logo Disk

Recenze: NI Komplete 10 a Kontrol S-Series Ještě našlapanější zvukové knihovny a nové ovladače

KOMPLETE netřeba příliš představovat. Postavení tohoto balíku na trhu hudební a zvukové produkce je zcela jistě zásadní. Dá se určitě říci, že nemalá část uživatelů plánuje nákupy a rozšiřování svého vybavení podle toho, jak bude nový KOMPLETE vypadat a kdy vyjde. 

Kategorie: Studio - Recenze
Audiozone.cz | 30. prosince 2014

Příslušná fóra jsou plná odhadů, spekulací a také tipů, jak ještě zvýhodnit případný nákup, např. pravidelnými „výprodejovými“ akcemi, které se objevují nedlouho před vydáním nové verze.

Letošní verze je už desátá v pořadí a vychází cca jeden a půl roku po verzi předchozí a 11 let poté, co vyšel balík úplně první (který tehdy obsahoval devět produktů a byl o polovinu dražší než současná plná varianta). Zůstala zachována struktura nastavená verzí číslo 8, čili rozdělení na KOMPLETE a KOMPLETE Ultimate. Menší balík je stále dodáván na setu DVD (v letošní verzi 13) a větší je dodáván opět na 2,5“ pevném disku (oproti loňskému podporujícímu USB 3.0). Cena je přibližně o 10 % nižší a produktová krabice o půlku menší. Je to pochopitelné, doba tištěných manuálů ke všem obsaženým produktům je dávno pryč, tak nač velkou krabici. Zároveň je ale fakt, že u produktů Native Instruments hrála designová stránka věci vždy důležitou roli. Její dle mého názoru vždy povedená a výrazná podoba musela úspěchu firmy značně pomáhat, byť se samozřejmě vždy jednalo o dotažené a velmi často inovativní produkty, které by se prosadily i v méně lákavém balení.

Obsažených produktů je dle tabulky výrobce 39, resp. 75. Nebudu popisovat všechny, protože minulá verze, kterou přehledně popsal kolega Urban v dvoudílné recenzi ZDE a ZDE, obsahovala produktů 33, resp. 65. Podívejme se raději na jednotlivé změny. Především jde o produkty, které firma vydala od uvolnění předchozí verze balíku, ale i o pár novinek. Pro zjednodušení raději použiji zkratky běžné na fórech - čili např. KOMPLETE 10 Ultimate = K10U, KOMPLETE 9 = K9.

Nové produkty obsažené v obou verzích

Skutečně nových produktů, které s touto verzí balíku vyšly, je šest. Jedná se o tři syntezátory fungující na platformě REAKTOR a kolekci tří nových samplovaných klavírů pro KONTAKT. Tyto produkty jsou od momentu vydání balíku dostupné také samostatně v e-shopu firmy.

POLYPLEX, experimentální bicí sampler - v tomto případě je „bicí“ asi stejně vymezený pojem jako u legendární MPC... Máme tedy osm pozic a ty můžeme naplnit čímkoli. Tady také začíná ta správná legrace. POLYPLEX nabízí čytři vrstvy v každé pozici vybrané z široké nabídky továrních samplů nebo libovolného vlastního a k tomu koncept hrací kostky, díky které můžeme jediným kliknutím přeměnit parametry. Můžeme změnit buď jen jeden, nebo třeba všechny najednou podle toho, kterou hodíme, k dispozici je jich dost. Pro živé hraní je to skvělá funkce, celkově nástroj působí, že je zaměřen především na současné nové elektronické styly. 

ROUNDS, sekvenční syntetizér - opět se jedná o nástroj REAKTORu. Na první poslech i pohled je velmi zajímavý, rozhodně ne však intuitivní. Tedy pokud chceme jen hrát, tak to nevadí, nabízí nespočet presetů a velmi inspirativní výstupy. Pokud do něj budeme chtít proniknout, může to trvat trochu déle, jelikož koncept je poměrně originální. V podstatě je v nástroji 8 dvouoscilátorových modelačních analogových a 8 tříoscilátorových digitálních FM syntezátorů. Základní motiv kol je vlastně sekvencer, kdy barva a číslo označuje, který syntezátor bude hrát. Tuto sekvenci můžeme nechat projíždět nebo měnit za běhu a to jak přímou volbou „kolečka“, tak modulací dalších parametrů. Zní to složitě, ale pokud se podíváme takto pod kapotu, začne vše dávat mnohem větší smysl a pak se dá dosáhnout zajímavých zvukových výsledků.

Napsáno pro portál Audiozone.cz. Zkráceno, plná verze článku zde.

Přečíst celou recenzi

Native Instruments na shop.disk.cz

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře