logo Disk

Recenze: Cymatic Audio uTrack24 Čtyřiadvacetistopý rekordér s USB nahráváním a funkcemi zvukového rozhraní pro počítač.

Poměrně neznámý švýcarský výrobce Cymatic Audio se zaměřuje na vývoj specializovaných přístrojů pro záznam a přehrávání vícekanálového audia. Na našich webových stránkách jsme se s jedním jeho produktem již setkali - viz recenze přístroje LR-16. Nyní se podíváme na další přírůstek, který míří do profesionálnější sféry - uTrack24.

Kategorie: Studio - Recenze | Pódium - Recenze
Audiozone.cz | 19. srpna 2015

Popis

Jedná se o přístroj ve formátu standardního racku 1U a v celokovovém provedení. Už na první pohled se zdá být velmi robustní. Jeho čelní panel oranžové barvy obsahuje postupně zleva tyto prvky: USB port (zdířka typu A) pro připojení zázamového média (viz dále), grafický podsvětlený LCD displej, otočný enkodér s funkcí Push (tlačítko) a dále trojici tlačítek pro základní ovládání funkcí Menu/Loop, Back a Browse. Hlavní části čelního panelu vévodí sekce velkoryse pojatých tlačítek transportu (Back, Forward, Play a Record), pod níž se nacházejí LED měřiče vstupní úrovně záznamu. Ty fungují buď v módu trojbarevného zobrazení pro všechny vstupy najednou ve stupních zelená (-30 dB), žlutá (-6 dB) a červená (přebuzení), nebo jako detailní 24bodový měřič jednoho vybraného vstupu nebo výstupu. Následuje potenciometr hlavních výstupů 1-2 interního DSP mixéru, případně hlavního stereofonního DAW výstupu, potenciometr regulace úrovně sluchátkového výstupu, konektor sluchátek a nožního spínače.

Zadní panel obsahuje slot pro budoucí rozšíření o sekci digitálních vstupů a výstupů, symetrické linkové vstupy a výstupy analogového signálu v provedení šesti 25pinových D-sub konektorů (formát TASCAM), hlavní výstup v podobě dvojice TRS konektorů i vstup a výstup synchronizačního signálu Word Clock (BNC konektory). Dále nabízí vstup a výstup firemního synchronizačního signálu pro kaskádování více přístrojů (mini-DIN), zdířka MIDI OUT, USB port (konektor typu B) pro připojení k počítači a LAN port (RJ-45) pro řízení uTrack24 po síti nebo upgrade firmwaru. Zadní panel uzavírá přípojka síťového adaptéru.


Režim záznamu

Cymatic Audio uTrack24 je schopen záznamu do max. 24 stop a to v rozlišení 16 nebo 24 bitů se vzorkovací frekvencí 44.1 nebo 48 kHz. Pokud se spokojíme pouze s osmi stopami, je k dispozici dokonce vzorkování 96 kHz.

Volba počtu a výběru zaznamenávaných stop neprobíhá klasicky, kdy bychom vybrali klidně na přeskáčku, která stopa bude zaznamenávána a která nikoliv, ale vždy je možno nahrávat buď ze vstupů 1-8, 1-16 nebo ze všech čtyřiadvaceti současně. Výhodnou vlastností je automatický pre-record, kdy je kontinuálně zaznamenáváno 2.7 sekundy audia. Při živém koncertu tak neuteče začátek skladby, pokud nestihneme záznam včas spustit.

Při probíhajícím záznamu je možno vkládat značky (markery), které se spolu s audiem ukládají jako metadata a lze si tak označit například jednotlivé skladby nebo jejich části. Velmi oceňuji velikost tlačítek transportu. Také díky jejich barevnému podsvětlení je v šeru jen tak nepřehlédneme.

Režim přehrávání

Přístroj lze použít také jako výkonný vícekanálový přehrávač. Pro řazení jednotlivých záběrů slouží aplikace Playlist Editor pro počítač, pomocí kterého lze pořadí dopředu připravit, přímo na přístroji to možné není. Režim přehrávače je buď vícestopý, nebo stereofonní. Vícestopé přehrávání využijeme např. při playbacku jednotlivých skladeb nebo třeba zvukové zkoušce před koncertem pro nastavení ozvučovací aparatury. Stereofonní přehrávání se zase hodí třeba pro pouštění hudby během pauzy apod. Zde máme oproti vícekanálovému playbacku navíc možnost nastavit, jestli se po přehrání souboru přístroj zastaví, nebo bude pokračovat v přehrávání nasledujícího souboru. Podobně jako u záznamu je i zde k dispozici jak pro vícekanálový, tak stereofonní režim okamžité spuštění s názvem Instant Playback. Start je pak opravdu velmi rychlý a to díky uložení úvodní části souboru do vyrovnávací paměti.

Ukládání a správa dat

Na úvod je třeba poznamenat, jak uTrack24 pracuje s portem pro pevný disk. Výrobcem je každopádně doporučeno používat disky klasické konstrukce, tedy HDD. Prakticky lze použít jakýkoliv externí pevný disk s USB 2.0 rozhraním a to s velikostí 2,5 nebo 3,5 palců a kapacitou až 16 TB.

Dalším bodem doporučení je naformátovat disk přímo v přístroji, nikoliv v počítači. Je sice použit souborový formát FAT32, ale s vlastní velikostí alokace. Nejprve mne překvapilo, že výrobce u přístroje určeného pro záznam dlouhých zvukových souborů, navíc ve velkém počtu kanálů, nepoužil například souborový formát NTFS. Pro zachování oboustranné kompatibility přenosu dat na počítače s operačními systémy Mac OS X i Windows je však tento krok opodstatněný.

Při záznamu dat je vždy vytvářen vícekanálový soubor typu Wave, který je dělen po blocích o velikosti 2 GB (chunk). K přístroji je k dipozici obouplatformní aplikace s názvem WavTool, která slouží pro sloučení vícekanálových bloků do kontinuálního pásma, současně je však vícekanálový zvukový soubor demultiplexován na jednotlivé sobory typu Broadcast Wave pro každou stopu zvlášť. Ty lze pak již jednoduše přenést do DAW aplikace pro další zpracování.

V souvislosti s portem USB jistě mnoho potenciálních zájemců napadne, jak by si uTrack24 poradil s běžnou Flash pamětí (USB klíčenka). Výrobce Cymatic Audio přímo v manuálu tuto možnost nedoporučuje, podobně jako externí SSD disky. Důvodem je především nízká přístupová rychlost, která je u USB klíčenek problematická a navíc velmi proměnlivá. Typickou vlastností všech Flash pamětí, tedy i SSD, je sice vysoká dosažitelná hodnota rychlosti zápisu náhodných dat, ale nižší výkon při záznamu a čtení sekvenčních dat, kam dlouhodobý záznam audia patří. Přístroj uTrack24 je vybaven autodetekcí připojené Flash paměti. Pokud tedy připojíme do čelního USB vstupu běžnou „flešku“, přístroj se přepne do režimu záznamu šestnácti stop v rozlišení 16-bit. Na displeji se také objeví hlášení o možnosti vzniku výpadků (drop-out). Při záznamu dat se pak skutečně občas zvýší hodnota počítadla drop-outů.

Vnitřní DSP mixér

V přístroji je dispozici jednoduchý DSP mix pro hlavní a sluchátový výstup, pomocí kterého lze monitorovat jednotlivé kanály prostřednictvím funkce Solo, měnit výstupní úroveň a panoramu. Při zvolení konkrétního kanálu máme k dispozici podrobný měřič výstupní úrovně signálu.

Režim zvukového rozhraní

Přístroj může sloužit též jako zvukové rozhraní pro počítače Apple Mac nebo PC, ale také tablety iPad. Pro Mac OS X a iOS není nutno instalovat žádné ovladače, karta se objeví jako Core Audio zařízení. Pro PC je k dipozici ASIO a WDM ovladač a navíc také aplikace, která umožňuje ovládání bezlatenčního mixu pro monitoring přímo z počítače. Ta zase není dostupná pro počítače Apple, kde je nutno monitoring řídit přímo z DAW softwaru.

Dálkové řízení

Rekordér lze dálkově ovládat pomocí zařízení Apple s iOS, tedy iPhone nebo iPad. K přístroji je nutno dokoupit WiFi přístupový bod nebo router, který se připojí k LAN rozhraní. Aplikace tak umožní komfortní ovládání všech parametrů mixu i transportu pomocí dotykového displeje.

Pro portál Audiozone.cz napsal MgA. Ing. Ondřej Urban Ph.D. Zkráceno. Plná verze zde.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře