logo Disk

Velkomembránový lampový kondenzátorový mikrofon Avantone BV-1 MK II Když si myslíte, že už všechny mikráky, co potřebujete, máte, a přivezou vám krabici jako kráva

Manželka nejmenovaného známého hudebníka (těžko dnes určit, kdo to byl, je to městská legenda) jednoho dne přišla za manažerem kapely a zvolala: „Prosím vás, nedělejte už ty turné, my na to nemáme!“ Toto meme se používá pokaždé, když někdo na turné, které mělo vydělávat peníze, nezřízeně utrácí.

Kategorie: Studio - Recenze
Pavel Marcel | 24. října 2023

Podobně to začínám mít s recenzemi. Naposledy jsem si nechal Tonex, před tím několik krabiček, Helicon Voice Live 3, vysílačku AKG PT 470 a taky kytaru (Jackson Dinky, White Crackle). Tady alespoň vidíte, že když něco vychválím do nebe, položím peníze tam, kde mám hubu, jak říkají Amíci.

Díky několika šťastným nákupním krokům se mi povedlo posbírat poměrně dostačující množství kultovních mikrofonů, takže již asi patnáct let nemám tendence žádné kupovat. Ovšem to by nesměl přijít na test tenhle…

Začalo to zcela nenápadně: dorazila krabice jako kráva a v ní parádní kufřík s ještě parádnějším mikrofonem v dřevěném pouzdře, super retro zdrojem a nezbytným speciálním kabelem k němu. Říkal jsem si – jasný, retro design jako kráva, připomíná mi to starý lízátka Neumanny, to bude určitě fungovat skvěle. Pak jsem odjel hrát a neměl jsem moc čas se tím dále zabývat. Po asi čtrnácti dnech dorazil kolega na zkoušku starých retro fláků typu All Right Mama, Folsom Prison atd. Potřeboval jsem si zkoušku nahrát, tak říkám: „Jdeš mi do rány, musím otestovat tenhle mikrofon.“ Po chvíli boje se standardním stojanem (ano, je strašně těžkej, běžnou šibenici ohne jako nic, chce to pořádný železo) se mi povedlo namířit ho zpěvákovi na pusu, kytary jsme si dali linkou a jali se nahrávat zkoušku. Hned po prvních pár záběrech bylo nám oběma jasný, že ten mikrofon není úplně normální. Zaprvé hlas zněl na první dobrou jako po hustém processingu. EQ, kompresor, deesser a klidně ještě exciter k tomu. Ale co víc, zcela obyčejná akustika s podprůměrnou elektrikou, kterou měl kolega v ruce, zněla díky přizvučení mikrofonem na zpěv lépe než moje elektricky vymazlená Yamaha APX 900. Tady jsem zpozorněl a pomalu jsem se začal loučit s myšlenkou, že bych tenhle mikrofon měl vrátit…

Malé technické okénko – 34mm membrána má všechny charakteristiky. Konkrétní charakteristiku si volíme na zdroji otočným přepínačem. Kromě koule, kardia a osmičky tam jsou ještě další tři mezipolohy mezi nimi, což je parádní funkce na odstínění nežádoucích odrazů… třeba. A protože nemám žádnou pořádnou osmičku doma, zaradoval jsem se a udělal pomocí nové hračky klasický m/s postup nazvučení akustiky. Sennheiser MD441 na oblíbený bod nad koncem krku na těle, pod něj Avantone BV-1 mkII, přepnutý do módu osmičky a nasměrovaný do stran podél kytary, Sennheiser doleva, Avantone doprava, vyhnat do m/s dekodéru a…

Prostě hotovo, konec, vzdávám se, ten mikrofon vážně nemá chybu. Žádnou. Jasně – je Designed in USA a Made in China. Uvnitř je ruská flaška. Kdo nemá doma „číňana“, ať hodí kamenem a připraví si kilo na alternativu, vážně, stojej až 8 000 dolarů. Je to levnej drahej mikrofon, stojí jako drahej kondík, ale hraje výrazně barevněji a zábavněji. A přece je americkej, má výstupní trafo Cinemag, Simi Valley, CA. To je poměrně kultovní výrobce velmi citlivého komponentu každé elektroniky. Jeho trafa se v Americe používají jako náhrada do Neumannů, co jsem si vyčetl. Z tisícidolarového mikrofonu dostanete skvělej zvuk čehokoli, obzvláště zpěváci budou úplně nadšení. Proximity efekt jako blázen, sametové výšky, lehká funkční komprese, celková měkkost, skvělý rozsah a nízký šum jsou zásadní vlastnosti tohoto kousku. Kromě přepínače charakteristiky má ještě přepínače spodního filtru a útlumu o 10 dB. Oba budete čas od času potřebovat, zejména z důvodu hlasitého zdroje. Kapsle sice snese akustický tlak přes 130 dB, ale interní lampová elektronika samozřejmě bude velice kreslit, což se ne vždy chce.

Kdo nemá ve studiu lampový mikrofon, měl by zpozornět. Taky jsem si myslel, že už nic nepotřebuju…

Přečtěte si také:

Pierre Savage: Sphere L22, nejlepší mikrofon, jaký jsem kdy slyšel

Rád bych vás seznámil s prvními zkušenostmi při práci s mikrofonem Townsend Labs Sphere L22. Nahrával jsem zpěvy na několik mikrofonů (Neumann U87Ai, Neumann TLM67 a AKG C414 Gold)…

Velkomembránový FET mikrofon UT Twin87

V tomto článku se budu věnovat velice podařenému mikrofonu, a to United UT Twin87. „Tento mikrofon zachycuje podstatu původních klasických i moderních inkarnací designu mikrofonu v…

Avantone BV-1 mkII – luxusní samet v kovu a pavoučích podvazcích

Společnost Avantone nastoupila na zajímavou cestu, kdy se snaží hudebníkům a zvukařům nabídnout produkty, které vycházejí ze skvělých a mnohokrát kvalitativně ověřených předloh, al…

Warm Audio WA CX12, Avantone Pro CV‑12BLA a BV‑1 mkII

I když není C‑12 primárně předmětem této recenze, pojďme si krátce shrnout, jak to bylo s originální předlohou.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře