logo Disk

Proč si pořídit USB mikrofon? Je stejně kvalitní jako mikrofony studiové? Podle čeho jej vybírat?

Vysíláte na netu? Na facebooku? Anebo prostě pořizujete mobilní nahrávky v terénu? Nechce se vám tahat zvukovka nebo ji i složitě doma připojovat k počítači? Přemýšlíte, že si pořídíte USB mikrofon? Ale je stejně kvalitní jako ty ostatní? Podle čeho se rozhodnout?

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Ondřej Jirásek | 25. října 2018

Ušetříte za zvukovou kartu

USB mikrofony jsou koncipované tak, aby nahradily zvukovou kartu. Je to vlastně mikrofon a zvukovka v jednom těle - zařízení. Stačí je zapojit do USB slotu a už běží. Přístroj je napájen energií z počítače či tabletu, tj. ušetříte navíc za adaptér.

Tip 1: Pozor, zkontrolujte si, že kvůli napájení nebudete muset kupovat speciální redukci, bez které vám některý USB mikrofon nepoběží!

Mikrofon M-Audio Uber Mic má všechny důležité ovladače na svém těle.

Pro co jsou USB mikrofony určeny?

Pokud se týká zvuku, hlavně pro to , co u počítače, notebooku či tabletu nejčastěji děláte: pro natáčení mluveného slova nebo zpěvu. Můžete však točit i nástroj, ať je to např. kytara, ale třeba i dřevěný nebo žesťový dechový instrument ad. Můžete zaznamenat i větší těleso, ale zkrátka jen na jeden mikrofon, tj. pravděpodobně ambientně – na dálku a s přítomným dozvukem místnosti. Nejvíce se však USB mikrofon hodí pro živé vysílání prostřednictvím počítače nebo k záznamu hlasu do "kompjútru".

Tip 2: Když už budete mít co do spektra široký a co do citlivosti „jemný“ mikrofon, ohlídejte si hluk počítače nebo notebooku – především větrák. Bude-li hlučný, bude prosakovat do užitečného signálu a kazit jej.

Takhle, prosím, NE! Zvuk přes mikrofon v počítači je ostuda!

Jakou směrovou charakteristiku?

Standardně bývá kardioida – srdcová charakteristika, která nejsilněji zaznamenává na nulové ose zepředu a eliminuje- ztišuje signály přicházející z boku a zezadu. Řada USB mikrofonů však nabízí charakteristiky další: osmičku, kouli (všesměrovou charakteristiku) i tzv. stereo.

K USB „hendce“ iRig Mic HD jsou zdarma dodávány aplikace VocaLive, iRig Recorder i skvělý AmpliTube (s virtuálními modely legendárních zesilovačů, boxů a krabiček).

Tip 3: Pokud bývá USB mikrofon určený hlavně pro hlas a koncipován na mluvení zblízka, z cca 15-20 cm (near field nebo accent miking), vykazuje nižší citlivost.

U mikrofonu REVELATOR od PreSonus můžete nastavit 3 různé směrové charakteristiky.

Jaký frekvenční rozsah?

I USB mikrofony drží nejčastěji frekvenční rozsah v rozmezí lidského sluchu: od 20 Hz do 20 000 Hz. Určité typy mají ale často ořezané sub basy na 30 Hz a výšky na 18 000 Hz.

Tip 4: Ořezané sub basy nemusejí tolik vadit jako ořezané výšky. Ty ublíží řadě přechodových jevů u sykavek nebo tzv. úžinových hlásek.

Jakou SNR a jaký self noise?

Protože USB mikrofony nabízejí standard blízký mikrofonům studiovým, jejich vlastní šum je na velmi dobré - nízké úrovni – na např. na -15 dB i níže. Mnohem důležitější pro uživatele je ale údaj o odstupu užitečného signálu od vlastního šumu (Signal to Noise Ratio). Ten bývá u většiny na úrovni 80 dB, u některých značek však až excelentních 110 dB!! Při takovém odstupu bude signál vykreslen mnohem krystaličtěji – čitelněji.

Ergonomický fešák NT-USB Rode má na těle výstup pro sluchátka, potenciometr pro mix I/O i pro hlasitost sluchátek.

Je mi k něčemu údaj SPL?

Zjednodušeně řečeno nás informuje, jaký tlak ještě mikrofon snese, aniž by zkresloval. Pro mluvené slovo, pokud nebude spíkr šílený řvoun, postačí 110 dB.

Tip 5: Máte-li však v úmyslu na USB mikrofon nahrávat žesťový nebo bicí nástroj zblízka, hodí se vám SPL 130 či 140 dB.

Poslechněte si, jak hraje USB mikrofon MICO od Monkey Banana.

Co zpoždění – latence?

A zde vynikají USB mikrofony skvělou vlastností: problémy spojené s latencí jsou díky systému USB/ Direct Mixing minulostí. Můžete nahrávat i monitorovat s nulovým zpožděním. Uslyšíte v reálném čase přesně to, co zaznamenáváte.

V případě iRig Mic Studia potřebujete k micro USB konektoru i sadu kabelů: Lightning pro iPhone, iPad, Micro-USB OTG pro Android a USB pro PC nebo Mac.

Impedance zdířky pro sluchátka

Sluchátkové výstupy na USB mikrofonech jsou obvykle vhodné pro sluchátka s menší impedancí: i při slabším proudu dostatečně vykreslí signál. Pozor, taková sluchátka však při větším zatížení na jiném zařízení mohou snadno zkreslovat. Naopak sluchátka s větší impedancí mohou na USB mikrofonu prokazovat mnohem nižší hlasitost.

Kompatibilita

je u USB mikrofonu velmi důležitým údajem. Běžné mikrofony běží s Windows Vista, XP nebo 2000 a vyššími, u jablka potom na Mac OSX 10.1 a vyššími. Pozor, existují však přístroje, které jsou kompatibilní jen s verzemi vyššími.

USB mikrofon Hapa Banana využívá technologie back electret, díky níž má nízkou spotřebou energie.

Ovládací prvky na panelu

Budou-li na těle mikrofonu otočné potenciometry pro intenzitu a barvu signálu a budou-li bez problému fungovat, je to skutečně výhoda a silná stránka zařízení. I tak počítejte s tím, že řadu parametrů budete nastavovat a řídit SW v počítači (nasměrování do stop, spustění a zastavení nahrávání apod.).

Tip 6: Plánujete-li živé vysílání na netu či facebooku, oceníte báječné tlačítko Mute - Umlč.

Kdo výsílal živě do éteru, ocení profesionální stolní rameno, npař. PSA1 Studio Arm od Rode.

Stojan

Odtlumená trojnožka není vůbec zbytečností, stejně jako rameno pro vysílací mikrofon. A pop filter v sadě nejen potěší, ale prakticky odtlumí vaše explosíva, nebo-li výbušné hlásky p, b ad.

Přečtěte si také:

Hlas přes mikrofon v počítači? NIKDY! Pořiďte si USB mikrofon!

Vysíláte na internetu? Vytváříte voiceovery, točíte video na you tube, hrajete hry na síti? A nechcete, aby byl váš hlas zahuhňaný či zašuměný? Zkrátka nečitelný a trapný? Aby se v…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře