logo Disk

Recenze: Audified STA Effects 2.1 Nová verze balíku efektů.

Boskovická firma Audified je v poslední době velmi aktivní a to je podle mě naprosto skvělá zpráva, že i v našem prostředí se dá vytvořit úspěšná firma propojující profesionální oblast a akademickou sféru (konkrétně brněnské VÚT a JAMU).

Kategorie: Studio - Recenze
Audiozone.cz | 8. srpna 2016

Po podle mého názoru velmi povedeném modelačním vintage kompresoru U73b a značně zajímavé pomůcce pro vyhodnocování mixů MixChecker, přichází druhá generace balíčku efektových plug-inů STA Effects. První generace vyšla v polovině roku 2015 a téměř přesně po roce vychází nyní verze 2.0, a velmi záhy ještě doopravená a vylepšená verze 2.1. Vzhledem k tomu, že jsem se k vyzkoušení první generace STA Effects nedostal, podívám se na produkt jako celek a nebudu se věnovat pouze novinkám druhé generace.

Co je vlastně STA?

Zkratka znamená Summing Tube Amplifier a je v podstatě základní zajímavostí celé řady. K sečtení čistého signálu a toho zpracovaného jedním z efektů totiž nedochází jednoduše lineárně, ale (jak anglický název napovídá) na modelu sčítacího elektronkového zesilovače. Můžeme tak očekávat značně nelineární chování a s tím související saturaci. To celkově dává klasickým efektům v balíku zajímavou přidanou hodnotu. Obsažené efekty jsou tyto: Delay (novinka verze 2), Chorus, Flanger, Phaser a Enhancer. Až na Enhancer se tedy jedná o efekty postavené vesměs na sčítání signálu s modulovanou verzí sebe sama, což při prosté základní realizaci nenabízí příliš velký „charakter“ - jako je tomu např. v jednoduchých efektových plug-inech přibalených v podstatě se všemi DAW softwary. Tady tedy nabízí nelineární sčítací část slušné možnosti z hlediska zajímavého a rovnou více hotového zvuku, zejména při hudebních projektech (u zvukového designu se zase může jednoduchost a nevýrazný charakter efektů hodit). K dispozici je pět módů chování elektronkového modelu, nazvaných Presence, Vintage, Brown, White a LoFi. Ty v kombinaci s plynulým ovládáním míry saturace nabízí poměrně slušný manévrovací prostor. Zejména módy Vintage a Brown umožňují slušnou saturaci bez příliš prozrazujícího „nakřupnutí“ zvuku (vlivem kratší řady generovaných harmonických), takže jsou mými favority. Rozdíly v obsahu vyšších harmonických složek můžete vidět na obrázcích. Všechny odpovídají nejnižší úrovni saturace při nastavení pracovního bodu na -12dBFS (o tom více později).

Módy Presence, Vintage a Brown

 

(....)

*** Toto je zkrácená verze recenze. Její kompletní znění najdete na portálu DJforum.cz ***

Celkový dojem

Chování všech efektů se mi líbí. V kombinaci se saturací nabízí možnost dodat stopě charakteristický zvuk a může velmi dobře posloužit při dodatečném efektování například čistě nabraných kytar nebo klávesových nástrojů, což jsou samozřejmě jen ty nejzřejmější případy. Jediné, co mi při používání tolik nesedělo, byl Enhancer. Ačkoli jeho efekt je zajímavý, tak jsem se často přistihl, že kompenzuji to, co se zvukem udělalo sčítání a saturace na STA (konkrétně např. úbytek basů u power kytar). Nejsem schopný to, jak funguje moc dobře vyhodnotit, protože se nelineární chování STA sekce nedá vypnout. To je ale jen taková drobnost, která u ostatních efektů vůbec nehraje roli, přece jen se počítá pouze výsledný zvuk. Instalace i prvotní rozkoukání proběhlo velmi hladce a záhy jsem si již díky intuitivnosti a přehlednosti nového grafického uživatelského rozhraní mohl zkoušet s efekty pracovat. Velmi snadno jsem s nimi začal vytvářet pro mě velmi zajímavé a inspirativní zvukové výsledky. Firma Audified připravila další velmi povedený produkt, který rozhodně stojí za vyzkoušení! Dodejme na závěr, že díky spolupráci s Ask.Audio je možnost získat plug-in STA Delay zcela zdarma.

Pro portál DJForum napsal Jindřich Kravařík.

 

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře