logo Disk

Native Instruments Traktor Pro 3: Co o něm zatím víme? Dostupné indicie k nové generaci vlajkové DJ aplikace od Native Instruments

Mezi mnoha ohlášenými novinkami Native Instruments je jedna tak trošku skryta, ale určitým způsobem z nich nejvíce vyčnívá – léta očekávaná a dlouho vyhlížená třetí generace DJ softwaru Traktor Pro. Oficiální odtajnění trojkového Traktoru je plánováno na 25. září. Na co nového se můžeme podle nejnovějších indicií pravděpodobně těšit?

Kategorie: DJing - Aktuality
DJ Cruz | 13. září 2018

Plný Traktor Pro 3 společně s konzolemi S2 a S4 MK3

Jedna z mála věcí, která je už teď, 14 dní před oficiálním představením nové verze Traktoru, naprosto jistá. Přesto, že obě konzole se svojí koncepcí v generaci MK3 liší více než dříve, obě dostanou do základní výbavy plnou verzi Traktor Pro 3, se všemi jejími funkcemi, výbavou a vůbec vším, co o něm NI už nyní říká:

„Traktor Pro 3, plná verze DJ softwaru, který je součástí nových DJ kontrolérů řady Traktor Kontrol, je nejstabilnější ze všech historicky vydaných verzí aplikace Traktor a má znatelně lepší zvuk díky novému „Elastique V3 stretching engine". Z hlediska designu se uživatelské prostředí dočkalo příjemného redesignu a zjednodušení pro lepší využití v klubovém prostředí, ovšem jeho intuitivnost, která vyhovovala spoustě umělců zůstala zachována. Z hlediska funkcionalit je novinek a vylepšení o poznání více.

Každý kanál v Traktor Pro 3 nyní obsahuje Mixer-FX knob k ovládání efektů i filteru, který je vynikající pro perfektní přechody nebo build-upy.  A DJové využívající k hraní exetrní mixpult mohou nyní posílat "neprocesovaný" zvuk z Traktoru přímo do pultu díky novému režimu, který "obchází" interní softwarový mix."

Redesignováno! Nové uživatelské rozhraní

TRAKTOR PRO 3 v tzv. čtyř-deckovém módu

Uživatelé a fanoušci Traktoru se po dlouhá léta dožadovali aktualizace uživatelského rozhraní. S třetí generací Traktoru je nyní konečně dostanou. 3x hurá! Kompletní grafika byla ztmavena, zjednodušena, zpřehledněna - prostě přiblížena ostatním produktům NI a především lépe přizpůsobena využití v klubovém prostředí. Mnoho prvků je inspirováno také rozhraním Maschine SW!

Stems Deck – Inspirováno Maschine

Stems Deck – Inspirováno Maschine :-)

Traktor PRO 3 s virtuálním mixem, ten samozřejmě chybět nebude!

Traktor Pro 3 s virtuálním mixem - ten samozřejmě chybět nebude!

FX Mixer

Mix sekce se dočká kompletní přestavby a to je dobrá zpráva, co myslíte? Každý deck/kanál v Traktor Pro 3 bude mít individuální FX Mixer sekci inspirovanou DJM pulty od Pioneeru. Ovládací knob FX, který analogicky najdete i na hardwarových MK3 kontrolerech, má navíc ještě mnoho dalších efektů, které můžete zvolit. Podobně jako tomu bylo v Marco FX u Traktor 2.6, nyní se ale ještě podobá klasickým klubovým pultům.

Zatím si však bohužel nejsme jisti, jak budou tyto FX jednotky pracovat s externími zařízeními a jestli budou např. MIDI mapovatelné. Vše se pravděpodobně dozvíme až koncem září.

FX mixer jednotka na Traktor Kontrol S4 MK3

FX mixer jednotka na Traktor Kontrol S4 MK3

Nový algoritmus

V jádru každého digitálního DJ softwaru musí být, prostě a jednoduše, výkonný algoritmus, který dokáže pracovat se skladbou v reálném čase (zrychlování, zpomalování…) a současně zachovat maximální kvalitu zvuku. V novém Traktor Pro 3 se údajně objeví nejnovější verze Elastique V3 stretching engine od Zplane. Těžko můžeme říci, jak zásadní bude tento uprgade, nicméně očekáváme totální stabilitu software samotného a absolutní vyladěnost.

Na ukázku se můžete podívat zde:

Reverse playback        

Dost možná i díky novému enginu bude nový Traktor umožňovat přehrání celé skladby v opačném, tedy reverzním, směru. Většina DJ softwarů sice tuto funkcí má, ovšem jen několika vteřinovou. Proti předchozímu Traktoru Pro 2, který ji neměl, ale určitě bude vítaným doplňkem – tedy pro ty, kteří reverse playback ve svých setech používají.

Mix bypass?

Potřebujete prostě obejít jakékoliv interní zpracování zvuku vaší skladby a poslat ji přímo do zvukovky vašeho mixpultu? Přesně tohle vám nový Traktor Pro 3 umožní - poslat "netknutý" zvuk bez jakéhokoliv interního processingu přímo z SW do zvukovky/mixu.

Traktor SCRATCH integrován?

Ano, je to tak! Traktor Pro 3 se již nebude rozlišovat a rozdělovat na dvě verze – PRO a SCRATCH – ale bude pouze jedna, která bude umět vše, tedy i práci s DVS. Budete tak moci použít jakékoliv kompatibilní zařízení (kontroler, přehrávač, kartu …) jako Traktor Scratch! Nic dalšího nebude třeba. Skvělá novinka, co myslíte?

A co víc?

Pravděpodobně nám toho nový Traktor Pro 3 přinese mnohem víc, nechme se ale překvapit a počkejme si na konec září :-)

Přečtěte si také:

Native Instruments: Traktor Kontrol S2/S4 MK3

Legendární kontrolery Native Instruments Traktor Kontrol S2 a S4 se vrací ve verzích MK3! Oba modely prošly kompletním redesignem. Menší model S2 MK3 zaujme především zjednodušeným…

Kde koupit kontrolery Traktor kontrol S2/S4 MK3?

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře