logo Disk

Recenze: Audified STA Effects Sada plug-inů pro DAW

Jihomoravský Audified uvedl v polovině minulého roku druhou verzi svých softwarových procesorů STA Effects, založenou na simulaci elektronkového sčítacího zesilovače. 

Kategorie: Studio - Recenze
Muzikus | 29. září 2017

V čem jsou efekty STA (Summing Tube Amplifier) jiné, pro koho jsou určeny a jak se používají? Příliš mnoho českých, potažmo moravských, firem se vývojem profesionálních plug-inů do DAW nezabývá, pojďme se tedy podívat, čím muzikantskou veřejnost překvapili.

Začínáme

Z hlediska kompatibility se jedná o 32/64 bitové plug-iny (VST, AU a AAX). Jak už uvedení AU napovídá, balík je určen jak pro uživatele Windows, tak i pro (nás) jablíčkáře pracující se systémem Mac OS. S cenou skoro sto třicet dolarů se jedná o druhý nejdražší balík v ceníku Audified, dva plug-iny (pre-amp a delay) jsou k dispozici také jako samostatné licence. Jsou to tedy o softwarové efekty - plug-iny do nejrůznějších DAW. Balík jsem testoval ve formě Audio Units v nejaktuálnějí verzi Logic X PRO 10.2.4 a konstatuji, že jak stažení, tak i instalace a zalicencování proběhly příjemně svižně. Instalační archiv má ve verzi pro Mac OS okolo sto řiceti megabajtů.Svižnost a přívětivost zalicencování by měla být dnes automatickým parametrem, ale nemohu si odpustit drobné rýpnutí mimo recenzovaný produkt: Instalace plug-inů od Native Instruments nebo často mrznoucí licenční validátor bank od East West Quantum Leaps mě přesvědčují, že není od věci zmínit v tomto testu i funkční „licenční politiku s lidskou tváří“ značky Audified.Logic všechny nainstalované zalicencované jednotky napoprvé validuje, a já se tak můžu pustit do testování. Pro testování jsem použil stopy akustické kytary, pár metalových riffů, dvoje smyčky arpeggiatových lead a bass synths, sólový ženský zpěv, jednoduché rockové bicí s perkusemi, samply smyčcového orchestru a stopu sekvencerové bicí linky z jednoho roztočeného projektu.

Přečtěte si také recenzi Audified STA Effects 2.1 Mirka Píši pro protál Audiozone.cz

Co?

Jedná se o druhou verzi tohoto produktu. První verzi jsem netestoval, spolehnu se tedy na výrobcem zmíněné novinky, kterými jsou zejména přepracované uživatelské rozhraní, podpora retina displeje, přidání indikátorů Clip do VU měřáků a stabilita. Balík sestává jednak z Preampu a dále z pěti efektů: Delay, Flanger, Chorus, Phaser a Enhancer. Hlavním principem fungování efektů STA je softwarová simulace sčítacího zesilovače.

Grafika i logika ovládání všech 5 + 1 plug-inů je velmi vydařená, vizuálně evokuje rackové mašinky, které mají být unikátní kombinací digitální modulace signálu, spektrálního obohacení, delaye a modelování virtuálním elektronkovým sčítáním nelineární cestou. Naprosto bez mučení se přiznávám, že jsem spíš muzikant než teoretik akustiky, takže se víc zaměřím na to, jak se efekty používaly než na pitvání technických nuancí pod kapotou. K technologii snad jen drobně: Nepozoroval jsem, že by plug-iny byly nějak „žravé“ na výkon, bez problémů si s nimi poradila i integrovaná zvuková karta staršího MacBooku Pro Retina, zvuk byl bezproblémový i při testu na běžná sluchadla Apple.

Pre-amp

Jako první jsem otestoval nejjednodušší efekt: Pre-amp. Stejně jako ostatních pět efektů, se kterými sdílí provedení uživatelského rozhraní, má společné ovládací prvky vpravo a dole. Jedná se o: nastavení jednoho z pěti modů (Presence, Vintage, Brown, White a LoFi), míru saturace efektu, měřáky úrovně, tlačítko Bypass pro vypnutí efektování stopy a Level Out. V dolní části se nachází také společná sestava ovládacích prvků, a to: presetů Load/Save, definice barvy efektu a kalibrace. Standardní kalibrace je na úrovni -9 dBFS, možné hodnoty přenastavení jsou 0 až -24 dBFS. Vlevo je pak pro každý efekt specifičtější ovládání, u tohoto efektu je to pouze úroveň vstupu. Jako poslední je běžné servisní menu s odkazem na web výrobce a podobně.

(....)

*** Toto je zkrácená verze recenze. Její kompletní znění najdete na portálu Muzikus.cz ***

Resumé

Ačkoliv v mém případě mi stávající hlavní DAW - Logic X PRO nabízí na podobně použitelné úrovni obdobné efekty, minimálně Enhancer zapracuju do svých pracovních postupů. Při ceně okolo třech tisíc mohou být STA Effects zajímavou volbou pro uživatele, kteří používají od výrobce méně vybavené DAW. STA Effects se používají příjemně, vzhledem k technické specifičnosti si své použití určitě najdou i jinak než jen coby chvilkový experiment.

Info:

Audified STA Effects je sada plug-inů pro DAW, vyhoví většině standardů jak pro Mac OS, tak pro Windows. Obsahuje Preamp, Delay, Flanger/Chorus/Phaser a Enhancer. Cena je 3 490 Kč.

Plusy:

jednotné, přehledné, oku lahodící uživatelské rozhraní
neobvyklá technologie s nelineárním chováním procesorů
jednoduché přenesení návyků z práce s jedním efektem k jinému
produkt českého výrobce

Mínusy:

na můj zhýčkaný vkus trochu málo factory presetů
žádná lokalizace do češtiny, i web je pouze v angličtině

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

MAC: OS X 10.9–OS X 10.12
Pluginy: AAX 32b, AAX 64b, AU 32b, AU 64b, VST2 32b, VST2 64b, VST3 32b, VST3 64b WIN
Windows: 7–10
Plug-iny: AAX 32b, AAX 64b, VST2 32b, VST2 64b, VST3 32b, VST3 64b

 Pro časopis Muzikus napsal Ori Dachovský.

  

 

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře