich nedostatek přes redukce. Já jsem v tomto případě nahrávala maximálně na čtyři mikrofony a naopak jsem velké množství TRS vstupů využila poté na syntetizéry. Pokud ovšem je toto pro Vás podmínkou k výběru nové zvukové karty, je potřeba si připravit více peněz a více místa.

Zajímavé odkazy:

http://esi.disk.cz

Technické údaje

 • 16 input / 8 output 24-bit / 96kHz USB 2.0 Hi-Speed 24-bit Audio Interface
 • 4 professional microphone preamps with +48V phantom power support
 • 2 Hi-Z high performance instrument inputs with 1/4" connector
 • digital S/PDIF input with RCA connector
 • digital S/PDIF output with RCA connector
 • supports up to 24-bit / 96kHz
 • 16 line inputs with balanced 1/4" TRS connectors
 • 8 line outputs with balanced 1/4" TRS connectors
 • 2 independent headphone outputs with 1/4" stereo phone connector
 • separate stereo mix output with integrated monitoring mixer controlled on front panel
 • ADC with 107dB(a) dynamic range

 • DAC with 112dB(a) dynamic range
 • 16 channel MIDI I/O with one MIDI input and one MIDI output
 • powered by included DC power supply
 • supports Windows Vista, Windows 7, Windows 8.1 and Windows 10 with ASIO 2.0, MME, WDM and DirectSound incl. DirectWIRE support
 • supports Mac OS X (10.7 and above) via CoreAudio USB audio driver
 • includes license of Deckadance LE from Stanton
 • includes Bitwig 8-Track digital audio workstation software
 • includes license of inTone 2 ESI Edition from Audified
 • dimensions roughly 45.0cm x 14.5cm x 4.5cm

Zajímavé odkazy: http://www.esi-audio.com/products/u168xt/

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře