logo Disk

M-Audio CTRL49: Test Ondřeje Urbana USB/MIDI řídící klaviatura s pokročilými funkcemi

V nabídce osvědčené značky M-Audio najdeme za posledních pár let mnoho variací na téma řídící klaviatura pro produkční studio. Novinka s názvem CTRL 49 přichází však s možnostmi, které jsou díky spolupráci s přibaleným programovým vybavením v dané kategorii klaviatur velmi lákavou přidanou hodnotou.

Kategorie: Studio - Recenze
Audiozone.cz | 5. prosince 2016

Popis vrchního panelu

M-Audio CTRL49 je kompaktní MIDI/USB řídící klaviaturou pro spolupráci s počítači a/nebo MIDI zařízeními. Je nabízena v elegantní černé barvě, která působí už na první pohled profesionálně – osobně nejsem příznivcem všech těch bílých, šedých nebo stříbrných řídících klaviatur za poslední roky. Mám na mysli koncertní provoz, kde je nutné dbát na estetiku a také určitou nenápadnost na jedné straně a praktičnost na straně druhé.

CTRL49 je velmi robustním zařízením – ač je šasi celoplastové, vrchní panel je vyztužen plechovým krytem. Zleva najdeme na vrchním panelu vše potřebné (zleva): dvojici známých koleček Pitch a Modulation, tlačítka oktávové transpozice, dále pak sekci faderů a tlačítek pro ovládání DAW. K dispozici je celkem devět tahových potenciometrů.

Tlačítka pod fadery lze přepínat do různých režimů, mezi ty nečastěji používané patří Solo/Mute, Rec Ready (volba záznamu na stopě) a výběr stopy (Select). Sekci devíti potenciometrů lze uplatnit ve spolupráci s mixem v DAW. Konkrétní test proběhl v kombinaci s Avid Pro Tools 11 a po úvodním nezbytném nastavení přímo v aplikaci do režimu HUI, proběhlo vše hladce a klaviatura se hned "chytla". Fadery lze stěhovat po virtuálním mixážním stole DAW pomocí přepínání bank a tak obsáhne osm faderů a jeden master prakticky libovolně rozsáhlý projekt.

Následuje centrální sekce s barevným displejem, křížovými tlačítky pro pohyb po něm, centrální enkodér pro změnu hodnoty vybraného parametru a několik režimových tlačítek. Pravá část je vyhrazena ovládání transportu DAW, arpeggiatoru a především sekci osmi otočných enkodérů, osmi tlačítek Time Division pro pady a osm rychlostně a tlakově citlivých padů s RGB podsvícením. Všechna tlačítka a pady jsou podvětleny, což velmi usnadňuje ovládání CTRL49 ve tmě na koncertním pódiu. Také kolečka Pitch a Modulation oplývají podobným světelným zvýrazněním.

(....)

*** Toto je zkrácená verze recenze. Její kompletní znění najdete na portálu audiozone.cz ***

Praxe a závěr

Ke klaviatuře dostane uživatel spoustu softwarové výbavy navíc: kromě zásadní aplikace VIP je to Ableton Live Lite a několik virtuálních nástrojů z dílny AIR – najdeme zde známý Xpand!2, Velvet, Hybrid 3 a spoustu dalších. Instalovaná zvuková knihovna obsahuje téměř 20 GB dat samplů.

Celkově lze říci, že M-Audio v řídící klaviatuře CTRL49 opět posunulo hranici možností integrace virtuálních nástrojů do prostředí jejich hardwarového řízení o krok dále. Klaviatura sama o sobě je velmi dobře zpracována a kvalitou konstrukce slibuje velkou odolnost i při náročném koncertním provozu. Vzhledem k pokročilým funkcím bych si dokázal představit i variantu CTRL61, ale i té se možná dočkáme. Integrace grafického zobrazování parametrů virtuálních nástrojů přímo do klaviatury je skvělá a funguje s většinou v současné době dostupných nástrojů, pochopitelně i jiných výrobců.

Pro portál Audiozone napsal Ondřej Urban

M-Audio CTRL49 a jeho integrace s aplikací VIP

Jak funguje ovladač M-Audio CTRL49 společně s aplikací VIP? A jak jej použít přímo v Abletonu, který je součástí balení? Andy Mac, produktový spceialista M-Audio vám to předvede přímo ve světoznámých studiích RealWorld. Podívejte se na jeho video.

 

     
     
  PDF: M-Audio CTRL49 - Vlastnosti a výhody  
     
     
     
  Kde koupit produkty značky M-Audio  
     
     
Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře