logo Disk

Průvodce nákupem AVID Pro Tools Jak na aktivaci a správnou instalaci licencí DAW software AVID Pro Tools

Uvažujete o nákupu DAW software Pro Tools, ale poněkud se ztrácíte v množství položek, typech a možnostech licencí nebo v samotné aktivaci? Pokusíme se vám stručně a přehledně vysvětlit všechny možnosti, které jsou k dispozici nejen při nákupu, ale i následné aktivaci a správě licencí. 

Kategorie: Studio - Aktuality
DISK | 26. května 2021

Dostupné verze: 

Pro Tools First – verze zdarma s velmi omezenou funkčností. Ideální pro seznámení se softwarem nebo pro opravdu základní práce s omezeným počtem stop a možností. Tato verze nebude dále předmětem našeho článku.

Pro Tools verze určená pro profesionální i hobby studia, věnující se především záznamu a mixu hudby, mluveného slova apod. Tato verze bude pravděpodobně volbou většiny z vás. 

Pro Tools Ultimate – dříve HD. Určeno pro větší studia, pracující na projektech s vysokým počtem stop. Dále pro postprodukční studia, vytvářející zvukovou složku pro film a video, včetně profesionálního dabingu. Důležitou vlastností je podpora specializovaného Avid hardware s výpočetním DSP výkonem pro efektové plug-iny a podpora prostorových zvukových formátů surround, Atmos atd.

V článku budeme používat dva výrazy, které je třeba předem vysvětlit.

 • Trvalá licence (perpetual) – jedná se o permanentní licenci, která je ale vždy omezena určitým obdobím, většinou ročním nebo dvouletým, kdy je možné ji aktualizovat (tzv. Update Plan). 
  • Příklad: Zakoupíte si trvalou licenci s ročním updatem. Po uplynutí 12 měsíců licence stále funguje, ale již nelze aktualizovat na novější verze. Toto lze vyřešit zakoupením Update Planu na další rok nejpozději měsíc po skončení platnosti stávajícího Update Planu, tedy celkem 13 měsíců od první aktivace licence. 
 • Pronájem licence (subscription) – zde je to jednoduché. Zakoupíte si dočasnou licenci např. na 1 rok včetně aktualizací. Po jednom roce tato licence přestane fungovat a je třeba koupit nové předplatné. 

Aktivace software Pro Tools

Aktivace je možná dvěma způsoby. 

 1. Na USB dongle iLok (verze USB nebo USB-C), který je vždy třeba dokoupit. Software tak může být instalován na libovolný počet počítačů a funguje vždy tam, kde je iLok v USB. 
 2. Na iLok Cloud - zde není třeba USB iLok, ale je třeba být permanentně online na internetu. Software opět může být instalován na libovolném počtu počítačů, funguje vždy tam, kde se uživatel přihásí k iLok Cloudu. 

Oba způsoby lze kombinovat a licenci přesouvat mezi iLok Cloud a USB iLok dle potřeby. 

Modelový příklad 

 1. Nákup trvalé licence Pro Tools
 2. Po uplynutí 12 měsíců končí nárok na aktualizace, software funguje dál. Možnost prodloužit aktualizace o další rok, ale pouze do uplynutí dalšího měsíce, tedy maximálně 13 měsíců od aktivace původní trvalé licence. Pokud tuto lhůtu necháte projít, software funguje dál, ale již bez aktualizací. V tuto chvíli jsou dvě možnosti, jak znovu získat aktuální verzi Pro Tools, a to začít znovu od bodu 1, tedy nákupem nové trvalé licence anebo přejít na model pronájmu, tedy Subscription. Viz bod 3.
 3. Akční nabídka přechodu z trvalé licence na 2leté předplatné

Obdobně to funguje u vyšší verze Ultimate, jen položky jsou pochopitelně jiné. 

 1. Trvalá licence
 2. Obnova aktualizací max. 13 měsíců po expiraci
 3. Přechod na pronájem

Samozřejmě i jako nový zákazník můžete vynechat trvalou licenci a jako první zakoupit rovnou pronájem software. 

Stejný model funguje i pro studenty, učitele a školy s jedinou výjimkou, že pro ně neplatí 13 měsíční lhůta pro obnovení aktualizací, mohou tedy obnovit aktualizaci trvalé licence kdykoliv po uplynutí této doby. Samostatnou kapitolou jsou síťové multilicence pro školy, ke kterým vám rádi poskytneme bližší info. 

Máte-li jakékoliv dotazy k aktivaci a licencování Pro Tools, neváhejte se na nás obrátit.

Koupit Pro Tools na shop.disk.cz

Chcete se dozvědět více?

Milan Včelař

Milan se dlouhodobě věnuje produktům pro studiovou práci, profesionální mixáž a živé ozvučení a to nejen jako zkušený produktový specialista, ale především jako dlouholetý uživatel.

Kontaktovat jej můžete na audio@disk.cz 

 

Přečtěte si také:

DAW kontrolery Avid: Usnadněte a zrychlete si práci při produkci

Při práci v DAW je snadné nechat se rozptýlit tím, co vidíte na obrazovce, namísto toho, co slyšíte. Při dlouhé práci se vaše uši snadno unaví a ztratí rozlišovací schopnost. Kontr…

Katarína Máliková: KOMPLETE je neuvěřitelný!

Katarína Máliková, slovenská zpěvačka a skladatelka se věnuje žánru world music. Kombinuje např. tradiční lidové melodie s alternativní elektronickou hudbou. Nyní si pořídila Kompl…

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře