My se dnes podíváme na model M-Track Plus, který k nám zavítal do redakce. Hlavním rysem této série je poskytnout muzikantovi jednoduché přímočaré řešení, bez zbytečných funkcí navíc. Jestli se to M-Audiu povedlo, to se dozvíte v následující recenzi.
Pro časopis Music Store napsal Ondřej Říha
Provedení
Na rozdíl od základní verze M-Track, je M-Track Plus vyroben z kovového šasi, které něco vydrží. Matný povrch, zaoblené hrany, přehledné popisky a logicky uspořádané prvky svým provedením na první pohled kartu posouvají do jiné cenové kategorie. Výhodou je i to, že čelní panel je rovný, takže lze kartu postavit na výšku a vy tak máte přehled o vybuzení signálu a indikaci na jednotlivých vstupech. Karta je napájena přes USB, takže není třeba externí adaptér. Čelní panel je rozdělen na dvě téměř shodné poloviny. Ty slouží pro připojení vstupů a jejich nastavení, zadní panel nabízí dvojici MIDI konektorů, SPDIF vstup a výstup a jeden stereovýstup. Ke kartě je dodáván USB kabel, DVD s Pro Tools Express, a to včetně iLok USB klíče a kartičkou pro stažení sequenceru Ignite, který je standardně dodáván k M-Audio produktům a zaručuje plnou kompatibilitu s využitím všech funkcí hardwaru.
Instalujeme, nastavujeme
Tentokrát to bude velmi jednoduché. Ze stránek M-Audia si stáhnete poslední verzi ovladačů a spustíte instalační soubor. Po dokončení instalace a připojení karty pomocí USB kabelu se vám v systémové části Windows objeví ikona M-Audio M-Track Plus Device Settings, která nabízí změnu samplovací frekvence (44.1 kHz/48 kHz) a nastavení velikosti bufferu, jenž udává velikost latence, vznikající zpožděním signálu mezi vstupem a výstupem karty. Nic víc nenastavujete. Ovladač karty zároveň automaticky přehodí výchozí zvukové zařízení na M-Track Plus. Pro dosažení nízké latence v sequenceru je třeba ještě stáhnout volně šiřitelný balík ASIO4ALL. Tentokrát se tedy obejdete bez složitého mixu a dalších utilit, což na druhou může být i výhodou.
Možnosti karty
Nyní je na čase se podrobně podívat na možnosti karty a přiblížit si jednotlivé vstupy. Levá polovina čelního panelu je vyhrazena pro připojení a ovládání signálu přivedený na vstup 1. K dispozici je XLR konektor pro připojení mikrofonu. Phantomové napájení je samozřejmostí, k jeho aktivaci použijete přepínač +48V. Nechybí indikace napájení pomocí zelené LED diody. Další možností je připojit na vstup pomocí TRS jacku kytaru, či jakýkoliv jiný nástroj. Přepínač MIC/LINE – Guitar vlastně určuje, zdali se jedná o pasivní vstup – tzv. DI, který musí být zesílen a nebo standardní linkový vstup, jehož signál má dostatečné vybuzení. Vstup umožňuje připojení jak symetrického, tak nesymetrického signálu. Mono signál, který zní standardně z jedné strany stereofonního výstupu můžete pomocí přepínače MONO/STEREO přepnout do mona a umístíte ho tak na střed. Přepínač nemá vliv na nahrávaný materiál, funguje pouze pro odposlech. Indikace vybuzení vstupního signálu je znázorněna čtyřmi LED diodami s napevno nastavenými hodnotami -20, -5, -3 dB a clipem. Oba vstupy nabízejí ještě INSERT vstup pro připojení externího efektu mezi předzesilovač a A/D převodník. Můžete tak procesovat signál externím kompresorem, ekvalizérem a podobně, ještě před tím, než ho nahrajete. Jak už bylo uvedeno, M-Audio M-Track Pro nabízí oproti základní verzi navíc digitální SPDIF vstup a výstup. K jeho aktivaci použijete přepínač DIGITAL/ANALOG. Ten však deaktivuje analogovou vstupní část. Z toho vyplývá, že SPDIF nerozšiřuje kartu o další vstupy, ale pouze je duplikuje a vy si vybíráte, z jakého zdroje zvuk budete nabírat. Je to trochu škoda, ale pokud vycházíme z celkové koncepce karty, dá se to pochopit.
Monitoring
Součástí karty je odposlechová část s konektorem pro připojení sluchátek a ovládáním jejich hlasitosti. Jak už bylo uvedeno, odposlech lze přepínat z mona do sterea. Zajímavostí je ale knob MONITOR MIX, který míchá vstupní signál, s výstupním signálem z karty, který je zpožděný o latenci karty.
Ve střední poloze knobu jsou oba signály ve stejné hlasitosti, změnou poměru můžete docílit nastavení odposlechu vstupního signálu tak, že vás zpoždění na výstupu karty nebude rušit. S tímto řešením jsme se už setkali i u jiných zvukových karet a funguje dobře. M-Audio M-Track Plus nabízí i knob pro nastavování hlasitosti hlavního výstupu.
Zkušenosti s kartou
M-Audio M-Track Plus fungoval bezchybně, k testu jsem nabíral zvuk z kytary, mikrofonu a linky. Knob pro nastavování intenzity vstupního signálu je v některých polohách dost citlivý. Také je třeba hlídat indikaci vybuzení karty, kdy není problém se rychle dostat do clipu. Karta v systému pracuje bezchybně, a dobře si poradí s odpojením a připojením za chodu. Ti z vás, kteří používají MIDI, ocení i to, že M-Track Plus nabízí i MIDI rozhraní.
Software
Na rozdíl od základní verze je M-Track Plus dodáván spolu s dvěma softwarovými sequencery. Ignite ocení především ti z vás, kteří se skládáním hudby teprve začínají. Poměrně netradičním pojetím skládání hudby docílíte rychle požadovaných výsledků. Intuitivní grafické rozhraní, prostředí sequenceru, které nezachází do velkých detailů, inteligentní MIDI přehrávač akordů a frází, paleta s více než 275 nástroji a výborná provázanost s hardwarem od M-Audia – to jsou hlavní přednosti tohoto dynamicky se rozvíjejícího sequenceru. Na druhou stranu Pro Tools Express nabízí osvědčenou klasiku ověřenou mnohaletou praxí. Ač se jedná je o lite verzi, Pro Tools Express poskytuje vše, co od propracovaných sequencerů můžete očekávat. Navíc k M-Tracku Plus dostáváte iLok2 USB klíč, který běžně stojí 50$.
Závěr
Jak je vidět zvukové karty M-Track Série se stále drží na trhu a získávají si oblibu mezi začínajícími muzikanty. M-Track Plus navíc nabízí robustní provedení s digitálním SPDIF připojením spolu s insert cestou pro připojení externího efektu. Bezchybné fungování a dobrá softwarová výbava – to jsou hlavní přednosti, které mohou rozhodnout pokud přemýšlíte o nákupu levné zvukové karty.