logo Disk

Velkomembránový FET mikrofon UT Twin87 Jedná se o typ „87“ Twin, tedy dva v jednom – Vintage i Modern

V tomto článku se budu věnovat velice podařenému mikrofonu, a to United UT Twin87. „Tento mikrofon zachycuje podstatu původních klasických i moderních inkarnací designu mikrofonu ve stylu „87“, uvádí výrobce.

Kategorie: Studio - Aktuality
Miloš Rábl | 2. srpna 2022

Mne nezbývá než plně potvrdit tento slogan a mohu směle doporučit pořízení tohoto výrobku pro studia, která si zakládají na opravdové kvalitě náběru.

Porovnat anebo hledat odlišnosti?

Zaměřil jsem se na snímání zpěvu, což je taková vizitka hudebního souboru. Dovolil jsem si poměřovat kvalitu mikrofonu s mikrofonem řady „87“ standardně používaným ve studiích. A to jak vintage, tedy staršího kusu, i nového modelu.

Souboj nebo dialog?

Náběr probíhal souběžně na oba uvedené mikrofony a snažil jsem se je posuzovat už při náběru a následně i při zpracování. Jako hodnotící prvek jsem použil své a kolegovy uši a také několik analyzátorů signálu. Snažil jsem se o co nejpřesnější dodržení nabíraného signálu (úroveň, vzdálenost a úhel).

Dva chlapíci ukazují, co dokážou

Už při náběru signálu (charakteristika vintage / vintage U87) bylo jasné, že souboj bude velice těsný. To samé jsem opakoval i s “moderními” modely (charakteristika modern / nový model U87). Použil jsem kardioidní charakteristiku a nepoužíval jsem žádný Pad a rovný filtr.

Další stupeň…

Dále jsem nahraný signál začal zpracovávat, jak jsem léta zvyklý. Osadil jsem kanál s U87 dynamickými procesory a stejný preset jsem překopíroval na kanál mikrofonu United UT Twin 87. Na oba kanály jsem na konec řetězce osadil analyzér.  A světe div se, výsledek byl opět velmi vyrovnaný. U klasického U87 byl jen nepatrně vyšší zdvih ve frekvenci pod 60 Hz a u varianty Modern se dá mluvit o téměř totožném signálu. V muzice se mikrofon tvářil stejně jako jeho starší bratr.

O výrobci United Studio Technologies

U zrodu firmy United roku 2018 v okrese Baton Rouge v Louisianě stáli průmysloví veteráni Chad Kelly a Cave Daughdrill.

Chad Kelly se pohybuje v audio průmyslu už více než dvě desetiletí, spolupracuje s některými z největších, ale i nejmenších výrobců profesionálního audio zařízení. A přitom ve svém volném čase vyrábí kvalitní audio vybavení. Ať už jeho zaměstnavatelé uvolňovali jakýkoliv produkt, stále ho často oslovovali a žádali, aby vyrobil „verzi Chada Kellyho“. 

„Vypadají trochu jako originály, ale vnitřně mají často málo společného s původními návrhy,“ říká Chad Kelly, „… cílem je naprosto ohromit lidi úrovní kvality, kterou dostávají za své peníze a vyrábět vybavení, které vydrží a jehož používání lidi neomrzí.“

Toto krédo se stalo hnacím duchem United. Dodávat skutečnou klasiku s mnohem vyšší hodnotou, s menším počtem kompromisů a nabízet je co nejlevněji.

John 'Cave' Daughdrill pracoval více než dvě desetiletí v profesionálním audio průmyslu a sloužil jako kreativní ředitel, grafik, umělecký ředitel, průmyslový designér, ilustrátor a copywriter pro řadu úspěšných audio značek, velkých i malých. Nespokojil se s prací na vizích druhých a ve společnosti United uviděl příležitost podílet se na konceptualizaci a definování produktů. A kromě toho pomohl utvářet trajektorii společnosti a definovat její image a poselství. To ve spojení s jeho posedlostí hudební výbavou završuje poslání United – od konceptu až po nahrávky.

Motto United

My v United tvrdě pracujeme na tom, abychom zajistili to, že každý bude mít konečně přístup k vybavení vyrobenému jako původní klasika, bez kompromisů. Do našich produktů jsme vložili vše, co máme – od koncepce, zakázkových dílů New Old Stock a v mnoha případech finální montáže a testování, které se provádí ručně v Baton Rouge v Louisianě.

Specifikace

  • Velkomembránový studiový FET mikrofon
  • UT K87, 34 mm mosaz, izolovaná zadní deska
  • Duální membrána, mylar 6 μm, napařovaná vrstva 24 karátového zlata
  • +48 V Phantom Power (přes XLR)
  • Frekvenční odezva: 20 Hz–20 kHz
  • SPL: 117 dB (127 dB w/ Pad) @ < 0,5 % THD
  • Výstupní impedance 27 Ω
  • Charakteristika kardioidní, osmičková a kulová
  • Bytelné mosazné tělo, protiotřesový koš
  • Výška 220 mm / průměr 55 mm

P.S.

Nehledal jsem plusy a mínusy, ale zajímalo mne porovnání s dokonalou konstrukcí N U87. A to, co jsem našel, mne velmi potěšilo s ohledem na cenu United UT Twin87. Howgh...

Prohlédnout UT Twin87

Přečtěte si také:

United UT Twin87, UT FET47 a Warm Audio WA–87

Legendární studiový mikrofon od Neumanna, který má ve svém arzenálu prakticky každé profesionální studio na světě, se stále vyrábí a zhruba půl století od prvního uvedení na trh za…

Universal Audio Bock 167, 187 a 251

Pokud čtete tento článek, tedy jste na stránkách našeho magazínu, určeného především zvukovým profesionálům – jistě vám nemusíme blíže představovat legendární sérii klasických velk…

UA Bock 187 dodá studiu klasický tón legendárního mikrofonu U87

Existují mikrofony, které jsou ve studiích tak rozšířené a oblíbené, že je na nich až zbytečné něco zlepšovat či měnit. David Bock z Universal Audio si to nemyslel a připravil novo…

Velkomembránový lampový kondenzátorový mikrofon Avantone BV-1 MK II

Manželka nejmenovaného známého hudebníka (těžko dnes určit, kdo to byl, je to městská legenda) jednoho dne přišla za manažerem kapely a zvolala: „Prosím vás, nedělejte už ty turné,…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře