logo Disk

Songwriting Camp 2023 v ČR a tentokrát poprvé na Slovensku Tedy tvůrčí setkání autorů, umělců a producentů s úkolem vytvořit v týmu song za jeden den.

Koncept campu se v Česku uchytil a už od roku 2018 vygeneroval množství písní, které znějí éterem. Letos na podzim se ale kromě Česka poprvé uskutečnil i na Slovensku. A DISK Multimedia byl opět u toho.

DISK | 6. února 2024

Týmová spolupráce při psaní písní je čím dál tím populárnější. Stačí v jakémkoli žebříčku Top 100 kliknout na „informace o autorech” a zjistíme, že málokterý song napsal pouze jeden autor. Spolupráce nejen na albech, ale i na jednotlivých písních zkrátka není budoucnost, ale žhavá současnost hudby.

Čím dál víc se také setkáváme s tím, že autorské týmy jsou šité na míru konkrétní písni. A songwriting je vnímán jako určitá „celistvá disciplína”, kdy je potřeba rozumět hudbě i textu a vyznat se alespoň trochu v produkci a zvuku, aby spolu tvůrci našli společnou řeč. Songwriting Campy jsou pak ideální příležitostí, jak experimentovat a zkusit propojení s co nejvíce autory. Zároveň zde žánrová rozmanitost ani třeba jazyk nehrají podstatnou roli, každý autor z podobného setkání může vyjít obohacen o nové zážitky a impulzy.

„Dobrá zpráva taky je, že nepotřebujete drahá a velká studia, abyste napsali potenciální hit. Stačí ten správný tým lidí a studio si vytvoříte třeba v hotelovém pokoji,” říká k tomu organizátor českého Songwriting Campu Jan Vávra. Ten s touto tradicí za podpory Ochranného svazu autorského začal už v roce 2018 a DISK Multimedia je od začátku partnerem této akce.

Zajímavostí je, že když se song povede, slyšíte jej hned večer a za podpory ostatních kolegů na „listening sessions“. Nečekáte tedy na dlouhé měsíce „vývoje”, ale lze s ním v podstatě okamžitě pracovat aposouvat ho dál, až do jeho finální fáze. Někteří umělci se rozhodnou ho například přihlásit do národního kola Eurovize, kde už několik songů z Campu uspělo a dostalo se až na mezinárodní scénu. Příkladem může být třeba skladba Friend of a Friend skupiny Lake Malawi. Aktuálního národního kola se pak z Campu zúčastnily tři songy z celkových sedmi (MYDY, Tom Sean a Elly).

Foto: Ted Burski

MYDY: Red Flag Parade (live záznam z národního kola Eurovize)

Tom Sean: Dopamine Overdose

Songwriting Campu 2023 na Slovensku

Novinkou roku 2023 bylo, že se Songwriting Camp podařilo uskutečnit i na Slovensku. DISK Multimedia zde vybavil malebné dreveničky poblíž Liptovského Mikuláše jako studia, kde se podobně jako v Česku setkali domácí umělci i se zahraničními songwritery a producenty. První takové akce v zemi se zúčastnili například Emma Drobná, Martin Harich, producenti Matej Turcer nebo Marek Rakovický. Ze zahraničí přijeli autoři například z Holandska, Norska, Rakouska či Maďarska.

Aftermovie SK

Foto: Zdenko Hanout

Přečtěte si také:

Songwriting Camp: Cesta k úspěchu vede přes spolupráci

Projekty jako Songwriting Camp v česku dlouho chyběly a my máme obrovskou radost, že se do toho Honza Vávra pustil a spojil umělce nejen z česka, ale i zahraničí. A náš dík mu patř…

Z hotelového pokoje do éteru

Songwriting camp je unikátní projekt, při kterém dochází k propojování producentů, autorů a umělců. A ze společné práce na hotelovém pokoji pak vzniká nejeden hit. Jako třeba song…

Ze Songwriting Campu vzešel zástupce Eurovize i hit do reklamy

Projekt na jihočeském Lipně proměňuje hotelové pokoje na jednoduchá studia. Partnerem je už od počátku DISK Multimedia a projekt podporuje základní myšlenku: ke stvoření hitu není…

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře