Jedním ze základních předpokladů, jak udělat technicky slušnou nahrávku je mít kvalitní nahrávací řetězec, do kterého vždy patří mikrofon, předzesilovač a kabely. Ekvalizér a kompresor může být v řetězci také obsažen, ale to už bych bral jako záležitost pro zkušenější techniky, kteří mají více zkušeností.
Dnes si představíme první článek řetězce, který je hned za zdrojem signálu například za zpěvákem nebo akustickou kytarou a podobně. Je to mikrofon od Warm Audio WA87 – klon slavného Účka tedy U87 německé výroby. Mikrofon Neumann U87 je snad nejuniverzálnější a nejpoužívanější studiový mikrofon v historii studiové techniky. Je vidět snad ve všech dokumentech z různých studií celého světa, které jsem kdy viděl. Je používán u všech hudebních žánrů od nahrávání klasické hudby až po heeavy metal. Jedná se o velkomembránový , kondenzátorový mikrofon, který se začal vyrábět v roce 1967 a vyrábí se s některými konstrukčními úpravami dodnes. Je to tedy nejdéle vyráběný mikrofon na světě! Je napájen pomocí fantomového napětí 48V a obsahuje jediný tranzistor řízený polem tedy FET tranzistor. Mikrofon má tři volitelné charakteristiky: kardioidu , osmičku a kulovou neboli všesměrovou. Na mikrofonu najdete i High Pass filtr pro oříznutí spodních frekvencí a PAD -10dB pro snížení citlivosti mikrofonu. Pokud chcete vědět více o historii tohoto mikrofonu, stačí zadat do vyhledávače Neumann U87 a na wikipedii najdete vše. V současnosti se vyrábí pod označením U87Ai, ale podle některých studiových inženýrů tento nový model, u kterého byl snížen jeho šum a zvýšená výstupní citlivost už nemá takovou sametovou barvu a je ostřejší na výškách oproti původnímu modelu s označením U87-P48 z konce šedesátých a začátku sedmdesátých let. Ve Warm audio se snažili vyrobit klon právě tohoto vintage modelu. Pojďme se tedy podívat, jak se jim to povedlo.
Warm Audio WA-87 – Specifikace:
- Kondenzátorový velkomembránový studiový mikrofon s FET tranzistorem ve stylu U87
- Nabízí tři charakteristiky: kardioidní, osmičkovou a kulovou (všesměrovou)
- Kapsle: Lens Kondensator LK-87-B-50V, reprodukce klasické duální kapsle K87 se čtyřmi vývody
- Membrána: velikost 1“, tloušťka 6 mikronů, zlacená, materiál NOS japonský mylar
- FET tranzistor Fairchild
- Výstupní transformátor CineMag USA
- Frekvenční rozsah 20Hz – 20kHz
- SPL: 0,5%THD @125 dB (s PAD), 132 dB (bez PAD)
- PAD: -10 dB * Výstupní impedance: 150 ohm, 3pin XLR konektor pozlacený 24 karátovým zlatem
- High Pass Filter: 80 Hz
- Šum: -117dB* Barva: nikl
- Dodáván v dřevěném pouzdře se dvěma držáky, 1x pevný a 1x odpružený + náhradní gumičky
V první řadě bych rád podotknul, že vše bylo pečlivě zabaleno v papírové krabici s fotografiemi mikrofonu, dále v polyuretanové pěně, přiloženým návodem a nakonec, mikrofon byl v opravdu pěkném dřevěném pouzdře s logem výrobce. Byl jsem mile překvapen i oběma držáky a náhradními gumičkami do odpruženého držáku. Vše dobře zpracované, kvalitní materiály, vše pevné nic fórového, jak jsme zvyklí vídat například u mikrofonů T-bone nebo jiných čínských rádoby mikrofonů. Samozřejmě, že nejvíc jsem se zaměřil na samotný mikrofon, ale i tam jsem neshledal žádných výrobních nedostatků. Do odpruženého držáku šel mikrofon usadit a našroubovat naprosto bez problému, což například nemůžu napsat o jiných 3x dražších mikrofonech, které vlastním a u kterých je to vždy zápas. Mikrofon je opravdu velikostí i designem podobný Účku. Na přední straně najdete pod košem s kapslí přepínač charakteristik a uprostřed těla mikrofonu plastické kulaté logo WA. Na zadní straně pod košem najdete nalevo High Pass filtr a napravo PAD přepínač. Uprostřed opět, tentokrát tištěné logo Warm Audio. Na spodním okraji je sériové číslo.
Přečtěte si také:
Warm Audio WA-47 a WA-47jr: Svatý grál mezi mikrofony, zn.: Za babku
Roman Šandor testuje nové studiové "hračky" velmi rád a velmi často. Když přišla zpráva o nových mikrofonech typu '47 od Warm Audio, nemeškal ani chviličku. Do Mercury studia si př…
Recenze: Warm Audio WA-87 (Nový Populár)
Warm Audio WA-87 je štúdiový kondenzátorový mikrofón s prepínateľnou charakteristikou, s prepínačom na 10 Db pado a 80 Hz HiPass filtrom. Balenie obsahuje drevenú krabicu na uložen…
Aplikace Audio Test Kitchen pro porovnání zvuků studiových mikrofonů
Server www.audiotestkitchen.com nabízí velice zajímavou aplikaci pro porovnání zvuku mikrofonů v různých situacích. Můžete si porovnat jednotlivé modely různých značek, jak znějí p…
V praxi
Protože vintage model Účka s označením U87-P48 je nejvíce preferovaným modelem, a dokonce modelem ze kterého výrobce vycházel při vývoji WA87, udělal jsem rovnou srovnávací test obou mikrofonů, a to na mužský hlas a akustickou kytaru. Použil jsem předzesilovač Heritage audio DMA-73 pro dva mikrofony s naprosto stejným nastavením, s použitím stejných kabelů a audio rozhraní UA Apollo Quad. Charakteristika kardioidní a vzdálenost u hlasu asi 15 cm a u kytary asi 25-30 cm. Vše bez použití EQ a kompresoru.
Audio ukázky
Prolínání záznamu z obou mikrofonů:
Mužský hlas
(Stáhnout zdroje ve formátu WAV: Warm Audio WA-87 | Neumann U87 | Prolínání WA-87 a U87)
Akustická kytara
(Stáhnout zdroje ve formátu WAV: Warm Audio WA-87 | Neumann U87 | Prolínání WA-87 a U87)
Hned při prvním poslechu bylo zřejmé, že WA87 je svým zvukovým charakterem velmi blízká U87. U mluveného slova měla jen nepatrně méně nižších středů a na sykavkách nepatrně více výšek, ale skutečně jsou to malé rozdíly, které jsem registroval na našich Amphions TWO 18 nebo na hodně kvalitních sluchátkách Sennheiser HD- 650. U akustické kytary byly oba mikrofony téměř k nerozeznání. Hlasitostně naprosto shodné a barva v celém zvukovém spektru u WA87 velmi příjemná. Je otázka jak bude znít WA87 v mixu, ale můj názor je, že pokud zní dobře a skoro stejně jako U87 na „sucho“ bude znít stejně podobně a dobře jako U87 i při použití EQ a kompresoru. Je tu ale další a to podstatné kriterium pro většinu lidí a to je cena. Velmi kvalitní mikrofon, který je svým charakterem a univerzálností skoro stejný jako jeho předloha a to za třetinovou cenu!!! Skutečně se jedná o mikrofon, který ve své cenové třídě nemá konkurenta, a udělá velmi dobrou službu i v profesionálním studiu. Je to mikrofon, který má svůj zvukový charakter a to je důvod, proč se všichni snaží nakupovat vintage mikrofony, které vždy měly svou barvu a duši, ale jejichž cena je pro mnohé nedostupná.
Na Youtube nebo přímo na stránkách Warm Audio je již spousta srovnávacích testů a zvukových ukázek WA87, kde máte možnost přímého srovnání nebo poslechu a svůj názor si můžete udělat sami.
Některé zn nich jsou zde:
Závěr
Ani tentokrát ve Warm Audio neslevili a použili opravdu kvalitní prvotřídní součástky. Transformátor CineMag , FET tranzistor Fairchild, tantalové a WIMA film kondenzátory a nakonec i vlastní reprodukci klasické dvou membránové vložky Lens Kondensator podle vzoru původních kapslí 87. A nakonec je to opět cena, kterou si může dovolit zaplatit každý a dostat tak opravdu skvělý a velmi univerzální, profesionální mikrofon. Co bude následovat??? Těším se na vše od Warm Audio, ale uvítal bych třeba klon U67, U47 nebo C12, když už se kluci pustili do těch mikrofonů…