logo Disk

TONEX ONE aneb *emper pro všechny Nebojím se to označit za průlom v profiler technologii, tisíce aparátů a krabiček skoro zadarmo

Konečně to někdo dokázal. Drahou technologii z kemperů, fraktálů a cortexů nacpali v IK Multimedia do mini krabičky, do mini stompboxu. A cenovka je velmi příznivá. Pokud někdo chce masivně uspět na trhu, musí s cenou dolů. TONEX ONE je žhavý kandidát na úspěch.

Kategorie: Studio - Recenze | Pódium - Recenze
Tomáš Pavelka | 16. července 2024

Jak je toto možné?

Upřímně se divím, že to na trhu nebylo již dříve. Protože to, co dnes zvládají procesory v běžných mobilních telefonech, je něco, co se pomalu vymyká mé představivosti. Začít vyrábět TONEX ONE, to chtělo hodně odvahy, vizionářství, a hlavně zkušený tým techniků, programátorů a managerů. Jedna věc je nápad a druhá (podle mě daleko těžší) věc je to začít vyrábět, prodávat a nezkrachovat. Předpokládám, že v IK Multimedia čekali, jestli se chytne velký TONEX, a pak teprve šli naplno do tohoto malého TONEX ONE.

Pořád nemohu uvěřit tomu, co mám právě na stole

Mini stompbox se třemi malými a jedním velkým potenciometrem. Jeden klasický footswitch, dva jacky, napájecí konektor a USB‑C. A do toho „prcka za hubičku“ si z netu zadarmo stáhnete zvuk z MESA/Boogie za 120 000 korun a pak Soldano, Friedmann, Tone King, Riveru, Fender 68 Deluxe… Anebo krabičky, klon za 8000 dolarů jako Vemuram, Proco Rat, Tubescreamer, staré Fuzzy, Rockmann (a další profily legendárních gearů, co se již ani nevyrábějí, mega drahá boutique komba, aparáty v různém nastavení s různými repro...). 

A co profi profily?

200 jich k TONEX ONE dostanete zadarmo. Jsou i další placené „profi“ profily, ale desetitisíce profilů zdarma z Tone Netu, to je taková „megasoda“, že není nutno nic dalšího kupovat.

Jak to funguje?

Potřebujete tři věci: TONEX ONE, IK Product Manager plus zaregistrovat TONEX soft (včetně driverů). TONEX ONE můžete používat i bez registrace, tak jak to koupíte – je v tom již dvacet předinstalovaných skvělých profi profilů. Ale věřím, že takhle to nebude nikdo používat, protože to lákadlo, že si tam stáhnete zvuk zesilovače (krabičky), který nemáte doma, a přesto si na to chcete a můžete zahrát, je veliké.

Jak to hraje?

Naprosto skvěle. Můžete hrát na profil „zesilovač + reprobox“ nebo „zesilovač bez reproboxu“, „krabička + zesilovač + reprobox“ anebo jen „krabička“. K tomu máme noise‑gate, compressor a reverb (stereo). Ovládání: Volume, Gain, Bass, Mid, Treble, Gate, Comp a Rev. K okamžitému použití jsou k dispozici tři profily. Ostatní jsou schovány někde v TONEX ONE útrobách a čekají, až je povoláme. Krabička funguje ve dvou režimech: přepínání A a B profilu anebo C profil + bypass (Stomp Box Mode). Má to ladičku, a tak nějak nahrubo lze podle toho naladit. Ladička se aktivuje stiskem footswitche a jeho podržením zhruba na dvě vteřiny. 

Má to nějaké nevýhody?

Bez manuálu to úplně nejde. Krabička má jen pět ovladačů: switch, tlačítkovou střední LED a tři podsvícené trimry (potenciometry). Nemá to displej, neuvidíte žádný text ani číslo. Vše se odehrává pomocí různých barev, blikání a kombinací switchů. Každá barva a bliknutí má nějaký význam. Barev je hodně, a ještě k tomu s různou intenzitou jasu. Napočítal jsem asi 20 barev a odstínů. Takže barvoslepý muzikant bude mít docela pakárnu. Naštěstí to při připojení k PC a editaci v TONEX softu nebude tak vadit. Je to choulostivé na kvalitní zdroj, ten si musíte koupit zvlášť. Doporučuji k tomu používat i oddělovací DI box (na eliminování brumů). Pokud to budete chtít používat v kombinaci s dalšími krabičkami (chorus, overdrive, delay…), je nutnost buď zdroj s izolovanými výstupy, nebo hnát externí krabičky z baterek.

Jak snadné je ovládání TONEX ONE?

Nakonec vlastně snadné, ale až poté, když to umíte. Učil jsem se to tři dny (ne celé, asi po hodině) a musel jsem párkrát použít manuál. Přece jen jsem u digitálních efektů zvyklý na displej anebo na spoustu čudlíků s popisem. Takže stručně: když tři podsvětlené potenciometry jen svítí (například červeně), ovládají se tím basy, středy, výšky a velký „pot“ je Volume. Když blikají (do blikacího módu se to přepne středovou mačkací LED), tak zleva je to Gate, Compressor, Reverb a hlavní potenciometr je Gain. V základu jsou tři profily, ale aktivní jsou buďto jen dva, anebo je to v režimu „stomp“, kdy je aktivní jen jeden a switchem se to zapne/vypne.

Další funkce, která je docela „confused“, je zamknutí ovládacích potenciometrů. Ty se zamknou, když podržíte prostřední switch/LED na tři vteřiny; pak když s tím kroutíte, jak chcete, tak se nic neděje. To jsem omylem aktivoval a už jsem myslel, že je to rozbité… Zamknutí se může hodit, když už máte vymazlené nastavení a nechcete ho omylem změnit. Ono to totiž má aktivní funkci „autosave“, takže jakmile s tím zakroutíte, tak se zvuk uloží a hlavně potenciometry nejsou WYSIWYG (What You See Is What You Get), takže nehraje roli, kam je aktuálně natočen potenciometr, důležité je, jak to bylo uloženo.

Jak se vybírají presety přímo na TONEX ONE?

Jednoduše, ale neobvykle. Do výběru presetů se dostanete současným stiskem footswitche a mačkací LED. Střední LED má pak fialovou barvu a podsvícené potenciometry najednou každý jinou a jeden z nich bliká. Ten, co bliká, se aktuálně edituje, pod tou aktuální barvou. Když s tím otočíte, barva se změní, a tím jsme se dostali do dalšího presetu. Levý a prostřední jsou A a B, pravý je C. Pokud chceme při výběru presetu měnit gain, musíme znovu stisknout střední LED. Ta začne pomalu blikat a středovým potenciometrem lze gain nastavit. Korekce, gate, comp a reverb se mění, až když z výběru presetů vyskočíme zpět (zase současným stiskem Switch + LED). Uff… To bylo stručné, ale stejně je toho dost…

A jak se pracuje s TONEX softem a s připojeným TONEX ONE?

Je to docela zábavné. Ale taky jsem se to učil déle než pět minut. Interface je hezký, barevný, ale byl pro mě trochu nepřehledný. Popíšu stručně systém práce (s knihovnou zvuků), který mi vyhovoval. Je to rychlé a bez problémů. USB kabel do TONEX ONE (doporučuji mít nainstalované ovladače TONEX – testoval jsem na Win 11) a do krabičky jsem zapíchl přímo sluchátka. Tím lze obejít nepohodlné (pro někoho možná až velmi obtížné) nastavování zvukových karet. TONEX ONE se totiž chová jako USB zvuková karta (mám aktuálně v PC celkem tři – interní, externí USB a TONEX ONE). Pokud se zadaří a hraje vám to bez latence (se sluchátky nebo na monitory), můžete se hned věnovat stahování a nastavování zvuků (o což tady ostatně jde na prvním místě). Nejrychlejší bylo profil (z Tonex Netu přímo v Tonex softu, kde je textové vyhledávání) rovnou přetáhnout myší do jednoho ze tří slotů A, B nebo C, potvrdit „overwrite“ a hned vám začne hrát ten stažený profil (musíte mít zaregistrovaný váš TONEX ONE a mít u IK Multimedia účet, jinak se tam nedostanete). Pokud máte na pedálu vymazlené zvuky, doporučuji nejprve udělat komplet export do souboru a pak teprve experimentovat. Exporty a importy fungují spolehlivě – vyzkoušeno. Můžete si taky vytvořit adresáře a v nich sbírat kolekce oblíbených profilů.

Je to pro začátečníky?

Podle mě ne. Musíte umět dobře s PC, s ovladači, se správou USB zvukových karet a taky si umět poradit s digitálním šumem a brumem (kvalitní zdroj je nutnost a DI box také doporučuji).

Je to pro fajnšmekry a nerdy? Ano! Nekonečný seznam profilů je neuvěřitelný. Je jich aktuálně asi 25 000 a denně stále přibývají nové. 

Stojí to za to?

Ano, je to naprosto skvělá, až revoluční věc. Špička současné technologie. A za pár korun, chci to! Profily se dělají pomocí nejnovějších AI programů a výkonných PC.

Lze si udělat vlastní profily na TONEX ONE? Bohužel ne. K tomu potřebujeme kvalitní zvukovku s více vstupy/výstupy s odstupem šumu více než 100 dB, dva mikrofony a být tak trochu „nerdy“ (návod je v Tonex programu). Anebo použít TONEX Capture – speciální interface/zvukovku. Ale to by bylo na samostatný článek, já se do toho vůbec nepouštěl, i když mám zvukovku, kde by to šlo. Radši jsem stahoval profily z Tonex Netu a hrál.

Dá se s tím hrát přímo do aparátu či komba?

Ano, ale je dobré vypnout emulaci reproboxu, vypnout reverb a kompresor. Podle mě je to vhodnější na „stolní“ umístění (nahrávání doma, ve studiu…), než to vozit v pedalboardu na kšefty.

Je potřeba si uvědomit, že to na aparát nebude hrát úplně stejně jako na domácí monitory anebo do sluchátek.

Co to neumí?

Neumí to modulační efekty a delay (k tomu musíme mít další krabičky nebo procesor).

Minus?

Není k tomu napájecí adaptér. Napájení má být 9V adaptér s minusem uprostřed. Krmil jsem to běžným zdrojem (500 mA) zcela bez problému.

Koupit TONEX One na shop.disk.cz

Přečtěte si také:

Modelování aparátů a efektů v IK Multimedia TONEX

Čím více se svět modelování kytarových zesilovačů rozšiřuje, tím více se objevuje nových variant a možností. Je radost sledovat, jak výrobci přicházejí s novými nápady. IK Multimed…

IK Multimedia TONEX ONE je maličký IR profiler do kapsy

IK Multimedia nám zhruba po roce od představení pedálu TONEX a stejnojmenného softwaru nabízí zmenšenou verzi ve formě mini pedálu. Pojďme se tedy podívat, co je kromě velikosti no…

Velký trpaslík IK Multimedia TONEX ONE

Začneme hádankou: Vypadá to skvěle, hraje to skvěle. Co to je? No jasně, jsi to TY! Ještě zbývá dokořenit zvuk nějakým tím efektíkem… Což takhle zkusit TONEX ONE?

Recenze: IK Multimedia – TONEX One (Kytary.cz)

Společnost IK Multimedia je známá skvělými plug‑iny i simulacemi aparátů, které si získaly své četné příznivce napříč žánry po celém světě. Novinka s označením TONEX One ve formátu…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře