logo Disk

Recenze: M-Audio M-Track Quad USB zvuková karta s bohatou výbavou i konektivitou

M-Audio M-Track Quad je USB zvuková karta se čtyřmi audio vstupy/výstupy, MIDI konektivitou, zabudovanými inserty, USB hubem a vzorkováním 24 bitu/96 kHz.  

Kategorie: Studio - Recenze
Muzikus | 31. července 2015

V krabici najdeme kromě obligátních manuálů a spol. též DVD s Pro Tools Express včetně USB licenčního klíče. Ovladače stejně jako soſtware Ignite stáhneme ze stránek výrobce. Tento soſtware jsem zkoušel jen zběžně (přeci jen šlo hlavně o zvukovku), ale pokud s muzikou začínáte, doporučuji se na něj podívat. Některé nápady, co se týče ovládání a přístupu k nahrávání, vypadají zajímavě.

Prohlédněte si Quad ze všech stran

Karta je osazená čtyřmi vstupy, výstupy i inserty, odsud tedy název Quad. Vstupy zaslouží pochvalu, jsou to kombinované konektory XLR/TRS, samozřejmě s možností fantomového napájení. Kvalita předzesilovačů je slušná. Odstup signál/šum ani THD jsem neměřil, ale po otestování není důvod nevěřit údajům výrobce.

Dlouhá léta jsem měl doma zvukovku M-Audio OmniStudio, takže se mi koncepce Quad se zabudovanými inserty zamlouvá. V manuálu je blokové schéma, ze kterého je celé propojení, včetně zmíněných insertů, dobře patrné. Jsou vyvedené za Gainem a díky nim je efektování podstatně jednodušší. Nechybí MIDI In a Out, na který mnoho výrobců v poslední době tak nějak macešsky zapomíná.

Tělo je docela velký macíček. Design je vyveden ve stříbrno-černé kombinaci. Pokud na netu zahlédnete Quad též v černé barvě, bohužel není na prodej. Podle výrobce šlo prý jen o koncept. Čelní panel působí trošku obyčejně v porovnání s některými konkurenčními nablýskanými kousky.

 

Popis prvku vepředu a vzadu vynecháme, lépe poslouží obrázky. Zaměříme se na praktické postřehy. Potenciometry vypadají obyčejně, ale jsou pogumované, mají příjemně tuhý chod, parádně se s nimi otáčí. Přepínačů je dost, ražené jsou logicky, rychle si zvykneme. Po chvíli se též naučíme fígl, jak přepínat, aby karta nejezdila po stole. Sluchátkový výstup je trochu nešťastně umístěn uprostřed, lépe mi vyhovuje někde v rohu.

Trochu nepochopitelně chybí jakákoliv signalizace úrovně signálu a fantomového napájení, prostě nic. Jen jedna maličká LED dioda Power. Kartu je lépe mít v úrovni očí. Při položení na stole vedle klávesnice (řekněme ve vzdálenosti cca 40 cm) jsou popisky přepínačů a ovladačů zakryté vlastními ovladači. Musíme se zaklonit, abychom dohlédli.

Pro časopis Muzikus napsal Ladislav Ptáček

Šikovný je zadní USB rozbočovač (hub) nabízející tři napájené USB konektory. Využijeme třeba hned s přiloženým klíčem iLok, který jinak zbytečně zabírá potřebné porty na počítači. Karta umí „zero-latency monitoring“, tedy poslat na výstup vstupní signál bez průchodu počítačem, nebo si namíchat syrový vstup se signálem z PC.

Práce s Quad je po všech stránkách dle očekávání bezproblémová. Vyšší rozlišení 24 bitu/96 kHz je ve výsledném mixu znát. I když je jasné, že stejný výsledek jako od karty s profesionálními předzesilovači nedostaneme, se svojí cenovkou si M-Quad zaslouží podrbat za ouškem.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře